Projekcí to nekončí: filmy, které mění svět
Publikováno: 28. 2. 2018 Doba čtení: 6 minutNěkteré filmy nekončí závěrečnými titulky. Tvůrci k nim vytvořili kampaň, ke které se mohou diváci přidat. Blíže se lze seznámit jak s originálními kampaněmi, tak s organizacemi působícími v Česku, které pomáhají lidem v podobných situacích, v jakých se ocitli hrdinové a hrdinky filmů.
Na vybrané dokumenty jsou rovněž navázány doprovodné festivalové akce, na nichž je možné umocnit a rozvinout svůj filmový zážitek. Nezapomeňte, že závěrečnými titulky v kině to nekončí, otevírá se celá řada příležitostí! Podepisujte petice, staňte se dobrovolníky a dobrovolnicemi, asistujte lidem s postižením a seniorům, přispějte na humanitární pomoc, zapojte se do organizace charitativní sbírky, sdílejte a šiřte informace mezi své přátelé, poraďte svým blízkým, kde vyhledat pomoc.
Sexuální násilí
Rocío a Aldana, protagonistky filmu Sestřenice, sdílejí traumatizující zážitky z dětství. Znásilnění a zneužívání blízkým příbuzným způsobují nesmazatelné šrámy, které se nikdy zcela nezahojí. Že je takový zážitek zpracováván celý život, dokazuje film Lepším člověkem, v němž sledujeme bývalý pár, který zničilo mužovo násilí, jak nyní po dvaceti letech společně prochází terapií. Na webu filmu najdete výpovědi mužů, kteří podstupují terapii, aby potlačili své sklony k násilí. Loni se po celém světě rozšířila kampaň #metoo, která otevřela tolik potřebnou debatu a mnoho obětí inspirovala, aby veřejně sdílely své příběhy. V Česku se lidé dotčení násilím mohou obrátit na organizace Rosa – centrum pro ženy či Bílý kruh bezpečí. Možnosti prevence ve svých praktických kurzech nabízí Liga otevřených mužů.
Po výkonu trestu
Strávit několik let ve vězení je nepochybně frustrující, situace po návratu ale může být ještě složitější. Roky odloučení od společnosti a blízkých, ztráta kontaktu s moderními technologiemi a především nesmazatelný cejch vystavuje propuštěné vězně sociálnímu vyloučení a permanentní nedůvěře okolí. To vše s citlivostí zachycuje americký snímek Země svobodných. Bývalí vězni se mohou obrátit na organizace, které v takové situaci nabízejí pomoc. V Česku se jim dlouhodobě věnuje například RUBIKON Centrum, nově také žižkovské Sociální bistro Střecha, které bývalé vězně zaměstnává. Bistro Střecha zajistí festivalové občerstvení 11. 3. v Diváckém centru.
Genderová rovnost
Boj za rovné příležitosti mužů a žen se v různých podobách prolíná mnoha filmy v letošním festivalovém programu. Teorie rovnosti představuje hned několik českých iniciativ za genderovou rovnost. Čtvrtá vlna sází na lehce provokativní kampaně, Lucia Zachariášová a Petr Bittner vedli osvětovou kampaň To je rovnost zaštítěnou Úřadem vlády. Genderman nabízí možnost, jak porovnat životní zkušenosti právě z pohledu genderu. Cesty protagonistů a protagonistek jsou různé, ale cíl je stejný – rovné příležitosti a fungující soužití.
Workshop s iniciativou Genderman, který lze vidět ve filmu, si můžete během festivalu vyzkoušet na vlastní kůži. Nese název Krize mužství, nebo krize systému?
Aktivní stáří
Hrdinka Gwendolyn ze stejnojmenného filmu představuje ideál aktivní seniorky, která o sebe ani po onemocnění rakovinou nepřestává pečovat jak po intelektuální, tak po fyzické stránce. Ne všichni samozřejmě chtějí zrovna psát knihy a vzpírat, ale udržet si koníčky nebo se učit nové věci i ve stáří je důležité. Nové Centrum Elpida na Praze 7 nabízí širokou nabídku aktivit od počítačového kurzu přes lekce cizích jazyků a další dovednosti po společné cvičení. Podobné služby najdete i v již zavedeném centru na Praze 4.
Mezigenerační dialog
Ne každý z nás umí komunikovat se svými prarodiči. Chcete-li se inspirovat, jak na to, doporučujeme film Projekt Babička, jehož protagonisté se pustili do velmi otevřených rozhovorů se svými babičkami. Našli si k nim cestu a zaplnili prázdná místa rodinné historie. O české dějiny takto pečuje Post Bellum, jehož pracovníci svědomitě shromažďují svědectví stovek lidí a zpřístupňují je veřejnosti. Během festivalu si můžete přijít poslechnout vyprávění pamětníků a pamětnic na sobotní doprovodnou akci.
