Praha má nové pečovatelky o děti

Publikováno: 12. 9. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Praha má nové pečovatelky o děti
© Foto:

„Chceme další rekvalifikační kurz. Ty soboty nám budou chybět. I když jsem ráda, že to mám za sebou. Ale donutila jsem se po letech k učení a zjistila jsem, že to jde,“ shrnula dojmy skupiny mladých matek Markéta, jedna z účastnic kurzu Pečovatelka o děti. Jedenáct účastnic kurz tuto sobotu úspěšně dokončilo, dvěma zbývá ještě dokončit praxi, aby mohly také obdržet certifikát. Kurz, uskutečněný díky projektu „E daj kamel buťi - Máma chce práci“ financovaného z Evropského sociálního fondu, trval pět měsíců. Účastnice absolvovaly osmdesát hodin přednášek a odpracovaly osmdesát hodin praxe v mateřských školkách a rodinných centrech.

„Praxi ve školce hodnotím jako nejzajímavější část kurzu. Měla jsem trochu obavy, jak mě ve školce přijmou a jak bude praxe probíhat. Moje zkušenost byla ale velmi dobrá. A podle toho, co říkaly ostatní, tak jejich taky. Učitelky byly vstřícné a zapojily nás do běžného programu,“ uvedla další účastnice kurzu. Ženy také oceňovaly, že měly po celou dobu průběhu kurzu k dispozici dobrovolné lektorky, které jim pomáhaly s vyhledáváním informací, zpracováváním úkolů a přípravou na závěrečné zkoušky. Většina z žen se naposledy vzdělávala před mnoha lety na základní škole. O to větší je jejich současný úspěch. Většinou dosud pracovaly v úklidových firmách nebo byly v domácnosti se svými dětmi. Do kurzu se přihlásily, aby se mohly profesionálně věnovat práci s dětmi.

 

Nyní by rády využily svoje nové vzdělání v práci. Jedna soukromá školka, kde vykonávala praxi jedna z účastnic kurzu, už nabídla možnost, aby tam po dokončení kurzu účastnice nastoupila. Právě v soukromých i státních mateřských školách, mateřských centrech a dětských koutcích by ženy mohly pracovat.

 

Školky, které nabídly místo ženám pro vykonání jejich praxe, většinou nabízejí dětem velmi různorodý program. Jednalo se například o soukromou mateřskou školu Pětikvítek, mateřskou školu Santoška, mateřskou školu v Praze Lochkově, mateřskou školu Na Smetance, mateřskou školu Kořenského a mateřskou školu Petrklíč. Společným jmenovatelem těchto zařízení je mimo jiné i integrace znevýhodněných dětí – ať už zdravotně nebo sociálně – a také dětí ze zahraničí. Praxi nabízelo účastnicím i rodinné centrum YMCA. To se věnuje převážně organizaci otevřené herny, v níž si mohou děti pohrát a matky odpočinout nebo se účastnit přednášek a vzdělávacích aktivit. Všem školkám děkujeme za vstřícnost při poskytování praxe.

 

Ženy mohou nyní čtyři měsíce pracovat v rámci tréninkového zaměstnání, kdy je zaměstnavateli proplácena mzda z rozpočtu projektu. Smyslem je, aby si během této doby vybudovaly dobrou pozici ve svém zaměstnání a mohly se této práci věnovat dlouhodobě.

Autor: Matouš Bořkovec, koordinátor služeb