Půl roku od povodní: pomohli jsme 3629 domácnostem. Před místními je stále spousta práce
Publikováno: 13. 3. 2025 Doba čtení: 7 minut Sdílet: Sdílet článekO víkendu uplyne půl roku od povodní v září 2024, jedné z největších přírodních katastrof, která postihla Českou republiku. Událost vyvolala bezprecedentní vlnu podpory, lidé a firmy přispěli Člověku v tísni na pomoc postiženým během půl roku neuvěřitelných 508 milionů korun. K dnešnímu dni jsme poskytli pomoc 3629 domácnostem. V průběhu zimních měsíců dodali topivo do 2265 domovů, přičemž nejvýznamnější finanční podporu – 180 milionů korun – obdrželo již v loňském roce 3500 domácností, jejichž obytné prostory byly zaplaveny vodou.
Díky pomoci státu a nevládních organizací byla velká část postižených schopna uvést svá obydlí do obyvatelného stavu. Zůstává ale spousta těch, kteří si sami pomoci nemohou, právě těm je určena naše podpora.
Jaká je situace po zimě a kdo nejvíc potřebuje pomoc?
„Na Jesenicku, Bruntálsku, Krnovsku a Opavsku, kde působíme, stále přetrvávají problémy s poničenou infrastrukturou a poškozenými koryty řek, některé silnice zůstávají v provizorním stavu. Věříme ale, že s příchodem jara se rychlost obnovy zvýší,“ popisuje situaci vedoucí povodňové pomoci Člověka v tísni Aleš Souček.
„Návrat do normálu komplikuje také poničená krajina, jejíž regenerace a obnova bude trvat mnohem déle. Lidé se už jakž takž zabydleli, ale nemůžou třeba začít s prací na zahradách,“ dodává koordinátorka z Jesenicka Petra Vrbová.
„Od začátku pomoc úzce koordinujeme s dalšími nevládními organizacemi, se kterými jsme nastavili společná pravidla pro vyplácení první plošné finanční pomoci,“ říká Aleš Souček. ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie CČE a Charita Česká republika se už v září domluvili na rozdělení oblastí a navštívili všechny zaplavené domácnosti, kterým pak vyplatili po 50 tisících korunách.
Jen Člověk v tísni tak přispěl částkou 180 milionů korun víc než 3500 domácnostem se zaplavenou obytnou plochu.
„Chceme koordinovaně postupovat i v následné individuální pomoci, aby lidé dostali obdobné prostředky a pomoc u demolic a velkých poškození,“ představuje další plány Souček.
Zásadní bylo topivo. Pomáháme také s výměnou „srdce domu“
Přes zimu jsme zavezli otop do 2265 domácností a spustili grantový projekt na dofinancování výměny kotlů a topných systémů. „Pomohli jsme udržet domácnosti v teple, ale podpořilo se tím i vysoušení. Dvakrát jsme navýšili rozpočet, a nakonec dodali otop v celkové částce přes 23 milionů,“ říká Aleš Souček. Postižené domácnosti se nahlašovaly s požadavkem na brikety, pelety a dřevo přímo na obce, které potom posílaly souhrnné objednávky.
„Lidi nemuseli nic složitě řešit, objednali si dříví přes obec a firma Biomac jim ho zavezla zdarma až domů,“ popisuje Aleš Souček.
Celkem jsme zavezli do 2265 domácností 2490 tun dřevěných briket, 631 tun pelet a 2935 prostorových sypaných metrů suchého dřeva, kterého byl v oblasti nedostatek.
Vyplácení příspěvků na vyměněné kotle a topné systémy bylo omezené na horské oblasti Jesenicka, Krnovska a Bruntálska, kde je topná sezóna delší než v níže položených oblastech.
„Rozsah povodní byl obrovský a objem prostředků omezený. Přesto jsme chtěli podpořit i ty, kteří měli ‚jen‘ vodu ve sklepě, ale kterým povodeň zasáhla srdce domu, tedy kotel a vytápění,“ říká koordinátor a metodik povodňové pomoci Dan Petrucha. „Snažíme se vyplavené rodiny finančně motivovat, aby co nejvíce využila nízkoemisní řešení, takže přispíváme i na výměnné nádoby, automatické podavače a podobně,“ dodává Petrucha.
Do programu se zatím zapojilo přes 620 domácností a je na něj vyčleněných 34 milionů korun. Vyplacených (nebo schválených k vyplacení) je zatím asi 90 žádostí a průměrná částka se pohybuje kolem 35 tisíc korun.
Žádost o proplacení nákladů za vyměněné kotle mohou lidé podávat až do konce dubna nebo do vyčerpání alokovaných financí.
S drobnými stavebními pracemi pomáháme nejzranitelnějším
„Mrazy přes zimu naštěstí nebyly tak velké a na zaplavených domech většinou nedošlo k dodatečným škodám, jak jsme se obávali,“ říká Aleš Souček. Mírná zima podle něj umožnila pokračovat ve vysoušení a oklepávání omítek a začít s drobnými opravami. Domácnosti se tak pomalu vracejí do normálního režimu.
Na Jesenicku, Krnovsku a Bruntálsku pomáháme těm nejzranitelnějším, kteří s opravami teprve začínají. Jsou to často staří či zdravotně postižení lidé nebo osoby, které žijí v nevyhovující ekonomické situaci a společenské izolaci.
Na Jesenicku pomáháme osekávat omítky, vytrhávat podlahy, stěhovat nábytek nebo stavět ploty. Momentálně plánujeme pomoc 20 domácnostem, s opravami pomáhá také spolek Sudetikus, který je dělá z větší části dobrovolnicky.
„Bydlím sama a nemám dostatek sil ani financí, abych si dům po povodni opravila. Anička s Šárkou (pozn. terénní pracovnice Člověka v tísni) mi nabídly zaplacení drobných stavebních prací a můžu říct, že bez nich bych to nezvládla,“ říká paní Marcela z Mikulovic.
Na Krnovsku jsme pro opravy zatím vytipovali deset domů. Spolupracujeme s Duhou Jeseníky a s Armádou spásy, která do pomoci zapojila část svých klientů z azylového domu.
„Na prvním domě jsme otloukli vnitřní omítky. Šlo to dobře. Až dům vyschne, budeme omítky nově nahazovat,“ říká koordinátor pomoci na Krnovsku a Bruntálsku Martin Šmoldas. Teď se pracuje na dalším a chceme stihnout jeden týdně. Na drobné stavební úpravy máme vyčleněné 3 miliony korun.
Individuální pomoc zaplňuje prázdná místa, potřebuje ji i střední třída
„Jsou věci, bez kterých se nedá dobře žít a bez naší pomoci by na ně lidé nebyli schopni dosáhnout,“ říká koordinátorka z Jeseníka Petra Vrbová o drobné individuální pomoci, kterou poskytujeme všem, co ji potřebují.
Jsou to například zdravotní pomůcky, náhrada za utopený elektrický vozík nebo zničený výtah do patra. Ale také platba za elektrikáře, zateplení mobilheimu nebo bezbariérová úprava koupelny pro pána z Krnovska, který dostal infarkt, když viděl, v jakém stavu byl jeho dům po povodni.
„O pomoc žádají také lidé ze střední třídy, kteří nejsou schopni zaplatit mimořádné výdaje za energie za vysoušení. Nemají sice nízké platy, ale nedokáží zaplatit vysoká vyúčtování,“ říká Petra Vrbová.
„Lidi díky tomu mají pocit, že v tom nezůstali sami. Je to hodně rychlé a z naší strany pružné. Jde o vyplnění mezer, kde se nenajde žádný jiný zdroj,“ dodává Martin Šmoldas. Zatím se na tuto pomoc vyplatilo cca 750 tisíc korun.
Stále se objevují nové případy demolic, vyplácení státní pomoci komplikují exekuce
Do konce roku se zaměříme na individuální pomoc lidem se zásadně poškozeným bydlením nebo s demolicí, kterých je přes 80. Na tuto formu podpory máme zatím vyhrazeno 120 milionů korun. „Zhodnotíme jejich finanční situaci, prostředky, které dostali od pojišťoven nebo od státu z programu Živel 3, a přispějeme jim ideálně tak, aby byli schopní vrátit bydlení do původního stavu,“ říká Aleš Souček.
