Při výuce počítačů v Halabě se osvědčilo i české pexeso
Publikováno: 27. 2. 2015 Doba čtení: 3 minutyNa okraji malého městečka nacházejícího se přibližně 320 km na jihozápad od Addis Abeby vybudoval před více než deseti lety Člověk v tísni školu, která využívá moderní metody výuky. Ve třídách Halaba Experimental School tak je místo v Etiopii obvyklých 50 – 80 studentů pouze 30 a učitelé s nimi mohou mnohem lépe pracovat.
Na konci loňského roku byla díky projektu Národního centra bezpečnějšího Internetu, tchaj-wanského Institutu for Information Industry a podpoře České rozvojové agentury ve škole vybudována moderní počítačová učebna. V první řadě však bylo potřeba vyřešit v podstatě každodenní výpadky lokální elektrické sítě. Člověk v tísni proto zajistil solární energii, díky které jsou počítače napájeny naprosto spolehlivě.
Výuka se zaměřila především na praktické zkušenosti
Na vybudování ICT centra navázal na přelomu ledna a února pilotní kurz práce s počítačem, kterého se ve třech týdnech zúčastnilo celkem 45 studentů a jejich učitelů. Pro většinu žáků to bylo vůbec první setkání s počítačem. Učitelé sice již v minulosti podobné kurzy absolvovali, jeden z nich Mulegeta Alemu však říká: „Během svých nedávných studií na univerzitě jsme sice měli jeden trimestr kurz zaměřený na informační technologie, ten však probíhal pouze v teoretické rovině a práci s počítačem v praxi jsme v podstatě neměli možnost si vyzkoušet. Vyučování probíhalo především za použití prezentací a zkouška pak na základě toho, co bylo napsáno v učebnicích.“ Kurz vedený českými lektory v Halabě naopak sázel především na praktické dovednosti.
Na začátku se studenti museli naučit pracovat s myší, k čemuž výborně posloužil program Paint. Kreslení navíc studenty bavilo. „Již po krátké době se monitorech našich studentů začaly objevovat zajímavé a velmi povedené obrázky, za které by se nemuseli stydět ani zkušení uživatelé počítačů“, říká Lenka Váňová, jedna z lektorek kurzu z Národního centra bezpečnějšího Internetu. Jeden ze studentů nám pak řekl, že díky kreslení na počítači v sobě objevil přírodní dar, o kterém dosud nevěděl a rád by ho rozvíjel.
Komenského škola hrou, aneb české pexeso v Africe
Během výuky našla uplatnění i typicky česká hra pexeso (název hry je odvozen z českých slov „pekelně se soustřeď“), které poskytlo sdružení CZ.NIC. Tato hra byla pro africké děti i jejich učitele úplnou novinkou, hned je ale chytla a jednotlivé hry tak často připomínaly dramatický souboj. „Díky pexesu se studenti zábavnou formou naučili základní počítačová slovíčka, ale zároveň mohli trénovat paměť a logické uvažování“, chválí tuto učební pomůcku Solomon Mengesha, první ředitel Halaba Experimental School, který se profesně zabývá moderními metodami výuky. Věhlas pexesa jako něčeho nového a zábavného se rychle rozšířil i za hranice školy a jak říká Solomon Mengesha, začali se o něj zajímat už i rodiče žáků. Kdo ví, třeba se slovo pexeso nakonec v Africe ujme a po Čapkově robotovi si tak budou moci Češi připsat další příspěvek do mezinárodního slovníku.
Kurz byl ale především o získání praktických dovedností práce s počítačem a studenti měli příležitost naučit se řadu věcí využitelných v budoucím životě – vyzkoušeli si například napsat na počítači poutavý životopis a osvojili si základy práce nejen v Microsoft Word, ale také v Microsoft Excel. „Díky kurzu práce s počítačem jsem připravena na život v 21. století.“, napsala v rámci zpětné vazby na kurz Hiwot Asemahegn, studentka 7. ročníku.