Podcast Mimo zorné pole: „Často mi chodí zprávy, že moje videa učitelé pouští v hodinách.“ Youtuber Jirka Burýšek se v nové sérii videí zaměřil na moderní dějiny

Publikováno: 2. 10. 2024 Doba čtení: 2 minuty
šablona 2:1 - 1
© Foto: Aneta Štokrová

Studená válka, Helsinská konference nebo vznik celosvětových organizací, jako jsou NATO a OSN. Klíčové události minulého století připomíná nová vzdělávací osmidílná série „Jirka vysvětluje moderní dějiny“, která vznikla ve spolupráci s youtuberem Jiřím Burýškem. Proč se ve školách děti nedozvídají mnoho o moderních dějinách? Je pravda, že o důležitých událostech minulého století vědí méně? A proč musí být stříhání videí přizpůsobeno generaci Z?

Poslechněte si nový díl podcastu Mimo zorné pole s autorem série a youtuberem Jiřím Burýškem a koordinátorkou projektů mediálního vzdělávání Terezou Annou Štegmanovou.

Výuka končí u druhé světové války

Vyjmenují české krále, pamatují si rok objevení Ameriky, ale nedokáží říct, kdy do Česka vpadla sovětská armáda nebo jak vznikla Evropská unie. Samy děti si často stěžují na to, že se v hodinách dějepisu nedozvídají tolik o moderních dějinách jako o jiných důležitých kapitolách historie. 

„Studenti často odcházejí ze škol s tím, že skončili u druhé světové války,“ potvrzuje Tereza Anna. Pomoci by teď studentům a studentkám mohla nově vzniklá série videí „Jirka vysvětluje moderní dějiny“.

Jirka supluje vyučování

Nedostatečnost vzdělávacích plánů potvrzuje i sám autor série Jirka Burýšek: „Patřím k těm, které škola moc nepřipravila. Nemyslím si, že je 20. století ve škole dostatečně probíráno. Moderní dějiny znám vlastně jen díky počítačovým hrám a filmům.“ 

Často mu i někteří žáci a žákyně posílají, že se jeho videa pouštějí přímo během vyučování, čemuž se sice směje, ale těší ho to. Na videa se proto snaží klást vysoké standardy, které na konci září ocenil také předseda Senátu Miloš Vystrčil, když ho ocenil stříbrnou pamětní medailí při příležitosti Dne české státnosti.

Kde náš podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články