„Vděčnost klienta se nedala popsat slovy,“‎ říká o uzavřeném případu sociální pracovnice Dagmar Schönová

Publikováno: 20. 8. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Pro zachování anonymity klientů je obrázek pouze ilustrační
© Foto: Archiv Člověk v tísni

Každý den se na nás obracejí další lidé, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Jsme tady od toho abychom jim pomohli hledat různá řešení a doprovázeli je v těchto náročných chvílích.
Někdy trvá hledání řešení i léta. Jindy se po vyřešení jednoho problému otevírají problémy další. Proto je pro nás vždy velkou radostí, když někdo opouští naše služby s tím, že se nám podařilo případ uzavřít a situaci vyřešit.

Naše kolegyně Dagmar Schönová vám popisuje konkrétní příběh, který ukazuje, jakým způsobem může spolupráce s pracovníkem naší organizace vypadat. 

Klient se na naši organizaci obrátil, když už nezvládal platit své závazky a nedokázal se sám domluvit na snížení splátek u věřitele Home Credit. Navštívil tedy konzultační hodiny v olomoucké kanceláři organizace Člověk v tísni a společně s kolegyní sepsal návrh na snížení splátek. Home Credit však nechtěl přistoupit na snížení splátek, přestože klient argumentovat velmi špatným zdravotním stavem, který se mu rok od roku zhoršuje. 

Klient celý život pracoval, byl i profesionálním sportovcem a na stáří mu začalo vypovídat zdraví. Také mu na rakovinu umřela manželka a klient se rozhodl odstěhovat na vesnici, blízko lesu, který má rád. Půjčku si bral na pokrytí rekonstrukce domu, ve kterém bydlí. Snažil se tedy s kolegyní písemně vyzvat Home Credit, aby přistoupili na smírné řešení a snížili mu splátky, aby mu zůstávalo na léky, ale i na potraviny. Klient raději platil svou půjčku, protože nedokázal ustát tlak telefonátů, ale poté mu nezbývalo na léky a potraviny.

Do této situace přišel nouzový stav, a klient tak zůstal odříznutý od veškerých prostředků. Na vesnici přestala chodit pošta, což znamenalo nedoručení starobního důchodu. Kolegyně, která zpočátku s klientem spolupracovala, odešla na ošetřovné. A případ klienta jsem převzala já.

Když jsem volala klientům a informovala je o současné coronavirové situaci, klient mi sdělil, že již několik dní nejedl, protože nefunguje pošta a nedošel mu důchod. Ihned jsem iniciovala zahájení potravinové pomoci, kterou se podařilo dodat do 24 hod od zavolání. Dozvěděla jsem se, že klient nejedl 12 dní, což je pro těžkého diabetika a člověka ve špatném zdravotním stavu život ohrožující.

Navrhla jsem klientovi, že by se jeho situace dala řešit za pomoci institutu Finančního arbitra a obeznámila jsem ho, jakou pomoc poskytují – smírné mimosoudní řešení sporu, které je bezplatné. Klient neváhal a brzy jsme vytvořili návrh. Jelikož sociální služby byly v této době poskytovány pouze telefonicky, veškeré záležitosti se vyřizovaly po telefonu a předání důležitých dokumentů probíhalo při předávce potravinové pomoci, kterou jemu i dalším potřebným vozila kolegyně, protože bylo v té době hodně lidí na vesnicích bez příjmů a potřebovali využít tuto pomoc.

Finanční arbitr se do řešení klientovi situace zapojil a započala spolupráce hledání oboustranně výhodného smíru. S klientem jsme ještě žádali o odklad splátek z důvodu corony, což se podařilo. Toto posunutí splátek však nebylo pro klienta dlouhodobé řešení jeho situace. Klient se také snažil volat na call centrum Home Creditu, aby mu vyhověli, ale bezúspěšně.

Home Credit navrhl klientovi smírné řešení, které klient podepsal a ihned odeslal. Za pár dní však přišel jiný smír, který měl jiné podmínky a dle klienta i částky k zaplacení. Klient byl frustrovaný, zmatený a nevěřil, že se situace podaří vyřešit, aby mu zbývaly peníze na potraviny a léky. Na jeho žádost jsem tedy volala do call centra Home Credit a snažila se vysvětlit klientovu situaci, ale bylo mi řečeno, že toto řeší právní oddělení a ozvou se mi, jak to půjde.

Druhý den mi volal ombudsman společnosti Home Credit, který navrhl společnou schůzku v zázemí organizace Člověk v tísni za účasti mne, jako sociální pracovnice klienta, a samotného klienta. Sdělila jsem mu, že to považuji za dobrý návrh, ale nejdůležitější je souhlas a zájem klienta. Ten se schůzkou souhlasil a sešli jsme se v naší kanceláři v Olomouci. Na schůzce byl klient, já jakožto sociální pracovnice a za Člověka v tísni také metodička a také advokát a ombudsman z Home Creditu.

Návrh od ombudsmana na smírné řešení klientovy situace byl více než velkorysý. Navrhli, že klientovi odpustí veškeré pokuty, úroky a chtějí zaplatit jistinu, kterou si zapůjčil. Reagují tak na jeho těžkou životní situaci a zdravotní stav, který byl na osobní schůzce více než zřejmý. Klient jejich nabídku přijal a projevil vděčnost za jejich vstřícný a také naprosto jedinečný krok v historii Home Creditu.

S klientem jsem se rozloučila, protože naše spolupráce tímto jednáním skončila. Jeho vděčnost se nedala popsat slovy. Protože vědomí, že má snížené splátky a tím pádem mu budou zůstávat peníze i na potraviny a léky, to byla ta největší výhra." 

Mgr. Dagmar Schönová, terénní sociální pracovnice

Pokud jste se i vy dostali do složité životní situace, také se na nás můžete obrátit.
Můžete nás navštívit v konzultačních hodinách přímo v našich kancelářích:
Olomouc: Čtvrtek 8:00 - 12:00 (Litovelská 14, Olomouc)
Přerov: Pondělí 8:00 - 12:00 (Komenského 15, Přerov)
Prostějov: Úterý 13:00 - 16:00
Hranice: Středa 13:00 - 16:30 (Masarykovo náměstí 122, Hranice)
Jeseník: Středa 13:00 - 16:00 (Goglova 92/2, Jeseník)
Nebo můžete zavolat přímo našim pracovníkům:


Autor: Mgr. Dagmar Schönová, terénní sociální pracovnice