Šikovné ruce a láhve s chlorem pomohly osmi tisícům Kambodžanů k čisté vodě

Publikováno: 27. 3. 2012 Doba čtení: 4 minuty
Šikovné ruce a láhve s chlorem pomohly osmi tisícům Kambodžanů k čisté vodě
© Foto:

Kolem studny v kambodžském okresu Kampong Tralach sedí skupinka lidí. Děti, dospělí i starci upírají zrak na mladou ženu, která jim ukazuje modrou plastovou láhev. „Tohle je chlor, který je hodně jedovatý, ale pomůže vyčistit vaši studnu. Po povodích se do ní dostaly nečistoty. I když voda opadla, pořád můžete z vody onemocnět,“ upozorňuje San Sopheaktr, místní projektová asistentka společnosti Člověk v tísni.

Několikačlenný tým mezitím prohlíží pumpu a postupně ji rozebírá na části. Po nejhorších povodních za posledních deset let pomohl Člověk v tísni dosud vyčistit nebo opravit 141 studní. Více než osm tisíc nejchudších lidí v zasažených oblastech tak má opět přístup k nezávadné vodě.

Povodeň mnoho studen v okrese Kampong Tralach poškodila, ale tuto stačí pouze vyčistit. „Chlor nalijeme do studny. Nesmíte ji používat nejméně šest hodin. Bylo by vám opravdu špatně. Pak vodu odčerpáte, a pokud nebude zápach chemikálie cítit, je vaše studna vyčištěná,“ dodává Sopheaktr a vesničané chápavě přikyvují.

Průjem, zabiják malých dětí

Mezi nimi sedí i asi třicetiletá Pho Sopham s celou rodinou. Když přišla nečekaně rozsáhlá povodeň, studna byla první obětí. „Na začátku jsme vodu ze studny pili, ale vždycky jsme se snažili ji převařit. Jenže všechno dřevo zvlhlo a často nebylo čím topit,“ vzpomíná Sopham. Kolem ní se točí pět dětí, nejmladšímu může být sotva pět. Právě pro tak malé děti je kontaminovaná voda nejnebezpečnější.

V rozvojových zemích na průjmová onemocnění zemřou ročně statisíce dětí. „Naštěstí jsme v pořádku. Pomohly nám čistící tablety a filtry na vodu. Ale sousedův syn měl vážné problémy,“ ukazuje matka na chatrný dům z palmových listů. V podobném bydlí i Sopham s manželem a dětmi. Skromný příbytek navíc sdílí s další rodinou. Živí se prodejem zeleniny, manžel občas pracuje na stavbě. V tuto roční dobu si může přivydělat prodejem palmového cukru.

Hned jak pracovnice společnosti Člověk v tísni vysvětlí podrobnosti o čištění studny, odbíhá ke kamnům míchat palmovou šťávu. Ta po převaření ztuhne. Za kilogram cukru na trhu dostane asi půl amerického dolaru, což je pro chudou rodinu hodně peněz.

„Rozhodli jsme se vyčistit studny především v nejchudších vesnicích. Lidé, kteří počítají každý dolar, by si nemohli sami opravu nebo čištění dovolit,“ říká vedoucí kambodžské mise společnosti Člověk v tísni Petr Schmied. Voda je přitom důležitá nejen na pití a vaření, ale i na zavlažování. V celé Kambodži, a na vesnicích především, je základem obživy zemědělství.

Zahrada, součást školní výuky

Voda zaplavila i základní školu Por Pelpork, kde 416 žáků denně používá vodu ze tří studní. „Dvě z nich byly úplně zničené a z kohoutku nešla ani kapka. Teď už je to v pořádku,“ pochvaluje si ředitel Doung Bunnareth a ukazuje na skupinku dětí, které zalévají zahradu. Ve škole se mimo jiné učí i pěstovat zeleninu. 

#~gallery-48~#

Políčko každé ráno musí zalévat. „Jedna ze studní je otevřená. Tenhle druh se nejhůř čistí. Všechna voda kontaminovaná chlórem se musí odčerpat speciální technikou a pak se musí počkat, než se studna opět naplní,“ říká San Sopheaktr. Do díry hluboké několik metrů navíc musí někdo z týmu vlézt. Čistění tak trvá dlouho a je nebezpečné. Takových případů bylo ale jen několik.

Společnost Člověk v tísni díky penězům z Evropské komise začala čistit v Kambodži studny hned po tom, co opadla voda. „Prvním lidem jsme pomohli k čisté vodě v druhé polovině ledna. Začali jsme v okrese Rolea Pha’er, kde jsme vyčistili a opravili 43 studen. Ve většině případů stačilo vyměnit některou ze součástí pumpy, odstranit kartáčem nečistoty a na závěr použít chlor,“ popisuje Veronika Šťastná ze společnosti Člověk v tísni, která má popovodňovou pomoc v Kambodži na starosti.

Češi pracovali společně s kambodžskými kolegy hned ve čtyřech okresech, Kampong Chhnang, Kampong Tralach, Rolea Pha'er a Boribo, které povodeň výrazně postihla. Než mohli začít čistit studny, ve spolupráci s místními zdravotními středisky a dalšími neziskovými organizacemi distribuovali potraviny, tablety na čištění vody, mýdla, plachty, kanystry, moskytiéry a léky na průjem.

Nejhorší povodně za posledních dekádu ale v Kambodži napáchaly tolik škody, že pomoc rozhodně není u konce. „Rádi bychom lidem zasaženým povodněmi pomohli získat lepší možnosti obživy. Voda přišla těsně před sklizní rýže. Spoustě lidem zničila drobná hospodářství, jediný zdroj pravidelného příjmu,“ vysvětluje vedoucí mise Petr Schmied plány do budoucna. Záplavy se do některých oblastí Kambodži navíc vrací každý rok v období dešťů, které obvykle začíná v červnu.

Pomoc od ECHO

Humanitární pomoc v Kambodži podpořil fond Evropské komise prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany (European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection department - ECHO).

Autor: Tereza Hronová