Než jsme dostaly notebook a wifi, šetřily jsme si data místo TikToku na školu, ale nestačilo to
Publikováno: 18. 5. 2021 Doba čtení: 3 minuty„Bydlíme tady čtyři děti a já. Já jsem v domácnosti. O neteř se starám už deset let, mám ji v pěstounské péči,“ vysvětluje paní Bohuna v úvodní části podcastu festivalu Jeden svět Vypadáváš. Dcery i neteř jsou všechny ve školním věku. Protože doma nemají připojení k internetu, přechod na distanční výuku neprobíhal v prvních měsících vůbec hladce. Než jsme jim zapůjčili počítač a zařídili připojení, všechny čtyři dívky si musely dobíjet kredit a byly tak z hlediska možností připojení k online výuce velmi omezené. Jak se žije v rodině bez technologií a kvalitního připojení k internetu během pandemie?
Simona, Tereza, Josefína a Šarlota – čtyři dívky, pro které distanční výuka nebyla zejména během prvních měsíců pandemie vůbec snadná. „Vzhledem k tomu, že tady nejde udělat wi-fi, měly jsme problém, protože když jsme si dobíjely kredity, tak data mizela hned, bylo to fofrem pryč. Pak jsme dostaly nabídku zapůjčení notebooku i s modemem od Člověka v tísni, aby se holky mohly účastnit výuky, protože první čtyři nebo pět měsíců na té výuce nebyly prakticky vůbec. Anebo si chodily do školy pro úkoly, což bylo také komplikované, protože někdy tam někdo byl a někdy zase ne,“ vysvětluje pěstounka a matka dětí a dodává, že pořídit si vlastní notebook spolu s modemem je pro rodinu prakticky nepředstavitelné.
„Notebook za osm tisíc, k tomu modem za další tři tisíce s neomezenými daty. A vzhledem k tomu, že tenkrát, když byly děti malé, tak jsme si s jejich tátou, kvůli naší nevyspělosti, blbosti, hlouposti, udělali O2, kde nám také potom naskočily exekuce. Takže tam je potom také určitá sazba za to, aby vám vůbec ten modem propůjčili. To máte další peníze, a to bychom se vyšplhali třeba k patnácti tisícům. A to nejde. To by nás existenčně zruinovalo,“ uvádí Bohuna.
Wifi je po okolí hodně, ale sedět celý den na náměstí, slyšet auta v pozadí, dívat se, jak na vás lidé koukají…
S rodinou jsme se seznámili díky nejstarší dceři, které pomáháme s řešením dětských exekucí. Ačkoliv v domácnosti už nežije, řekla nám o složité situaci své rodiny i o tom, že se dívky neměly jak připojovat k distanční výuce.
„Než jsme dostaly počítače, musely jsme ze začátku být na datech. To ale jel ten kredit neskutečně. Připojily jsme se jen když to někdo nutně potřeboval. Pak třeba ten další, prostě to nešlo udělat tak, abychom tam byly společně,“ vysvětluje devatenáctiletá Tereza, která se učí v oboru elektromechanik. Mladší Josefína ji doplňuje: „Data jsme si šetřily. Místo koukání na TikTok a videa jsme si to schovávaly na školu. Nebo třeba moje kamarádka, která má wi-fi už dlouho, tak jsem u ní občas spala a volala od ní z baráku,“ říká a dodává, že přestože v okolí je možnost používat veřejné připojení, nese to s sebou řadu nepříjemností.
„Je tady dost veřejných wifin. U nádraží, v parku, na náměstí a tak. Ale vstávat v sedm hodin, abyste od osmi do tří půl čtvrtý seděli na náměstí, všichni na vás koukali, jak mluvíte s učiteli, v pozadí auta, lidi...“, vyjmenovává Josefína úskalí, která by je při výuce mimo domov čekala.
Jediné, co z oboru teď umím, je letovat kabely
I přesto, že nyní už dívky mají možnost být připojené k výuce, je pro všechny domácí studium velmi náročné a ve škole ztrácejí. „Ani přes online výuku to nejde chápat tak dobře. Když jsme ve škole, tak nám vše ukazují na tabuli, a snaží se nám to vysvětlit. A teď u distanční výuky se mi nechce před celou třídou zase říkat: „Já to nechápu. Můžete to vysvětlit znovu?“ říká Josefína ,která nastoupila do prvního ročníku elektromechaniky. „Kvůli distanční výuce budu opakovat. Jediné, co z oboru umím, je letovat kabely. Jinak jsem přes tu distanční výuku nepochopila vůbec nic. Ani jak se spojují obvody,“ uvádí. Problémy se nevyhnuly ani nejmladší Simoně. „Já jsem teď v sedmé třídě. A rozhoduji se, jestli ji vyjdu nebo ne. Já jsem už jednou propadla a podruhé jsem měla odklad,“ říká v podcastu jeho autorce Tereze Hronové.
Vypadáváš je nový podcast festivalu Jeden svět, který se zabývá tématem přístupu na internet během pandemie. Další příběhy vypadávání ze zaběhnutého života si můžete poslechnout na tomto odkaze.