Nižší počet lidí v exekuci? Absolutní nesmysl, říkají odborníci

Publikováno: 30. 10. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Nižší počet lidí v exekuci?  Absolutní nesmysl, říkají odborníci
© Foto: Martin Kovalčík

Organizace Člověk v tísni a Institut prevence a řešení předlužení se ohrazují proti materiálu, který dnes zveřejnila společnost InsolCentrum. Ten se na základě zjištění počtu lidí v exekuci ve třech vesnicích ve Středočeském kraji (a jeho následnému porovnání s daty v Centrální evidenci exekucí) snaží zpochybnit statistiky zadluženosti české společnosti. Zveřejněný materiál však podle představitelů obou organizací nic o počtu lidí v exekuci nevypovídá, jeho závěry jsou zcela zavádějící a jde podle nich jen o hru s čísly.

Pracovníci společnosti InsolCentrum prozkoumali tři malé vesnice ve Středočeském kraji, výsledky porovnali s čísly v Centrální evidenci exekucí a zjištěné rozdíly zevšeobecnili do tvrzení, že problém předlužení české společnosti není tak velký, jak se v posledních letech prezentuje. „S tímto tvrzením zásadně nesouhlasím,“ říká Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení, autor webové Mapy exekucí (www.mapaexekuci.cz) a Mapy osobních bankrotů (www.mapabankrotu.cz). „V celém materiálu je několik zásadních problémů, který jej činí zcela nevěrohodným. Pokud zveřejněné informace o něčem vypovídají, tak pouze o tom, že pokud někde exekuce přebývají, jinde zase chybí, dopad na celou ČR je tedy nulový. Navíc materiál pracuje se dvěma roky starými daty, takže nezohledňuje například fakt, že exekuce už mohou být zaplacené a ukončené.“

Šetření firmy Insolcentrum bylo provedeno na obcích Vrbno nad Lesy, Hradiště a Nový Dvůr, kde žije celkem cca 300 obyvatel (test byl tedy proveden na přibližně 0,003 % Čechů). Vesměs jde o malinké obce s názvem, který má stejný nebo podobný jako u celé řady dalších, což může působit problémy při zadávání do databáze. Osoba tak může být jednoduše zařazena do jiné obce.

ČR a exekuce? Problém je naopak ještě větší

„Jakákoliv bagatelizace tohoto problému je účelová a nebezpečná. Materiál nijak neprokazuje, že počet exekucí je nižší, než uvádí Centrální evidence exekucí. Zároveň JUDr. Veselá nezahrnuje například daňové a správní exekuce, které vede např. Česká správa sociálního zabezpečení, finanční správa, celní správa, což data naopak ještě navyšuje,“ upozorňuje dále dluhový analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Je příznačné, že snaha zametat problém předlužení pod koberec se opět objevuje ve chvíli, kdy Sněmovna projednává novelu exekučního řádu, který by mohl pomoci lidem v dluhových pastech, konkrétně zavedení tzv. místní příslušnosti exekutorů. Takový krok by ohrozil ekonomické zájmy velkých exekutorských úřadů, takže podobných analýz bude předloženo zřejmě ještě více. „S podobnou praxí jsme se setkali například i během loňského projednávání insolvenčního zákona,“ uzavírá Hábl. O tom, že se jedná o závažný problém, svědčí podle něj i oficiální statistiky Ministerstva spravedlnosti, kdy je každoročně zahajováno 500 tisíc až 1 milion nových exekucí.

Shrnutí největších problémů:

  • Zevšeobecnění na celou ČR na základně tří vesnic s celkovým počtem 300 obyvatel
  • Dva roky stará data
  • Nezohledňuje migraci
  • Jen exekutorský úřad v Přerově vede dle svých slov exekuce vůči 200 tisícům lidí. V ČR je 150 exekutorských úřadů.
  • Data Eurostatu i ČSÚ o chudobě vycházejí z výběrového šetření, které nezohledňuje exekuce obyvatel, na což již loni poukázaly např. Hospodářské noviny.

Kontakty:

Daniel Hůle, daniel.hule@clovekvtisni.cz, 774 510 398

Radek Hábl, radek@institut-predluzeni.cz, 602 427 814 

Autor: Martin Kovalčík