Příběhy bezpráví s písněmi Marty Kubišové
Publikováno: 29. 10. 2014 Doba čtení: 3 minutyV úterý 28. října proběhlo v pražském kině Lucerna slavnostní zahájení již 10. ročníku projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Během večera předaly tři významné osobnosti sametové revoluce Cenu příběhů bezpráví lidem, kteří se postavili komunistickému režimu. V Laghans – Centru Člověka v tísni byla včera také zahájena výstava fotografií Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme.
Během slavnostního večera byla nejdříve představena bohatá historie aktivit vzdělávacího programu Jeden svět na školách, v rámci něhož se již po desáté podařilo zorganizovat projekt Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Ten se v českých školách těší velké oblibě, během deseti let se do něj zapojilo 2 100 škol a uspořádalo 6500 projekcí filmů spojených s besedou s pamětníky či filmaři.
Letošní 10. ročník projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách je věnován 25. výročí sametové revoluce a proto osobnosti, které předávaly Cenu příběhů bezpráví, s ní byly významným, ale také specifickým způsobem spojené. Předávajícím byl na úvod ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, který během sametové revoluce často hovořil nejen ke stávkujícím studentům. Prvním laureátem byl Josef Čoček, který převáděl lidi přes hranice, byl odsouzen na doživotí a více než deset let strávil v mírovské a leopoldovské věznici. Josef Čoček se bohužel ze zdravotních důvodů nemohl akce zúčastnit, cenu za něj tedy převzal jeho dlouholetý přítel a další z řady pamětníků pravidelně besedující na školách Leo Žídek. Tomki, Němec, který během sametové revoluce především fotil, pak předal Cenu příběhů bepráví Jarmile Stibicové, která se v době normalizace otevřeně postavila proti komunistickému režimu. Poslední z předávajích Marta Kubišová, která během demonstrací před 25 lety pro změnu zpívala, cenu předala Karle Charvátové (roz. Grollové), která byla zadržena státní bezpečností v roce 1948 za výrobu nelegálních letáků a kterou ve věznici v Plzni na Borech čekalo nelidské zacházení, jež vyvrcholilo znásilněním jedním z bachařů. Osobnosti na tuto cenu nominovali studenti a o výběru laureátů rozhodla studentská porota.
Marta Kubišová během slavnostního večera zazpívala píseň Vyznání a pak se zájmem sledovala, jak její slavnou Modlitbu pro Martu pojala dvojice mladých hudebníků v dubstepové verzi. V Lucerně byla také představena výstava fotografií, která vznikla jako vyústění týmových projektů Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme. Žáci základních i středních škol hledali ve svém okolí osobnosti, jejichž život poznamenala zvůle komunistického režimu. Jejich výpovědi pak doplnili o nejrůznější dobové materiály. Výstava zachycuje portréty pamětníků od fotografa Vojtěcha Vlka spojené s medailonky popisující jejich životní osud a je přístupná zdarma od dnešního dne až do 29.11. 2014 v Langhans – Centru Člověka v tísni.
V závěru večera pak byl pokřtěn zbrusu nový film ředitele projektu Jeden svět na školách Karla Strachoty 1989: Z deníku Ivany A.. Po přípitku šampaňským se pak zcela zaplněný sál kina Lucerna ponořil do tmy a vychutnal si premiérovou projekci dokumentu, jehož předlohou se stal autentický deník osmnáctileté studentky, který reflektuje poslední rok komunistického Československa.
Jedinečnou atmosféru slavnostního zahájení jubilejních Příběhů bezpráví – měsíce filmu na školách si můžete přiblížit na jsns.cz ve fotogalerii.