Odkaz v závěti
Publikováno: 19. 9. 2023 Doba čtení: 4 minutyPokud uvažujete o daru za závěti ve prospěch organizace Člověk v tísni, buďte si jistí, že Váš dar přijmeme s vděkem. Jsme tým nadšených lidí pracujících ve stabilní organizaci, která již 30 let pomáhá doma i ve světě.
Rádi Vám poskytneme všechny potřebné informace a podporu. Stačí kontaktovat Vítka Masopusta a ten s Vámi ochotně vše probere.
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI
Jak postupovat při sepsání závěti?
Moc děkujeme, že o tomto tématu uvažujete. Budeme rádi, když se nám ozvete a vše s Vámi probereme.
Na dobročinné účely můžete odkázat celý majetek nebo pouze jeho část. I když je sepsání závěti relativně jednoduchý úkon, vždycky je dobré se poradit s notářem. Níže najdete podrobný popis, jak postupovat.
Na dobročinné účely můžete odkázat celý majetek nebo pouze jeho část. Odkázat lze movitý i nemovitý majetek (dům, auto, umělecká díla, autorská práva, pojistku nebo peníze). Dar ze závěti na dobročinné účely není zdaněn. Podrobné informace naleznete na stránce Jak sepsat závěť. Legislativa týkající se závěti je poměrně složitá, takže se vyplácí poradit se s notářem, abyste měli jistotu, že s vaším majetkem bude nakládáno tak, jak byste si přáli.
Na využití vašeho daru je dobré se předem dohodnout. Zajímá nás vaše přání a budeme ho respektovat. Nejjednodušší je kontaktovat nás a vše dohodnout při osobním setkání.
O sepsání závěti můžete požádat kteréhokoli notáře. Notářovi za sepis závěti a uložení v Evidenci zaplatíte částku, která nezávisle na hodnotě majetku činí 2000,- Kč bez DPH. V případě složitých úkonů může být cena navýšena až o 100 %, o tom ale musí notář klienta informovat předem.
V Evidenci může notář zaevidovat i závěť, kterou mu přinesete a kterou jste sepsali některým z níže uvedených způsobů. Za takovou úschovu a evidenci zaplatíte notářovi 1100,- Kč bez DPH.
Pokud nesepíšete závěť, stanoví občanský zákoník šest tzv. dědických tříd, a to podle blízkosti jejich vztahu k zůstaviteli. Tyto skupiny začínají u nejbližší rodiny (děti a manžel/ka) a postupují dále k vzdálenějším příbuzným až po např. prarodiče, strýce či neteře. Zjednodušeně řečeno pokud nemáte nejbližší příbuzné, dědí po Vás ti vzdálenější. Podrobný popis najdete zde.
Nevlastní děti a nevlastní sourozenci nejsou zařazeni v žádné dědické třídě. Mohou dědit leda jako tzv. spolužijící osoba ("ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele", § 1636 – 1637 Nového občanského zákoníku). Spolužijící osoba je zařazena ve druhé a třetí dědické třídě, takže může dědit jen tehdy, pokud zůstavitel nezanechal potomky.
Ano, svou závěť můžete kdykoli změnit nebo zrušit. Pokud se rozhodnete sepsat dědickou smlouvu, tak zde se na změnách musí dohodnout oba účastníci smlouvy.
Společná závěť více lidí je neplatná. Pokud by např. manželé chtěli sepsat závěť, musí tak učinit každý zvlášť.
Majetek lidí, kteří zemřou bez jakýchkoliv dědiců a bez závěti či dědické smlouvy, propadne státu.
Dohodněte se svou nejbližší rodinou, jak má naložit s vaším majetkem po vašem odchodu. Pokud máte pocit, že vaše přání nebude respektováno, zvažte sepsání závěti ještě jednou.