Podcast Mimo zorné pole: Demokratická Libye je minulostí. Podle aktivistů se situace v zemi zhoršuje
Publikováno: 29. 11. 2023 Doba čtení: 1 minutaV Libyi vládne chaos, který mají pod kontrolou ozbrojené milice. Děje se tak od roku 2011, kdy byl svržen vůdce Muammar Kaddáfí. Na obzoru nejsou v blízké době ani demokratické volby. Proč se situace podle lidskoprávních aktivistů zhoršuje? Proč v zemi nefunguje vláda? A jak nebezpečné jsou cesty migrantů do Evropy? Na to v novém díle podcastu Mimo zorné pole odpovídají libyjští aktivisté, jejichž hlasy jsme z bezpečnostních důvodu pozměnili a předabovali do češtiny.
Čelíme stále většímu zastrašování
Proti současné situaci v Libyi bojuje v zemi řada lidskoprávních aktivistů. Kvůli výhrůžkám, které dostávají, ale raději vystupují v anonymitě. „Musím bohužel říct, že mučení a další formy násilí a zastrašování všech, co usilují o politickou změnu, jsou pořád velmi běžné,“ říká jedna z aktivistek, která v podcastu promluvila. Ona sama bojuje kromě jiného za ženská práva, které podle ní v Libyi takřka neexistují. „Není to něco, o čem byste mohli alespoň trochu mluvit veřejně, protože kdykoli začnete, tak vás obviní z toho, že nenásledujete náboženství,“ dodává.
Vykořisťování a rasismus jsou v zemi běžné
Nestabilita v zemi nahrává i převaděčům, kteří za vysoké sumy slibují migrantům cestu do Evropy. Běžné už je také vykořisťování, sexuální zneužívání nebo obchod s lidmi, a to zejména u uprchlíků ze subsaharské Afriky. „Pašeráci si mohou dělat, co chtějí a mají naprostou svobodu. Není zde totiž žádná vláda, která by jim to zakázala, pouze vláda, co to přehlíží.“ Aktivisté se také shodují, že v budoucnu neočekávají pozitivní změny.
Kde podcast najdete
Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).
Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.