Se skauty vybíráme na školy v Africe už 10 let
Publikováno: 7. 10. 2013 Doba čtení: 5 minutPraha, Woininata (7. října 2013) – Člověk v tísni a Junák – svaz skautů a skautek ČR zahájili desátý ročník sbírky Postavme školu v Africe. Více než 800 skautek a skautů ve 37 městech po celé České republice pořádají akce a vybírají prostředky už na šestnáctou africkou školu. Patnáctá sbírková škola pro více než 500 žáků zároveň roste v etiopské Woininatě. Dobře na Čechy vzpomínají ale i v úplně první škole, kterou Člověk v tísni s pomocí skautské sbírky vybudoval před osmi lety v etiopském Asore. V ředitelně stále visí dopisy od skautů, kteří tehdy do Etiopie psali a mezitím tu vyrostly dvě nové školní budovy.
Skauti ze 40 oddílů připravili na podporu letošního ročníku sbírky řadu akcí. V Chocni tak například přichystali hudební festival Afrikafest, v Kamenici nad Lipou se bude stavět týpí, v Kostelci budou skauti vystavovat fotografie a promítat film, v Zápech na náměstí se usmaží africké placky inžara a v několika městech se bude vařit etiopská káva.
V malé farmářské obci Woiniata se mezitím pilně pracuje na patnácté sbírkové škole. Dosavadní školu si místní stavěli z bláta a větví a v malých tmavých učebnách bez elektřiny a vody se často tísní až 75 dětí. I když se zde učí na ranní a odpolední směnu, téměř polovina z 1183 místních dětí se do školy prostě nevejde. Nedostatek učeben také znamená, že místní žáci mohou vychodit pouze šest tříd. „S novou školou bychom chtěli rozšířit vyučování na všech osm ročníků a pokrýt tak celý cyklus základního vzdělávání,“ říká ředitel školy Bekela Alabo. Dosud totiž studenti sedmého a osmého ročníku museli každý den docházet pět kilometrů do nejbližší vládní školy.
#~gallery-807~#
Stará škola nevyhovuje zdejším učitelům ani žákům. „Je velmi těžké učit ve třídě, když hluk z vedlejší učebny žáky ručí. Třídy jsou přeplněné a kvůli blátu na zdech i velmi špinavé,“ říká pětadvacetiletý Melese Mermero, který ve Woininatě učí už třetím rokem. Tmavé, blátivé učebny se nelíbí ani třináctiletému Cherinetovi Afawovi, který chodí do pátého ročníku. „Škola je velmi špatně vybavená, proto mnoho mých kamarádů raději chodí do škol vzdálených kilometry od jejich domova,“ říká školák, který by si jednou přál být lékařem, aby mohl pomáhat své komunitě.
Do nové školy, která se žákům otevře ještě do konce roku, se vejde 250 dětí a bude se tu učit na více směn. Více než 500 dětí, které dnes nemohou chodit do školy, tak usedne do školních lavic. Místní komunita projevovala o školu od začátku velký zájem. „Na stavbu pravidelně dochází 20 až 30 mužů z vesnice a pomáhají s méně náročnými stavebními pracemi,“ říká vedoucí etiopské mise Člověka v tísni Petra Matulová. Kromě samotné stavby Člověk v tísni školu vybaví latrínami, učebnicemi, lavicemi tabulemi a záchytným systémem na vodu.
I když se nová budova pro školáky teprve staví, některým učitelům už Člověk v tísni poskytl školení v moderních vyučovacích metodách. „Více než dříve se snažíme žáky do hodiny zapojit. Učitel zadá úkol, studenti vytvoří skupiny po šesti a učí se jeden od druhého. Učitel zadá instrukce a pak jen kontroluje výsledek,“ vysvětluje Bekela Alabo.
Po osmi letech v první sbírkové škole
Ve Woiniatě na svoji školu teprve čekají, ale v Asore, kde v roce 2005 vyrostla první sbírková škola, už vědí, co škola v životě komunity změnila. Člověk v tísni tu s podporou skautů postavil dvě nové budovy a jednu zrekonstruoval. I tak ale 200 místních dětí mohlo vychodit jen první čtyři ročníky školy. Pokud chtěly ve studiu pokračovat, musely docházet do jiných často vzdálených škol.
Zdejší učitelé proto využili toho, že spolu se stavbou dostali 9 hektarů pozemků, které využívají jako školní polnosti. „Pěstujeme hlavně teff. Ročně ho sklidíme kolem čtyř tun,“ vysvětluje ředitel školy Workechi Shukury. Za sklizeň škola utrží nějaké peníze na trhu a navíc místní lidé přispívají do společného fondu. Tímto způsobem si v Asore vydělali na stavbu dalších školních budov. Loni místní dokončili budovu pro 5. a 6. ročník a nyní se staví nové učebny pro 7. a 8. ročník. Nové budovy jsou sice opět vybudované z tradičních materiálů, ale je skvělé, že místní lidé mají zájem školu neustále rozšiřovat. „V budoucnu bychom chtěli ještě přistavět knihovnu,“ svěřuje se s plány do budoucna Workechi Shukury.
#~gallery-808~#
Díky sbírce Postavme školu v Africe postavil Člověk v tísni v Etiopii od roku 2005 již 14 škol pro téměř čtyři tisíce dětí. To by nebylo možné bez tisíců skautek a skautů ze stovek oddílů, kteří už od roku 2004 vybírají do kasiček na další etiopské školy. „Pomoc druhým je jedna ze základních hodnot skautingu a uspořádání charitativní sbírky je pro děti příležitostí si uvědomit, že pomáhat druhým a pozitivně změnit něčí život může každý z nás - a nezáleží na tom, jak jsme staří nebo bohatí. Vždyť už se nám společnými silami podařilo postavit 14 škol pro 4000 etiopských dětí! Pro většinu oddílů navíc sbírka neznamená jen postávání s kasičkou, ale samostatně vymyslet zajímavý tematický program, zaujmout a vtáhnout do problematiky osudu dětí na druhém konci světa také veřejnost," říká Michaela Čakrtová, koordinátorka letošní skautské sbírky.
V africké Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa, nechodí do školy téměř každé druhé dítě a vládne zde 60% negramotnost. Nízká úroveň vzdělání chudobu jen dále prohlubuje. Situace se postupně zlepšuje, ale africké školáky neustále trápí přeplněné třídy, daleká cesta do školy nebo nezajímavé vyučování. Často také musí místo školy pomáhat rodičům. „Vzdělání se v Etiopii věnujeme od samého počátku našeho působení v zemi. Věříme totiž, že podpora přístupu ke vzdělání a zavádění moderních vzdělávacích metod je nejlepšímu způsobem, jak Etiopanům pomoct vymanit se z chudoby,“ říká koordinátor etiopských projektů ČvT Jan Faltus.
Sbírce Postavme školu v Africe výrazně přispívají i charitativní běhy žáků českých základních a středních škol. Letos se do nich dosud zapojilo 1694 žáků z 11 škol a vyběhali 704 489 korun. Více o projektu charitativních běhů se dočtete zde.