Rozjeli jsme distribuci 40 tisíc roušek a respirátorů potřebným

Publikováno: 3. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Ilustrační foto
© Foto: Lucia Macedo

Člověk v tísni začal na svých pobočkách v Česku s distribucí 40 tisíc kusů chirurgických roušek. Do konce týdne očekává ze skladů hmotných rezerv dodávku respirátorů. Reaguje tak na zpřísnění hygienických opatření od začátku týdne, kdy se lze venku pohybovat pouze s rouškou a ve vnitřních prostorech či dopravních prostředcích s respirátorem. Ze sbírky SOS Česko mezitím v běžné distribuci objednali 2 700 respirátorů, které poputují do sedmi krajských poboček.

„Chirurgické roušky jsme z potravinových bank převzali ve čtvrtek a ihned jsme začali s jejich distribucí. Zatím máme k dispozici pouze je, respirátory by měly do bank dorazit ke konci týdne. Zároveň čekáme na dodávku respirátorů z běžné distribuce,“ říká Kateřina Dosoudilová, vedoucí sociálních služeb organizace Člověk v tísni.

Pro řadu lidí může být podle ní nákup potřebných ochranných pomůcek ve stávající situaci těžko řešitelný problém. „Některé rodiny, se kterými pracujeme, nemají peníze ani na nájem základní potraviny. Jsou na pokraji existenční krize, pro ně mohou být respirátory finančně nedostupné. A nejde jen o nedostatek peněz. Bavíme se o rodinách, které jsou často off-line, takže nemají možnost nakupovat na e-shopech, díky nedostatku roušek nemohou ani na nákup do běžných obchodů, či do MHD, aby do obchodu dojely,“ dodává.

Pro tyto rodiny jde o akutní pomoc. Cílem této podpory je překlenutí doby, po kterou trvá vyřízení dávky mimořádné okamžité pomoci. Právě prostředky z ní by lidem měly respirátory pomoci zajistit, její vyřízení však na příslušném úřadu práce nějakou dobu trvá.

Vedle roušek distribuujeme také informace

Ochranné pomůcky se také stanou součástí potravinových balíčků, které pracovníci organizace distribuují jako okamžitou pomoc v nouzi. Zároveň v těchto dnech telefonicky zjišťujeme, jak lidé současnou situaci zvládají, zda rozumí všem opatřením, či zda mají k dispozici potřebné ochranné prostředky. „Pokud jim budou roušky nebo respirátory chybět a nemohou si je z finančních či jiných důvodů pořídit, dodáme jim je a pomůžeme jim s vyřízením příslušných dávek,“ vysvětluje Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace.

Sociální a vzdělávací služby organizace podle něj jinak fungují za nových podmínek bez výraznějších změn, stejně jako před zavedením současných opatření. „Terénní pracovníci poskytují sociální poradenství, od pondělí do pátku, vždy od 9 do 22 hodin, je v provozu naše dluhová helplinka, od začátku tohoto roku pomáhají naši mobilní dluhoví poradci v nových městech a obcích po celé ČR. Naše předškolní i nízkoprahové kluby jsou sice zavřené, s dětmi se potkáváme v rámci možností individuálně. Doučování dál probíhá v online režimu,“ shrnuje současnou situaci Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Martin Kovalčík