Podvýživa u mého dítěte zmizela po pár měsících, říká Lominesh z Etiopie

Publikováno: 23. 4. 2018 Doba čtení: 4 minuty
Podvýživa u mého dítěte zmizela po pár měsících, říká Lominesh z Etiopie
© Foto: People in Need

Auto pomalu projíždí po hrbolaté silnici. Prach a špína z velkých nákladních aut ulpívají na všem kolem, ale obyvatelé vesnice Aleta Choko v jižní Etiopii si už na ni zvykli. Zdá se, že čilý ruch místního tržiště nemůže nic narušit.

Pouze o několik ulic dál už není po rušném centru ani památky. Úzké silnice mizí a před námi jsou pouze prašné cesty a příroda. Jedna z cest vede k venkovskému domku, ve kterém bydlí pětadvacetiletá Lominesh Teshome. Z domků kolem vycházejí lidé a zvědavě si prohlížejí, kdo že to do jejich sousedství zavítal.

Lominesh je matkou dvou dětí. Když přijíždíme, stojí před domem, v náručí houpe malé batole a usmívá se. Před několika málo měsíci by takový úsměv vykouzlila jen stěží. „Moje dítě bylo hodně často nemocné. Asi nejhorší bylo, když mělo zápal plic. Pozvali nás na kontrolu do zdravotního střediska, kde provedli příslušná vyšetření a nakonec diagnostikovali podvýživu,říká Lominesh.

V té době začala v oblasti působit nezisková organizace Člověk v tísni (ČvT), která zde díky podpoře od soukromých dárců z České republiky bojovala právě s podvýživou. Lominesh se rozhodla programu zúčastnit. „O této možnosti jsem poprvé slyšela od lidí, kteří pracovali pro ČvT v naší vesnici. Teď vím, že bez jejich pomoci by se stav mého dítěte nikdy nezlepšil," dodává.

Salát, mrkev, chilli… Vše, co vypěstuji, sníme

Tým ČvT v Etiopii bojuje s podvýživou pomocí tzv. multisektorálního přístupu - prostřednictvím kampaně WASH (voda, sanitace a hygiena) se snaží zajistit kvalitní sanitaci, hygienu, přístup k pitné vodě, bezpečnost potravin a také zlepšení přístupu ke zdravotní péči.

Lominesh se během několika školení naučila, jak posílit hygienické návyky u svých dětí, a také, jak vypěstovat nové plodiny a uvařit z nich co nejvýživnější pokrmy. „Naučila jsem se, jak udržovat děti v čistotě. Mou nejoblíbenější činností je ale určitě pěstování plodin, ze kterých pak můžu rovnou vařit,“ říká.

S podporou týmu ČvT si pozemek vedle svého domu upravila na malou zahrádku, kam zasadila semena doporučená týmem ČvT. „Vypěstovala jsem hlávkové zelí, chilli papričky, červenou řepu, listový salát a mrkev," říká Lominesh a ukazuje na mladé výhonky, které jsou v záhoncích už docela dobře vidět. „Už jsem dvakrát sklízela, tohle bude potřetí. Vypěstovala jsem také rajčata a papriku," dodává.

Pomohla jsem i sousedům

Během sklizně ze zahrádky má Lominesh a její rodina dostatek jídla, ale dva nebo tři měsíce v roce si musí zeleninu kupovat na trhu. A jaký je její oblíbený recept? „Když smícháte listový salát, hlávkové zelí a mrkev, přidáte zeleninový olej a pár dalších přísad, můžete uvařit vynikající polévku. Mé dcery ji milují," říká Lominesh a opět se usmívá.

Důkladnější hygiena a čistota v domě v kombinaci s novými plodinami, recepty a nově nastolenými návyky přinesly výsledky během pár měsíců. „Mnoho věcí se změnilo a zlepšilo. Zápal plic u mého mladšího dítěte pominul a ostatní problémy spojené s podvýživou také," chválí si Lominesh.

Když její sousedé viděli, jakým způsobem tyto jednoduché a finančně nenáročné změny zlepšily situaci celé rodiny, rozhodli se do programu také zapojit. „Pomohla jsem svým sousedům s přípravou záhonků, aby si mohli zasadit semínka různých plodin na svých pozemcích. Pomáháme si navzájem," říká Lominesh. Věří, že budoucnost bude pro všechny optimistická, i poté, co zde Člověk v tísni přestane pomáhat.

Získala jsem praktické znalosti, které využiji dál i bez přímé podpory ČvT. Po jejich odchodu mohu dál kupovat semena na trhu a hlavně umím využít výhody své zahrady," vysvětluje. Když opouštíme dům, míjíme několik dalších domků, u nichž začínají klíčit výhonky.

ČvT již zde již pomohl zhruba 600 domácnostem. Od listopadu 2014 podpořil v oblasti Sidama celkem 800 domácností, a to v různých vesnicích jižní Etiopie. V rámci této podpory organizace pomohla distribuovat semena zeleniny, chemická hnojiva a zahradnické náčiní pro 364 domácností. ČvT navíc přispěl k instalaci 51 umyvadel, která slouží 1000 lidí.

Polovina dětí v Etiopii trpí podvýživou

Oficiální statistiky ukazují, že podvýživa se týká téměř poloviny etiopských dětí. Důsledky jsou přitom velmi vážné - dochází k negativnímu ovlivnění kognitivních funkcí či růstovým problémům. Podvyživené dětí se tak nemohou plně rozvíjet. Program ČvT zaměřený na lepší výživu (IPIN - Integrated Programming for Improved Nutrition) se zaměřuje na čtyři hlavní priority nezbytné pro snížení podvýživy.

Snažíme se, aby došlo k posílení místního zemědělského systému, který povede k lepšímu přístupu obyvatel k potravinám po celý rok a také k rozmanitějším možnostem stravování. Také pracujeme na zlepšení hygienických návyků a sanitace. Díky tomu se sníží riziko střevních onemocnění, která by zabránila příjmu živin.

Zároveň podporujeme celkové zlepšení zdravotního systému a s tím spojených službách v zemědělství. Neméně důležité je pro nás využití znalostí v oblasti genderové inkluze. Snažíme se, aby se na řešení problémů s výživou v domácnostech podíleli muži stejně jako ženy.

Nic z toho by nebylo možné bez podpory Klubu přátel Člověka v tísni, humanitárního e-shopu Skutečný dárek a veřejné sbírky Skutečná pomoc

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor Člověka v tísni

Související články