Populární etiopský zpěvák díky ČvT klipem upozorňuje na obchodování s dětmi

Publikováno: 26. 6. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Populární etiopský zpěvák díky ČvT klipem upozorňuje na obchodování s dětmi
© Foto:

Člověk v tísni ve spolupráci s etiopským ministerstvem práce a sociálních věcí připravil hudební nahrávku s názvem „Noble creature as ordinary“ a chce s její pomocí upozornit na problém obchodování s dětmi a dětskou práci, který je v Etiopii velmi rozšířený.  Tklivou píseň napsal uznávaný etiopský skladatel Abegazu Shiwotawem a zpívá ji jeden z nejpopulárnějších etiopských zpěváků současnosti Gossaye Tesfaye.

Klip ukazuje životy dětí od narození až po chvíli, kdy jsou nucené k těžké práci. Klip rekapituluje životní zkušenosti obchodovaných dětí a snaží se divákům vysvětlit, proč se s dětmi obchoduje, jak zprostředkování obchodu funguje nebo jaká práce na ně po prodeji čeká. Obchodované děti nechodí do školy, nemají čas na hraní a je jim odepřený jakýkoli kontakt s rodinou.
Hudební klip byl oficiálně představený a předaný ministerstvu práce a sociální věcí v předvečer Světového dne proti dětské práci, který připadá na 12. června. Na ceremonii dorazil kromě ministra i český velvyslanec, zástupce Evropské komise nebo Africké unie. Slavnost přenášela státní televize a rozhlas i soukromá média. Ministerstvo teď zajistí šíření písně prostřednictví federálních i regionálních médií i do nejzapadlejších koutů Etiopie.

Hudbou proti obchodování s dětmi

Hudební klip má za cíl zvýšit povědomí o problémech obchodování s dětmi mezi rodiči,  zaměstnanci policejních stanic, vedoucími mládeže a učiteli na základních a středních školách, zástupci samosprávy, místními pracovníky nevládních organizací a samosprávy, právníky, soudci a pracovníky soudů, terénními poradci v komunitách, osobami odpovědnými za tvorbu regionálních a federálních politik i mezi širokou veřejností.
Projekt sází na to, že hudba má schopnost prostřednictvím médií zasáhnout širší cílovou skupinu a přimět Etiopany k akci. Kromě toho by klip mohl pozitivně ovlivnit realizaci etiopského Národního akčního plánu k odstranění nejhorších forem dětské práce. Jedním z jeho hlavních bodů je mobilizovat společnost, aby se podíleli na řešení palčivého problému.
Projekt počítá s tím, že hudba je vhodným nástrojem pro osvětu, protože má významný vliv na prosazování společenských změn a silný vzdělávací a zábavný potenciál. Navíc je flexibilní  a dostupná širokému publiku.


Text písně Bytost vzácná na dně je

Člověk si vzácných bytostí neváží
A vyhodí dítě na ulici
Pak sleduje jeho zlomené srdce
Docházejí mi slova, nemám co mu říct
Příběh jeho života se mi odehrává před očima
Poslechněte si jeho vyprávění
 
Neznám klid a neznám radost
Zoufalost ve dne, zoufalost v noci
Ačkoliv volám “mami” a “tati”
Jsem zoufalý
Chtěl bych se vrátit, nechat to vše za sebou
 
Vytrhli mě z mateřského objetí
A poslali kamsi do neznáma
Nemohu se učit, neumím abecedu
Vše, co znám, je práce, těžká a tvrdá
 
Když chudoba drtí můj domov
Dali mě pryč, jiným lidem všanc
Radosti dětství neznám a nepoznám
Každodenní dřina je můj denní chléb
 
Z malého kluka je nyní tkadlec
Či odeslán na pole, aby jej oral
Bez chvíle klidu, den po dni práce
Opravdu to má být jeho úděl?
 
Bez ohledu na nevinnost dětství
Jí jsou upřena její práva
Když jí od ohně a kouře slzí oči
Proč jsou vůči ní ostatní tak neteční?
 
Dost, už dost, už to stačilo
Vytrhněme děti z té agónie
Ať již žádné další nemusí trpět . . . .

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor