Příběh rodiny pana Petra: Od doučování až k novému bydlení
Publikováno: 29. 10. 2020 Doba čtení: 3 minutyRodina pana Petra musela vcelku rychle najít nové bydlení. Díky časovému presu a nedostatku financí byla nucena kývnout na nabídku, kterou by za normálních okolností nikdy neakceptovala. Hned po nastěhování se začaly objevovat problémy, kterých stále přibývalo. Jediným východiskem tak bylo začít znovu hledat a doufat, že tentokrát budou mít větší štěstí. A měli, díky spolupráci s ČvT se o nich dozvěděli manželé Azavedovi, zakladatelé nadace Pomoc na cestě vzhůru. Nyní už žije rodina pana Petra v pěkném prostorném bytě, který zmíněná nadace pronajímá potřebným lidem v nouzi.
S rodinou pana Petra jsme se poprvé setkali na začátku roku 2018. Se svojí manželkou Věrou se na nás obrátili s prosbou o pomoc s doučováním jejich dospívajících vnoučat, které mají v pěstounské péči. Rodina před tím žila nějaký čas v zahraničí, avšak díky zhoršenému zdravotnímu stavu paní Věry se rozhodli pro návrat domů.
Na přesun zpět do své domoviny se oba manželé svědomitě chystali. Nejdříve do Ústí přijel pan Petr, a to proto, aby našel byt, ve kterém by mohla celá rodina žít. Finanční situace rodiny mu však nedovolovala příliš si „vyskakovat“, navíc se zdravotní stav jeho ženy náhle o něco zhoršil, díky čemuž nemohli se stěhováním déle otálet. Pod tlakem okolností proto pan Petr kývnul na nabídku pronájmu bytu 2+1 na jednom z ústeckých sídlišť, které nepatří zrovna k těm nejvyhledávanějším adresám. Pan Petr však jinou možnost neměl, tlačil ho čas.
Takhle to dál nejde
Stěhování proběhlo v rámci možností bez větších problémů. Ty však nastaly po pár dnech života v jejich novém bytě. Stěžovali si především na značný hluk, který někteří sousedé dělali. Pan Petr se veškeré nepříjemnosti snažil řešit prosbami o trochu klidu, ale neuspěl. Naopak, celá situace postupem času eskalovala, sousedé se rodině začali dokonce mstít. Házeli jim odpadky do oken, došlo i na slovní útoky na jejich vnoučata, která se zrovna vracela ze školy. Ani manželka se necítila příliš dobře při cestách do práce. Zkrátka a dobře, celá rodina se v pronajatém bytě necítila dobře ani bezpečně.
„Takhle to dál nejde,“ zavelel jednoho dne pan Petr a rodina se rozhodla, že vynaloží veškeré úsilí na hledání bydlení v trochu klidnější čtvrti. Bohužel nemohli nic najít. Buď si vyhlédnuté bydlení nemohli dovolit, nebo to bylo, co se kvality bydlení týče, takříkajíc „z louže pod okap“. Vysvobození přišlo loni a byla to rána z čistého nebe. A to díky naší spolupráci s nadací Pomoc na cestě vzhůru, kterou založili manželé Thomas Lawrence a Kateřina Azavedo, a která se řešení nedostupnosti bydlení aktivně věnuje.
Nadace zakoupila v Ústí nad Labem byt 3+1 a ve spolupráci s terénními pracovníky ČvT ho nabídla ho k užívání některé z klientských rodin, které se ocitli v momentální krizi. Tou rodinou se stala právě rodina pana Petra, pro kterou to je doslova jako vyhrát jackpot. Nejenže pro ženu a svá vnoučata, o které se starají, našli pěkný byt v klidném prostředí. Byt se navíc nachází v přízemí, což je výhodné mimo jiné i kvůli tomu, že pan Petr má již několik let problémy s koleny a do vyššího patra bez výtahu by se přestěhovat nemohl. „Jsem velmi vděčný za to, že jsme dostali možnost se sem nastěhovat. Cítíme se bezpečněji a děti si konečně můžou chodit hrát ven a my se o ně už nemusíme tolik bát,“ říká k tomu pan Petr.