Savčenková není jediná, Rusko protiprávně vězní i další Ukrajince
Publikováno: 23. 3. 2016 Doba čtení: 2 minutyDvaadvacet let vězení vyměřil Nadiji Savčenkové ruský soud. Ukrajinskou vojenskou pilotku a poslankyni Nejvyšší rady uznal vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z podílu na vraždě dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014 při ostřelování na východě Ukrajiny. Ostře sledovaný proces vyvrcholil 22. března v jihoruském Doněcku. Savčenková veškerá obvinění popírá, její obhajoba však oznámila, že se nebude odvolávat. Ve věznicích v Rusku a na Krymu nadále zůstávají více než dvě desítky ukrajinských občanů, uznaných mezinárodními organizacemi za politické vězně.
„Případ Nadiji Savčenkové díky zájmu světových médií a veřejnosti nezapadl a existuje naděje, že bude vydána na Ukrajinu výměnou za ruské vojáky. Už méně ale svět sleduje osudy dalších Ukrajinců, kteří byli v Rusku ve vykonstruovaných a protiprávních procesech odsouzeni nebo na rozsudek v politicky motivovaných kauzách teprve čekají,“ upozorňuje vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni Ivana Skálová.
Tyto případy mapuje mezinárodní kampaň LetMyPeopleGo zasazující se o propuštění ukrajinských politických vězňů v Rusku. „Loni v srpnu byl ke dvaceti letům odsouzen ukrajinský režisér Oleh Sencov, deset let dostal aktivista z Krymu Oleksandr Kolčenko. Oba si trest odpykávají v nápravných zařízeních v nehostinných částech Ruska. Často trvá řadu dnů, než se lidskoprávním aktivistům podaří vůbec zjistit, kde jsou odsouzení v danou chvíli drženi. Režiséra Sencova například nedávno ‚vystopovali‘ v Jakutsku na východní Sibiři,“ říká Skálová.
Jak výše zmíněné případy, tak kauzy, které dosud nedospěly k rozsudku, mají jedno společné: obvinění jsou vykonstruovaná a absurdní, žaloba staví na falešných důkazech a zmanipulovaných výpovědích, ztíženy jsou možnosti obhajoby. Jedenáct let vězení za špionáž hrozí Ukrajinci, který do doby zadržení nikdy nebyl na území Ruska. Z účasti v první čečenské válce je pak viněn člověk, který v té době prokazatelně pobýval v Kyjevě. Právě případy dvou ukrajinských občanů držených v čečenském Grozném patří k nejtěžším. „Mykola Karpjuk a Stanislav Klych jsou drženi v nelidských podmínkách, což se výrazně projevuje na jejich fyzickém i psychickém stavu. Soud probíhá za zavřenými dveřmi a účast svědků obhajoby je výrazně omezena. Práci novinářů a lidskoprávních aktivistů navíc ohrožují útoky, které v Čečensku hrozí. Mediálně v tomto procesu panuje naprosté ticho,“ dodává Skálová.
Člověk v tísni je součástí kampaně LetMyPeopleGo od loňského roku. V minulosti finančně podpořil kromě jiného rodinu studenta ze Lvova Jurije Jacenka. Ten je zatím jediným ukrajinským politickým vězněm, kterému se podařilo ruské vězení opustit. Strávil v něm jeden rok.
Více informací:
Ivana Skálová, ivana.skalova@clovekvtisni.cz, tel.: 777 787 952
Olena Ivantsiv, olena.ivantsiv@clovekvtisni.cz, tel.: 776 539 650
Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál: