Pražané nakoupili k Vánocům 215 oslů. Za dárky pro chudé utratili 33 milionů korun

Publikováno: 5. 12. 2018 Doba čtení: 6 minut
Pražané nakoupili k Vánocům 215 oslů. Za dárky pro chudé utratili 33 milionů korun
© Foto: PIN

Pražané na Vánoce darují kozy, krávy, šicí stroje nebo školní pomůcky. Za zvířata, studně, záchody a další užitečné věci pro nejchudší utratili 33 milionů korun.

Skutečný dárek v Praze

Za 10 let existence Skutečných dárků se  v Praze za zvířata, studně a další užitečné věci utratilo 33 milionů korun. to představuje přes 20 000 certifikátů, díky kterým bylo možné distribuovat pomoc ve 13 zemích světa včetně České republiky a hlavního města.

Pražané nakoupili například 3 638 kanystrů a 469 studní. 215 oslů a další tisíce koz a ovcí zamířilo z Prahy na farmy v Africe a potěšilo nové majitele a pomohlo jim dlouhodobě a udržitelně zlepšit jejich situaci.

V Praze se rozdávaly první knížky

Z výtěžku skutečného dárku s v pražské pobočce Člověka v tísni rozdávaly například první knížky. „Děti, se kterými pracujeme, nejsou zvyklé číst. Knížky, které od nás dostanou, jsou často první kniha, kterou vlastní,“ říká ředitel pražské pobočky Václav Kučera.


Peníze z charitativního eshopu také podpořily koordinace 101 dobrovolníků. Za školní rok 2017/2018 jich v Praze pomáhalo celkem 155. „ Je potřeba domluvit spolupráci se školami a připravit dobrovolníků matodiky, které jim usnadňují a zefektivňují doučování. „Abychom mohli nastavit co a jak doučovat je nezbytné se s učitelem potkat a na základních věcech se domluvit,“ vysvětluje Kučera

"Bez dobrovolníků by doučování nebylo možné. Pomáhají nám studenti, důchodci nebo bývalý učitelé i seniory napříč všemi možnými profesními odvětvími,“ vysvětluje Kučera. „Byť se tedy z tohoto pohledu nejedná o homogenní skupinu, jedno mají společné: ochotu věnovat každý týden svůj cenný čas a energii pro dobrou věc,“ říká Kučera. Primárně se podle něj věnují doučování a mentoringu dětí ze sociálně slabších rodin, pomáhají nám i v předškolních klubech a při volnočasových aktivitách. „Mají náš nekonečný obdiv a úctu, protože bez nich bychom nikdy nebyli schopni v takovém rozsahu pomáhat dětem k úspěchu ve vzdělávání a zvládat životní těžkosti,“ dodává Kučera.

Unikátní způsob, jak vybrat finance

Skutečný dárek je unikátním způsobem, jak získávat prostředky na humanitární a rozvojovou pomoc. U zrodu projektu stál Tomáš Vyhnálek, který k tomu říká: „Když jsme Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že musíme přijít s něčím novým a neotřelým. Chtěli jsme zaujmout, ale i pobavit. Vymysleli jsme e-shop, kde si můžete koupit darovací certifikát, díky kterému jménem svých blízkých pošlete do Afriky kozu nebo třeba školní tabuli.“

Na rozdíl od běžného finančního daru vidí v případě Skutečných dárků lidé reálně, co darují a přidanou hodnotou je darovací certifikát, kterým můžou potěšit své blízké. Lidé si tento princip pomoci oblíbili, a dokonce rádi sledují co se s jejich kozou nebo studní děje přímo v místech pomoci. „Podrobně dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace,“ dodává Vyhnálek.

Komplexní pomoc v zahraničí i v Česku

Díky certifikátům na školní pomůcky a bezplatné hodiny doučování, které darují lidé z Prahy, můžou pak děti v regionech rozvíjet svou čtenářskou gramotnost a zlepšit si studijní výsledky. Nebo můžou být vybaveny učebny v Etiopii a Afghánistánu.

Jeden Skutečný dárek může představovat komplexní pomoc, byť se jedná třeba jen o filtr na vodu. Jedna z obdarovaných paní Seng Mouen z vesnice O’tumpor říká: „Filtrovaná voda je čistá, mnohem chutnější a já ušetřím za léky, protože děti už nejsou tolik nemocné.“ Jeden darovaný Kohoutek, tak může ušetřit peníze za lékaře a rapidně zvýšit kvalitu života celé rodině.

Skutečných dárků přibývá

Skutečné dárky každým rokem rozšiřují svoje řady. „Letos jsme do výběru nových certifikátů zapojili i dřívější dárce, kteří v online anketě hlasovali pro Kohoutek na vodu, Zemědělské náčiní a Teplo domova, které během zimy přispěje lidem v Sýrii nebo na Ukrajině,“ říká Tomáš Vyhnálek.

Voda a sucho jsou velkým tématem i v Česku. Po letošním extrémně vyprahlém létě si umí spousta Čechů představit, co sucho znamená. „Téma dostupnosti vody a její dlouhodobé udržení v krajině se v současnosti stává jednou z priorit organizace,“ říká Tomáš Urban z ČvT.

Místní si pomoci velmi váží

„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. „Pro mise je to hlavně možnost jak efektivně doplnit běžící pomoc. Třeba v Afghánistánu, kde vzděláváme zemědělce, jsme mohli vybavit veterinární laboratoře nebo založit ukázkovou drůbeží farmu,“ dodává Pánek.

Člověk v tísni se snaží pomáhat komplexně se zapojením co nejvíce lokálních zdrojů a povzbudit celou ekonomiku chudých oblastí. „Pomáháme vždy podle toho, co lidé nejvíce potřebují. Nakupujeme na místním trhu a zaměstnáváme tamní řemeslníky či stavebníky,“ vysvětluje fungování Skutečného dárku Vyhnálek.

„Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek. Zajímavostí je, že třetina lidí si koupí jen elektronický certifikát a čtvrtina dárců nechce ani ten. Loni tak přispěli 4,2 miliony korun. „Využívají prostě eshop jako možnost darování na dobrou věc,“ vysvětluje Vyhnálek.

O Skutečném dárku

Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky z programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. 

Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

Pro více informací kontaktujte:

Tomáš Vyhnálek, vedoucí fundraisingu

777 787 940, tomas.vyhnalek@clovekvtisni.cz

Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů

777 787 943, tomas.urban@clovekvtisni.cz


O skutečném dárku

Skutečný dárek funguje na principu e-shopu, kde si lidé vyberou, jakou službu či hmotný dárek chtějí koupit. Získají pak certifikát, který mohou někomu poslat fyzicky nebo v elektronické podobě. Člověk v tísni následně v místech pomoci zakoupí tyto dárky a rozdá mezi místní podle potřeby. „Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek.

Zajímavé je, že třetina lidí si koupí jen elektronický certifikát a čtvrtina dárců nechce ani ten. Loni tak přispěli 4,2 miliony korun. „Využívají prostě e-shop jako možnost snadného darování na dobrou věc,“ vysvětluje Vyhnálek. Detailní vysvětlení a přehled dárků lze najít na: https://www.skutecnydarek.cz/

Autor: ČvT