Pomoc po tajfunu na Filipínách pokračuje. Člověk v tísni rozváží hygienické balíčky

Publikováno: 18. 1. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Pomoc po tajfunu na Filipínách pokračuje. Člověk v tísni rozváží hygienické balíčky
© Foto:

Člověk v tísni i nadále pomáhá Filipíncům překonávat následky prosincového tajfunu Hagupit. Po prořezávání přístupových cest a odstraňování spadlých stromů na ostrově Samar se naši pracovníci vrhli na rozvoz hygienických balíčků a prostředků na čištění vody.

První týden po tajfunu nás oslovila Světová zdravotnická organizace (WHO) s žádostí, zda bychom jim nemohli s distribucí hygienických balíčků a balíčků na čištění vody pomoci. WHO, stejně jako další organizace a místní úřady, si totiž všimla naší dobré práce při zpřístupňování cest, kdy jsme se s motorovými pilami a flexibilním týmem byli schopni dostat i do špatně přístupných oblastí Východního Samaru,“ vysvětluje vedoucí mise Člověka v tísni na Filipínách Denisa Bultasová.

Člověk v tísni souhlasil, a tak dostal za úkol dopravit celkem 450 balíčků do radnic a nemocnic tří regionů, odkud byly dále rozváženy jednotlivým rodinám. „Do municipality Oras jsme přepravili sto hygienických balíčků a stovku sad na úpravu vody. Stejnou sumu jsme dovezli také do okresu Dolores. Zbývajících padesát balíčků na čištění vody jsme společně s léky distribuovali do nemocnic a zdravotních středisek v municipalitě Arteche,“ popisuje Butlasová.

#~gallery-924~#

Každý hygienický balíček obsahuje mimo jiné dvanáct kusů mýdla, šest zubních kartáčků, dvě zubní pasty, papírové ubrousky, nůžky na nehty či mýdlo na praní a je určen na pokrytí měsíční spotřeby pětičlenné rodiny. Distribucí dvou set takových balíčků Člověk v tísni pomohl zajistit hygienické potřeby přibližně tisícovky lidí. V balíčcích na úpravu vody pak bylo kromě kanystru i dvanáct sad tablet na dezinfekci vody, které měly také pokrýt měsíční spotřebu celé rodiny.

35 tisíc rodin na pomoc čeká

Přestože byl tajfun Hagupit slabší než Yolanda, která zasáhla Filipíny v roce 2013, bylo jím postiženo na 2,9 milionů lidí. Podle předběžných zpráv bylo zcela zdemolováno 8700 domů a bezmála dalších čtyřicet tisíc jich bylo poničeno částečně. Kromě zajištění ubytování pro lidi bez domova se filipínská vláda v postižených oblastech zaměřila také na zajištění pitné vody a hygieny, aby tak předcházela možnému vzniku epidemií vodou přenositelných nemocí.

Na Východním Samaru je bez přístupu k pitné vodě či bez dostatečné hygieny bezmála 170 tisíc lidí. Zatím se filipínské vládě a mezinárodním a neziskovým organizacím podařilo zajistit hygienické balíčky pro pětatřicet tisíc lidí a sady na čištění vody pro sedmnáct tisíc obyvatel. Avšak jak uvádí prosincová zpráva Úřadu OSN pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA), dalších pětatřicet tisíc rodin na pomoc ještě čeká.

Autor: Jan Blinka