"Vracela jsem se domů, když zemětřesení udeřilo." Už 5 let pomáháme v Nepálu

Publikováno: 21. 4. 2020 Doba čtení: 4 minuty
© Foto: Petr Stefan

Vesnička Dhusa leží v nepálské oblasti Čitvan vysoko na kopci, pod kterým proplouvá řeka Trishuli. 20 rodin, které zde dříve žily, si většinu dní užívaly čerstvého vzduchu a překrásných výhledů. 25. dubna 2015 krátce před polednem se ale jejich životy navždy změnily. Zemi zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně, po kterém následovalo ještě mnoho dalších slabších otřesů. „Vracela jsem se domů z Phislingu, když zemětřesení udeřilo, " říká Púl Mati Pradža, jedna z obyvatelek Dhusy. „Když jsem přišla domů, dům už tam nebyl."

Při nejhorším zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let zemřelo téměř 9 000 lidí, přes půl milionu domů bylo zničeno a životy sta tisíců lidí se změnily. Mnoho lidí včetně Púl Mati se bálo do rozbořených domů vrátit a rozhodli se bydlet venku. „Pomocí starého plechu jsme si vyrobili provizorní obydlí," vzpomíná.

Život v permanentním strachu 

Vesničané žijící v Dhuse měli štěstí, že přežili samotné zemětřesení, ale ještě je čekaly velmi těžké chvíle. Kvůli otřesům půdy často docházelo k jejím sesuvům. Dvakrát k nim došlo i v bezprostřední blízkosti domů ve vesnici. „Přišel tajemník našeho místního vesnického výboru pro rozvoj spolu s technikem a místo vyfotografovali,” říká Půl Mati. „O několik dní později přišel inženýr, aby oblast podrobněji prozkoumal a řekl nám, že pro nás není bezpečné zde nadále zůstat." 

Půl Mati a její soused, Daman Kumari Chepang pak žili v permanentním strachu. Netušili, co se jim může stát během silných monzunových dešťů, které jejich vesnici každé léto postihnou. Obávali se dalších sesuvů půdy a dalšího zemětřesení. Púl Mati a Daman věděli, že by měli Dhusu opustit, ale neměli pozemek ani peníze na to, aby si postavili dům někde jinde. Mnoho místních lidí se proto navzdory všem rizikům rozhodlo své staré domy zrekonstruovat.

Nepálská vláda vytvořila program finanční podpory, aby lidem, kteří žijí v rizikových oblastech, pomohla. Lidé si tak mohli koupit pozemky v bezpečných oblastech a postavit si tam nové domovy. Pro některé ohrožené obyvatele byl ale problém vládní podporu získat, protože systém pro ně nebyl srozumitelný. „Tomu procesu jsme nerozuměli, tak jsme zůstali tady a žádost jsme nepodali," říká Púl Mati. 

Tým Člověka v tísni a partnerské organizace Community Self-Reliance Centre těmto lidem v Dhuse pomohly. V rámci projektu Udržitelná řešení financovaného UK Aid from the UK government jsme obyvatelům Dhusy pomohli získat přístup k vládnímu programu podpory.

Program Udržitelná řešení pomáhá Národnímu úřadu pro obnovu s přestěhováním obyvatel z rizikových oblastí na bezpečnější místo. Tento program vznikl v Nepálu po zemětřesení v roce 2015. Díky podpoře Člověka v tísni a našich partnerů bylo dosud přesídleno 10 566 lidí.

Pozemkové listiny pro 20 domů

Prvním krokem bylo najít místo pro stavbu nových domů. I poté, co vesničané našli vhodné místo a geologové potvrdili jeho bezpečnost, ale lidé museli obdržet tzv. pozemkové listiny „Nevěděli jsme, jak si poradit s administrativou,” říká Daman. „Naštěstí nám pomohl tým Člověka v tísni. Nezáleží na tom, jak jste vzdělaní, jestliže nemáte zkušenosti s tímhle druhem vyřizování a papírování, je to pro vás velice složité."

Několik měsíců po zahájení pomoci Člověka v tísni získalo pozemkové listiny všech 20 domácností. Tyto snahy podpořil Národní úřad pro obnovu, který vládě pomáhá vést program přesídlení obyvatel.

Nová vesnice se 20 domy je téměř dokončená. V rámci projektu Hamro Ghar pomáhá Člověk v tísni ve spolupráci s místními partnery Phase Nepal, Scott Wilson Nepal a Build Change rodinám také se stavbou, která je finančně zajištěna díky štědré podpoře od UK Aid from the UK government. „Výhoda je, že v blízkosti nových domů je obecní úřad, škola, zdravotnické zařízení a policejní stanice," říká Púl Mati. „Nejdůležitější ale je, že budeme bydlet na místě, kde nejsou útesy a nemusíme se už bát sesuvů půdy."


Podpora nepálských žen

Další problematikou, kterou se v Nepálu Člověk v tísni zabývá, je program na ochranu žen nazvaný “Her Safety.” Hlavním cílem této iniciativy je pomoci ženám v komunitách jako je Dhusa, aby i v těžkých dobách zůstaly v bezpečí. „Lidé jsou rozděleni do skupin, ve kterých jsou ženy i muži, kteří byli přesídleni a jejich noví sousedé,” vypráví Jakub Smutný, vedoucí mise Člověka v tísni v Nepálu. „Tyto skupiny spolu tráví čas během školení a diskutují o ochraně žen i o různých dalších problémech, které jsou pro komunitu důležité, ať už se jedná o přístup k vodě, bezpečnou migraci nebo způsoby, pomocí kterých lze zvládnout stres spojený s nastěhováním se do nového domova.”

Díky společným finančním příspěvkům mají skupiny možnost některé z těchto problémů řešit. Jedná se například o stavbu nádrží pro uchování vody, vybudování oddělených toalet pro ženy a muže v komunitě nebo kurzy pletení, na kterých se zájemci naučí uplést čepice, šály a rukavice. Tato dovednost přijde vhod v zimě a může se stát i dobrým zdrojem příjmu.

Autor: Petr Štefan, Sajana Shrestha, People in Need

Související články