Prázdninové objevování chodských tradic

Publikováno: 17. 8. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Prázdninové objevování chodských tradic
© Foto:

V rámci našeho programu podpory vzdělávání jsme o prázdninách přichystali několik akcí. Tou hlavní byl týdenní zážitkový pobyt na Šumavě, připravili jsme ale i řadu menších výletů. S dětmi z Domažlicka a Klatovska jsme například objevovali chodské tradice. 

Deset dětí zahájilo dvoudenní putování v Domažlicích. „Nejprve jsme navštívili Chodský hrad, kde jsme na výstavě „Lehněte si, ať nám nevynesete spaní“ vyzkoušeli různá pyžama a noční košile. Poté jsme si prohlédli město pěkně z výšky, z Domažlické věže.,“ popisuje začátek výletu naše regionální pracovnice, Tereza Králová.

„V postřekovském muzeu jsme se seznámili s druhy a tradicemi krojů, naučili jsme se ale i správně vázat šátky,“ pokračuje Tereza Králová. Chodsko si nelze představit bez Koziny a Lomikara a jejich příběh pak bez zámku v Trhanově. Právě na něm byl pro všechny výletníky přichystán nocleh. „Během odpoledne jsme ale zažili ještě spousty věcí. Napekli jsme a snědli chodské vdolky, vyrobili jsme si vozembouch a zkoušeli na něj hrát a naučili se třeba písničku Psohlavci. Příběh Koziny a Lomikara se pak stal námětem našeho krátkého divadelního představení, které jsme za odpoledne secvičili a zahráli,“ vypočítává Tereza Králová.

Druhý den putování byl opět zaměřen na osobu Jana Sladkého Koziny. „Navštívili jsme Pamětní síň v obci Újezd a prohlédli si krajinu od Kozinova pomníku. Pak už jsme se všichni rozjeli domů,“ upřesňuje Tereza Králová. 

Ta spatřuje význam podobných akcí v tom, že se děti zábavnou formou dozvědí řadu informací a podívají se na zajímavá místa. „Některým lidem může připadat náš výlet jako úplně normální věc. Je třeba si ale uvědomit, že řada rodin na podobný výlet své děti například z důvodu nedostatku finančních prostředků nikdy nevezme. Právě pro tyto děti jsou podobné zážitky velmi důležité,“ uzavírá Tereza Králová.

 

Naše práce s dětmi je podpořena v rámci projektu Dalekohleď 2015, který byl podpořen z prostředků Plzeňského kraje a Ministerstva vnitra ČR.

Autor: ,