Budeme pomáhat i lidem, kterým byly nabídnuty náhradní pozemky nebo kteří se chtějí ze záplavové zóny odstěhovat. Poškozeným také poskytneme pomoc s oddlužením, což je kromě pojistitelnosti podmínka pro čerpání úvěrů z programu Živel 3.
„Spousta věcí se táhne a bude táhnout, lidé nemají dořešené pojistky, neví, jak bude vypadat Živel 3. Neví, jak budou vypadat záplavové zóny, neví, jak budou vypadat směny pozemků. Nemají odhady poškozených a zničených nemovitostí. Je tam spousta nejistoty, což brzdí i naši práci,“ říká koordinátor Martin Šmoldas. „Například podmínky pro podávání žádostí z Živlu se mění, což je dobře, ale zároveň to vyvolává různé nejistoty.“
Pomoc chceme koordinovat s ostatními pomáhajícími nevládními organizacemi tak, aby lidé dostali obdobné prostředky a pomoc u demolic a velkých poškození, ať už se nachází v regionu, kde působí Člověk v tísni nebo jiné organizace.
Česká komora architektů nabízí zdarma konzultace k obnově bydlení. „Architekti mohou pomoci nejen s odhadem škod, ale také poradí, jak provést obnovu objektu, tak, aby byl co nejvíce odolný vůči povodním,“ říká Petra Vrbová.
Vzdor mírné zimě se stále objevují nové případy demolic. „Jsou domácnosti, kde teprve začínají oklepávat a kde se rozsah poškození teprve ukáže. Teď jsme měli takový případ v Jindřichově. Bydlí tam paní, je sama a její dům čeká demolice. Budeme jí pomáhat s pojišťovnou, zažádáme s ní o Živel 3, případně dosáhne na další kolo individuální pomoci,“ upřesňuje Martin Šmoldas.
Šachisti, bikrosová dráha, zahrádkáři a Junák. Pomoc poskytneme i místním spolkům
Povodně zasáhly také místní spolky, kluby a sportoviště. Zatím máme vytipovaných 57 institucí, dvanácti z nich jsme už pomoc schválili.
„Zájem je větší, než jsme očekávali. Přihlásili se šachisté z Jeseníku, kteří mají škodu za tři miliony, velká voda jim narušila statiku klubovny a zničila venkovní hřiště,“ říká Petra Vrbová.
„Zrovna dneska jsem se byl podívat na hasičárnu ve Vraclávku, zničilo jim to část vnitřního vybavení, regály s uskladněnými věcmi. Na stavební úpravy si o peníze nežádali, ale teď to vypadá, že se budova začíná hýbat,“ dodává Martin Šmoldas.
Plán využití finančních prostředků z veřejné sbírky
Na pomoc postiženým povodněmi jsme zatím využili 256 milionů korun: největší část 180 milionů korun na plošnou finanční pomoc pro více než 3600 domácností s vyplavenou obytnou plochou, další na pomoc obcím, materiální a potravinovou pomoc v prvních měsících od povodně a nákupy paliva před zimou. Další desítky milionů korun budou vyplaceny v dalších týdnech a měsících.
V dalších fázích pomoci se zaměříme zejména na tyto oblasti:
- OBNOVU BYDLENÍ: 120 milionů Kč na individuální pomoc s obnovou nejvíce poškozených obydlí (pomoc nejohroženějším domácnostem s domy určenými k demolici nebo se zásadním poškozením).
- PREVENCI PŘÍRODNÍCH KATASTROF: 50 milionů Kč na preventivní protipovodňová a přírodě blízká opatření, která zpomalí vodu a zajistí její retenci v krajině.
- DOPLŇKOVÉ PROGRAMY: 3 miliony Kč na drobné stavební práce (otloukání a nové nahození omítek, odvoz suti a další). Cca 6 milionů Kč na podporu zasažených spolků, sportovních a zájmových oddílů. 34 milionů Kč na obnovu topných systému (kotle, tepelná čerpadla, akumulační nádrže apod.)
Celkový plán budeme přizpůsobovat aktuálním potřebám a alokované částky se mohou měnit.