„Nyní máme dostatek jídla pro děti i pro celé naše rodiny,“ říká Ndopu ze Zambie.
Publikováno: 8. 6. 2018 Doba čtení: 4 minutyVe stínu pod stromem sedí nebo polehávají ženy na velké slaměné matraci, kterou mají rozloženou na písčité zemi. Povídají si o tom, co se za poslední dobu ve vesnici Mabutona na západě Zambie, kde žijí, změnilo. „Ten rozdíl jasně vidím, protože nyní máme dostatek jídla pro děti i pro celé naše rodiny, ” říká Moya Ndopu, jednačtyřicetiletá matka pěti dětí. „Rostlinám se daří, jsou zdravější a kvalitnější ve srovnání s těmi, které jsme pěstovaly předtím, ” dodává Sibuku Mulomboi, dvaadvacetiletá matka dvou dětí.
Mabuto je jednou z komunit v oblasti Kalabo, která se zapojila do projektu Ženy a inovace v zemědělství a výživě. Tento projekt financuje Člověk v tísni (ČvT) a zaměřuje se na rozmanitost stravy a produkce potravin, na zlepšení zdravotního stavu a hygienických návyků lidí z chudších a zranitelnějších domácností. Cílem projektu je zlepšit výživu a posílit odolnost lidí.
Projekt podporuje místní ženy v tom, aby se zapojily do vymýšlení inovací v oblasti zemědělství, zdraví, výživy, sanitace, hygieny a v neposlední řadě také v oblasti zlepšení přístupu na trh. „Nejdříve musíme projít zemědělským školením a potom dostaneme příslušné osivo,” říká Mulomboi. Praktická výuka je velmi různorodá - zahrnuje témata jako například přípravu půdy a polí, zavlažování, péče o úrodnost půdy, ochrana plodin, sklizeň, výběr osiva a skladování plodin.
První úroda získaná v rámci projektu je již sklizena. Ženy pyšně ukazují zrna, která změnila zemědělskou produkci jejich rodin. „Tato semena rostou rychleji a sklizeň je mnohem bohatší,” říká Ndopu.
Lepší přístup na trh a finančí zisk
Tým ČvT pomáhá rodinám vypěstovat více výživných plodin, např. vignu čínskou, arašídy, bambara ořechy, mrkev, cibuli, okru, amarant a ibišek. Cílem je vypěstovat dostatek plodin pro vlastní konzumaci i pro prodej na trhu.
ČvT také vyškolil místní na tzv. poskytovatele služeb, aby uměli rozpoznat kvalitnější osivo. Mají také za úkol provést analýzu nákladů a kvality semen na trhu - zemědělci si tak mohou dovolit nakoupit velmi kvalitní semena za dostupné ceny. V momentě, kdy vypěstují dostatek plodin, aby je mohli prodávat na trhu, se projekt dostává do další fáze a pracovníci ČvT pomáhají zemědělcům s marketingem.
Likando Wina (50) je poskytovatel služeb pro Mabuto. Byl zvolen obyvateli vesnice, prošel školením a nyní má na starost propojení zemědělců s trhem. „Lidé nyní začínají sklízet. Až veškerou úrodu svezeme dohromady, vše najednou dopravíme na trh. Tak se ušetříme několik cest a snížíme náklady,” vysvětluje Wina.
Projekt klade důraz také na ekonomický rozvoj, proto vznikají i tzv. saving groups, tedy týmy lidí, kteří pomáhají usnadnit a zlepšit přístup k finančnímu kapitálu. Současně učíme místní efektivně spořit. „Nyní vypěstujeme tolik, že z prodeje naší sklizně se nám vrátí dostatek peněz na to, abychom mohli poslat děti do školy a zaplatili i další náklady, ” říká Ndopu.
A jakým způsobem chtějí vesničané v budoucnu úspory využít? „Až budou jejich úspory dostatečné, budou si moci koupit to, po čem třeba už dlouho touží. Někdo si koupí více potravin, jiný pohovku. Peníze mohou lidé využít různě,” říká Likando Wina.
Vzor pro ostatní zemědělce
Projekt upřednostňuje domácnosti s dětmi mladšími pěti let nebo domácnosti, které vede žena samoživitelka. Nicméně zapojení mužů je také velmi důležité. Obyvatelé vesnice si sami vybrali, které rodiny by měly projít školením a získat osivo a další zemědělské produkty potřebné k pěstování plodin.
„Ustavili jsme výbor z obyvatel naší komunity. Lidé, kteří v tomto výboru zasedají, znají ostatní členy komunity, protože s nimi žijí. Vědí tedy, které rodiny jsou nejpotřebnější a podle toho je vybírají,” vysvětluje projektový manažer ČvT v Mabuto.
Některé vybrané domácnosti se stanou vzorem pro ostatní. Starají se o pole, na kterém probíhají praktická školení. Ve vesnici Mabuto se dva ze sedmadvaceti vybraných zemědělců stali vzorovými farmáři. „Lidé jsou s nimi velmi spokojení a chtějí dělat věci stejně jako oni,” říká Wina.
Komplexní přístup
Vedle aktivit zaměřených na výživu a zemědělství projekt rozvíjí svou činnost v oblasti zlepšování zdraví, sanitace a hygienických návyků. ČvT buduje v rámci komunity tým dobrovolníků a dobrovolnických skupin, které se budou zdravím obyvatel zabývat. Mezi hlavní cíle patří zvýšení počtu žen, které porodí ve zdravotních centrech, a snížení úmrtnosti i podvýživy u matek a dětí.
Dobrovolníci projdou speciálním školením, díky kterému budou moci navštěvovat jednotlivé domácnosti a podávat informace například o prevenci průjmových onemocnění nebo nebezpečí nákazy z trusu kuřat nebo jiných domácích zvířat. V neposlední řadě se pak dobrovolníci zaměří na vysvětlování toho, jak důležité je pro malé děti vyrůstat v čistotě.
Všichni proškolení dobrovolníci budou pak dále využívat své znalosti a schopnosti k tomu, aby pomohli zlepšit podmínky ve vesnicích. Také další komunity budou moci s těmi již vyškolenými spolupracovat. Navíc po celou dobu trvání programu budou místní orgány pomáhat s jeho udržitelností.
Ti, kteří se na programu přímo podílí, se také zaměřují na udržitelnost. „Budu učit další lidi, zvláště pak ty, kteří by podle mě byli dobrými vzory pro ostatní. Budou mi pak pomáhat a budou pomáhat ostatním a tak bude program moci stále pokračovat,” říká Wina. Ndopu souhlasí: „Doufám, že tento projekt bude moci pokračovat, aby se život všech rodin mohl zlepšit. ”