Pomoc ve vzdělávání v rodinách

Publikováno: 7. 7. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Pomoc ve vzdělávání v rodinách
© Lukáš Svoboda

Pomáhat ve vzdělávání v rodinách není pro naši pobočku Člověka v tísni, o. p. s. žádnou novinkou. Tato služba je u nás nabízena již několik let a je zaměřena především na doučování dětí ze sociálně vyloučených lokalit a podporu důležitosti vzdělání v rodině jako takového.

Podpora vzdělávání v rodinách není pro naši pobočku Člověka v tísni, o. p. s. žádnou novinkou. Tato služba je u nás nabízena již několik let a je zaměřena především na doučování dětí ze sociálně vyloučených lokalit a podporu důležitosti vzdělání v rodině jako takového.

Já jsem se součástí této služby stala jako koordinátorka letos v květnu a nyní zjišťuji, jaké jsou zvyky a obvyklosti podpory vzdělávání u nás i na jiných pobočkách. Snažím se nalézt takovou podobu, která by v našem kraji nejvíce vyhovovala jak těm, kteří tuto službu potřebují, tak i těm, kteří jí budou poskytovat. V současné chvíli je nejdůležitějším krokem nalézt dobrovolníky, kteří by měli dostatek elánu a odvahy pustit se do doučování dětí a posílit rituály související se vzděláváním dětí v domácím prostředí.

V průběhu měsíce května se uskutečnilo několik jednání na školách a zároveň náborů dobrovolníků z řad studentů. Součástí náboru bylo seznámení s organizací, místní pobočkou, následně prací dobrovolníků a představili jsme také program, který budou moci naši dobrovolníci při své činnosti v průběhu roku využívat. V plánu aktivit se objeví například proškolení do služby a administrativy, seznámení s ostatními dobrovolníky, možnost účastnit se projekcí filmů z Jednoho světa v rámci akce Promítej i ty, volný vstup na filmy na festivalu Jeden svět, společné výlety anebo i nabídka občasného vzdělávání.

Na Střední pedagogické škole v Karlových Varech se nám podařilo vyjednat možnosti spolupráce při plnění praxí studentů formou doučování dětí a v rámci náboru se přihlásilo celkem 11 studentů. Dále proběhla i beseda na Gymnáziu v Chodově a v září plánujeme úzkou spolupráci i s Gymnázii Ostrov, Karlovy Vary a Sokolov.

Kromě dobrovolníků z řad studentů, projevují o dobrovolnictví zájem i někteří naši bývalí zaměstnanci, bývalé paní učitelky nebo i další občané, protože „Dobrovolníkem může být každý – DOUČUJ I TY!“

Služba doučování je hrazena z příspěvěků Karlovarského kraje.

 

 

 

Autor: Alžběta Pospíšilová, Sociálně aktivizační pracovnice

Související články