Syrský konflikt trvá čtyři roky. Pomohli jsme 1,4 milionu lidí
Publikováno: 10. 3. 2015 Doba čtení: 5 minutPraha, Aleppo, Idlíb (10. března 2015) – Ozbrojený konflikt v Sýrii v neděli načne svůj pátý rok a spolu s ním se každý den prohlubuje i největší humanitární krize současnosti. "Humanitární pomoc akutně potřebuje více než 12,2 milionů Syřanů, to je více lidí, než žije v celém Česku. Z toho k 4,8 milionu lidí, téměř tolik lidí má například Slovensko, žije v oblastech, kam se pomoc dostává jen velmi obtížně nebo vůbec," říká koordinátorka programů Člověka v tísni v Sýrii Jitka Škovránková a zdůrazňuje, že celou polovinu lidí v nouzi tvoří děti. Člověk v tísni od podzimu 2012 přímo pomohl 1,4 milionu lidí v Sýrii, jen potravinovou pomoc poskytuje každý měsíc 125 000 lidí.
Jednou z milionů obětí bojů mezi opozicí a režimem Bašára Asada je i osmadvacetiletá Om Abdo z Aleppa. "Bylo to na konci května, manžel právě odjel hledat práci do Turecka," vzpomíná matka pěti dětí. "Kolem půlnoci jsem se chystala do postele, když jsem uslyšela, jak se pomalu blíží burácení vládních vrtulníků," říká Om Abdo. Pak už se všechno seběhlo rychle.
"Instinktivně jsem vyběhla, abych ochránila nejmladší dítě," říká. Dům mezitím zasáhla sudová bomba. "Pamatuji si jen, že když jsem pak otevřela oči, první jsem uslyšela pláč mých dětí a nad hlavou viděla lidi, kteří mě přišli zachránit z pod sutin," říká Om Abdo. Trosky jí vážně zranily obě nohy a složitá léčba nebyla v ostřelovaném Aleppu možná.
#~gallery-944~#
Manžel Abo Abdo proto vzal rodinu a rozhodl se utéct do Turecka. "Pašerákům jsem zaplatil 900 dolarů za to, že nás převedli. Do Gaziantepu jsme se dostali 28. května a žena pak v nemocnici strávila tři měsíce," říká Abo Abdo. Teď už několik měsíců žijí v polorozpadlé budově pár metrů od centra tureckého Gaziantepu. (Celý příběh čtěte zde)
Sýrie není jen takzvaný Islámský stát
Rodina Om Abdo je jen kapkou v obří uprchlické vlně, která zaplavuje okolní státy i samotnou Sýrii. Podle oficiálních údajů OSN už do okolních států uteklo více než 3,8 milionů lidí. "Z více než 7,6 milionů lidí udělal konflikt uprchlíky ve vlastní zemi. To znamená, že každý druhý Syřan z těch, kteří ještě v zemi zůstávají, musel opustit svůj domov," říká Jitka Škovránková. Právě na tyto lidi se soustředí pomoc Člověka v tísni.
Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300
nebo pomocí SMS ve tvaru
DMS SYRIE na číslo 87777
Platbu kartou můžete provést ZDE
(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)
(IBAN CZ1703000000000092329232)
Lidé jsou stále obětí smrtícího ostřelování, ale pokračujícím konfliktem trpí i infrastruktura. Statisíce lidí jsou kvůli poničeným vodovodům bez vody, celé oblasti jsou měsíce bez elektřiny. Fatální je dopad na školství a zdravotnictví. Podle odhadů OSN vrátily čtyři roky konfliktu zemi o dvě dekády zpět ve vývoji. „O Sýrii se hovoří téměř výhradně v souvislosti s takzvaným Islámským státem. Násobně více obětí ale mají boje mezi Asadovým režimem a opozicí,“ říká Jitka Škovránková. Uznávaná Syrian Network for Human Rights například v prosinci 2014 v Sýrii zdokumentovala 1232 úmrtí civilistů. Téměř 85% z nich ale bylo obětí útoků armádních vojsk.
