Nikdy jsem nebyla tak blízko takovému nebezpečí, říká pracovnice Člověka v tísni v Bejrútu

Publikováno: 11. 8. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Nikdy jsem nebyla tak blízko takovému nebezpečí, říká pracovnice Člověka v tísni v Bejrútu
© Foto: Filip Brassier

V hlavním městě Libanonu pomáhá po výbuchu skladiště také česká humanitární organizace Člověk v tísni. Pro Seznam Zprávy odpovídala koordinátorka programů organizace na Blízkém východě Lenka Filípková.

Není to ani týden, co světem otřásla zpráva o výbuchu v přístavu v libanonské metropoli Bejrút. Exploze 2750 tun dusičnanu amonného si vyžádala 154 obětí a více než pět tisíc zraněných. S hledáním pohřešovaných pomáhá tým českých hasičů. Lidem zasaženým výbuchem pomáhají také zástupci Člověka v tísni. „Viděla jsem zdevastovanou Sýrii i pokus o převrat v Turecku, ale nikdy jsem nebyla sama tak blízko takovému nebezpečí,“ říká Lenka Filípková, koordinátorka programů Člověka v tísni na Blízkém východě.

Kolik lidí do oblasti Člověk v tísni poslal a s kolika dalšími spolupracuje?

Za Člověka v tísni jsem na místě já, další kolegyně přijede v následujících dnech. Naše sesterská partnerská organizace Člověk v ohrožení, která dlouhodobě působí na severu Libanonu, vyslala na místo dva kolegy, kteří jsou již na místě. Práci koordinujeme s dalšími místními a zahraničními organizacemi. Přímo spolupracujeme s místní humanitární organizací, která je partnerem Člověka v ohrožení, přes kterého pomoc poskytujeme. Jejich tým čítá sedm lidí. V případě potřeby jsme připraveni vyslat další kolegy.

O jaký typ pomoci se jedná? Spolupracujete například s českými hasiči, kteří v oblasti také pomáhají, nebo s lidmi z jiných zemí?

Jak jsem zmínila, momentálně pomáháme skrze místní partnerskou organizaci naší sesterské organizace Člověk v ohrožení. Pomoc se teď bude soustředit na to nejurgentnější, zejména distribuci vody a potravin pro ty nejohroženější. Spustili jsme sbírku SOS Libanon, kam lidé mohou přispět přímo na pomoc zasaženým. V závislosti na tom, kolik prostředků se podaří vybrat, vyhodnotíme, jak nejefektivněji je využít. Rádi bychom pomohli s opravou domovů, je možné, že bude i nadále nutná potravinová pomoc pro ty nejchudší v zasažených oblastech. Člověk v tísni je součástí sítě sdružující osm evropských humanitárních a rozvojových organizací, několik z nich pracuje v Libanonu již řadu let a pomáhá zde syrským uprchlíkům a nejohroženějším libanonským komunitám. Na místě fungují sítě místních i mezinárodních organizací a koordinační mechanismus OSN. Ty právě slouží k tomu, aby organizace sladily svou práci a například neduplikovaly pomoc v zasažených oblastech. Jsme v kontaktu i s českou ambasádou a sdílíme mezi sebou informace.

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Co je náplní práce humanitárních pracovníků ČvT v takové situaci?

V této situaci je klíčové pečlivě vyhodnotit potřeby, efektivně zkoordinovat naši práci s ostatními a následně vybrat ty, kteří potřebují pomoc nejurgentněji. Záchranáři a hasiči jsou na místě tragédií jako první. Naše práce je pomáhat lidem vyrovnat se s následky tragédie nebo války.

To může být například potravinová nebo psychosociální pomoc, oprava poničených domovů nebo pomoc s obnovou zdrojů živobytí například skrze granty, které lidem umožní třeba obnovit svou dílnu nebo začít malé podnikání. Součástí práce humanitárních pracovníků je kromě toho také zajištění financování pro naši pomoc skrze sbírky či granty od evropských vlád a mezinárodních institucí, příprava projektových žádostí, rozpočtů, kontrola a audity naší práce. Pokud začínáme pracovat v zemi, kde jsme před tím nepracovali, je třeba najmout místní týmy, zajistit pro ně školení nebo třeba vybrat partnerskou organizaci, která pracuje transparentně, efektivně a má dost zkušeností.

*Úvodní foto: Filip Brassier

Zbytek článku si můžete přečíst na serveru Seznam Zprávy

Autor: Petr Juna, Seznam Zprávy

Související články