Migrace
Umíte si představit, že byste byli nuceni žít v jiné zemi? Film Bohu žel tuto zkušenost zprostředkovává díky otevřenosti protagonistů – cizinců a cizinek žijících v Česku. Jaké to je žít mezi Čechy? Jaký je přístup úřadů? Přijďte zasednout ke společnému stolu s cizinci a cizinkami, kteří vám na tyto a jakékoliv další otázky rádi odpoví. Večeře pro všechny se zúčastní také zástupci organizací, které v Česku s komunitou integrujících se cizinců pracují. U stolu budeme sdílet drobné občerstvení z tradičních kuchyní, přispět může každý.
Mobilní aktivismus
Mobilní appka pro aktivisty a novináře – ano, i ta už existuje. Jmenuje se TIMBY neboli This Is My Backyard a vznikla mimo jiné přičiněním hlavního hrdiny filmu Silas. Prostřednictvím aplikace mohou aktivisté nahlašovat nelegální zásahy policie nebo korporací, nahrávat fotky, videa, porovnávat informace z různých zdrojů. Všechny zveřejněné zprávy jsou už ověřené. Díky dostupnosti appky a rozšíření dostačujícího vybavení mohou proti nepravostem bojovat i lidé v rozvojových zemích.
Bílé helmy
Poslední v Aleppu, jeden z nejsilnějších filmů letošního programu, přináší svědectví z místa, kde prostor pro mezinárodní pomoc není skoro žádný. Proto je třeba podpořit Bílé přilby, lokální organizaci dobrovolníků, kteří nasazují vlastní životy při záchraně obyvatel města po bombových útocích. Na jejich činnost můžete přispět finančním darem, ze kterého se nakoupí nové vybavení, případně podepište prohlášení Bílých přileb určené Radě bezpečnosti OSN. V Sýrii pomáhá i Člověk v tísni, který zřídil speciální sbírku SOS Sýrie a Irák.
Pro Akheema
Daje Sheldon, hlavní hrdinka filmu Pro Akheema, na konci filmu za nelehké situace úspěšně ukončuje střední školu. Poté, co zvládne přechod na speciální školu pro problémové studenty, potkává velkou lásku, vyrovnává se se střety afroamerické komunity s policií a přichází otevřený konec – narození syna a přijetí na univerzitu. Pokud vás její osud zasáhl, můžete přispět do sbírky určené na její studium. Podpořte Daje, aby si mohla splnit svůj sen a stát se specialistkou na ultrazvuk.
Za lepší pracovní podmínky
Že jsou pracovní podmínky v rozvojových zemích špatné, je obecně známý fakt. Jak se ale pracuje v Česku? Režisérce Apoleně Rychlíkové a novinářce Saše Uhlové se unikátní kombinací skryté kamery a osobního nasazení ve filmu Hranice práce povedlo zachytit nezáviděníhodnou situaci lidí pracujících za velmi nízké mzdy. Film v české veřejnosti otevřel celkem širokou debatu, jeho dopad byl ještě podpořen sérií reportáží z jednotlivých pracovních míst. Reportáže vyšly na serveru A2larm pod názvem Hrdinové kapitalistické práce a jejich vznik podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Oba subjekty můžete finančně podpořit i vy.
Chronický únavový syndrom
Film Bez oddechu doprovází velmi úspěšná kampaň. Režisérce a hlavní protagonistce Jennifer Brea, která sama chronickým únavovým syndromem trpí, se podařilo vybudovat komunitu nemocných ve facebookové skupině Time for Unrest, která nyní šíří informace nejen prostřednictvím filmu, ale i díky propracovaným doprovodným materiálům. Lidé z komunity se pravidelně setkávají, manifestují, lobbují za lepší postavení v rámci celé společnosti. Pokud chcete přispět ke zlepšení situace pacientů s touto chorobou, jejíž diagnostika je velmi složitá, podepište petice nebo přispějte na sbírku.
Skutečný dárek
Člověk v tísni už déle než čtvrtstoletí pomáhá v desítkách zemí po celém světě. Dokumenty z těchto míst se pravidelně objevují v programu festivalu, letos jde například o filmy Tohle je Kongo, Ženy venezuelského chaosu, Wataní – můj domov o syrské rodině, Kambodžské jaro nebo Rok naděje z Filipín. V každém z nich hrdinové ve své vlasti čelí nepříznivým okolnostem. Máte-li chuť pomoci lidem z těchto zemí, můžete koupit jeden ze skutečných dárků Člověka v tísni – volba mezi kozou, osivem, bezpečným porodem či školní tabulí už je na vás.