Poukázky i veřejné práce pro udržitelnější pomoc
Spolu s tím, jak se konflikt prodlužuje, tak se mění i způsob pomoci nejohroženějším lidem. „Dosud jsme se soustředili především na potravinovou a materiální pomoc. To budeme dělat i nadále, ale v místech, kde je to možné, budeme stále více pomáhat způsobem, který nevytváří závislost na cizí pomoci a zároveň podporuje místní obchod,“ vysvětluje vedoucí syrské mise Člověka v tísni Tomáš Kocian a jako příklad uvádí potravinové poukázky.
Syrský tým Člověka v tísni bude i nadále podporovat místní samosprávy, aby udržovali základní služby pro obyvatele, jako jsou opravy poničených vodovodů nebo svoz odpadu. Podporu budou nadále dostávat i školy a učitelé. „Chceme lidem pomoci vyrovnat se s prohlubující krizí udržitelnějším způsobem. Proto drobným farmářům na jaře poskytneme semena a nářadí, které jsou teď v Sýrii nedostupná, aby mohli zasít a úrodu pak použít pro vlastní potřebu a částečně prodat,“ říká Tomáš Kocian. „Obyvatele, kteří mohou pracovat, se chystáme zaměstnávat při veřejných pracích. Tři měsíce budou pomáhat s odklízením trosek, odpadu, či s opravami vodních zdrojů a zajistí si tak finanční prostředky pro vlastní potřeby,“ dodává s tím, že se Člověk v tísni tímto způsobem snaží minimalizovat negativní dopady dlouhodobé humanitární pomoci a zároveň přitom zajistit fungování základní infrastruktury.
Pomoc Člověka v tísni v číslech:
- 75 000 lidí měsíčně dostává denní dávku chleba
- 125 000 měsíčně lidí dostává potravinový balíček na měsíc nebo potravinovou poukázku
- 70 000 dětí jsme poskytli kojenecký balíček
- 230 000 lidí dostalo materiální pomoc (deky, matrace, oblečení, přístřeší ad.)
- 4 000 lidem jsme poskytli finanční pomoc
- 76 škol podpořeno
- 5 polním nemocnicím jsme poskytli vybavení
- 30 klinikám jsme poskytli léky a zdravotnický materiál
- 300 000 lidí má přístup k pitné vodě díky opravě vodních zdrojů a rozvodných systémů
- 600 000 lidí chráníme proti šíření epidemií díky odklízení komunálního odpadu
- 7 místních samospráv jsme vyškolili a podpořili, aby lépe poskytovali základní služby obyvatelům
Člověk v tísni poskytl od roku 2012 obětem syrského konfliktu pomoc v hodnotě 420 milionů korun. Tým Člověka v tísni čítá 100 lidí, z toho 80 lidí pracuje uvnitř Sýrie. Se stálými kancelářemi v provinciích Aleppo, Idlíb a ve městě Aleppo patří k důležitým poskytovatelům pomoci uvnitř země. Na pomoc Sýrii přispěla česká veřejnost více než 11 miliony korun prostřednictvím sbírky SOS Sýrie, dalších 5 milionů uvolnil humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni a 4,4 miliony poskytl charitativní e-shop Skutečný dárek. Pomoc je možná i díky podpoře české vlády, britské vlády (DFID), švýcarské vlády (SDC), Evropské unie (ECHO a ENPI), německé vlády (BMZ a AA), partnerské německé organizace Welthungerhilfe z platformy Alliance2015, Světového potravinového programu (WFP) nebo Organizace pro výživu a zemědělství (FAO).
Pro více informací kontaktujte:
Tomáš Kocian, vedoucí syrské mise Člověka v tísni, +905393989665 (v Turecku),Tomas.Kocian@clovekvtisni.cz
Jitka Škovránková, koordinátorka programů Člověka v tísni v Sýrii, +420 777 787 934, Jitka.Skovrankova@clovekvtisni.cz