Šimon Pánek navštívil naši misi v Arménii

Publikováno: 25. 8. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Šimon Pánek navštívil naši misi v Arménii
© Foto: PIN

Počátky Člověka v tísni jsou s Arménií bytostně spjaty. Skupina pražských studentů, pozdější zakladatelé organizace, vyhlásila sbírku humanitární pomoci po ničivém zemětřesení, které tuto zemi zasáhlo v prosinci roku 1988. V roce 2003 Člověk v tísni založil arménskou pobočku, jejímž cílem je dnes podpora cestovního ruchu na venkově, občanské společnosti, postavení mládeže i integrace migrantů a vytváření pracovních míst. Dnes arménská mise zaměstnává přibližně 50 místních odborníků ve městech Jerevan, Gjumri a Goris a realizuje rozvojové i humanitární projekty. V červenci 2021 přijel do Arménie Šimon Pánek, ředitel a spoluzakladatel Člověka v tísni.

Po vypuknutí konfliktu v Náhorním Karabachu v září 2020 zahájil Člověk v tísni humanitární pomoc pro lidi vysídlené v důsledku bojů. S podporou Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) začal Člověk v tísni poskytovat hygienické balíčky, postele a lůžkoviny vysídleným rodinám žijícím v arménských oblastech Syunik, Vayots Dzor, Armavir a Ararat. Tuto první humanitární pomoc získalo zhruba pro 10 000 lidí.

Člověk v tísni se také zaměřil na zdravotní střediska a ubytovny pro vysídlené osoby. V rámci našeho projektu obdrželo preventivní balíčky proti nákaze COVID-19 celkem 45 institucí včetně 36 zdravotnických zařízení a 9 ubytoven. Během své návštěvy Šimon Pánek zamířil do Gorisu a Armaviru. V Armaviru si vyslechl příběhy lidí vyhnaných ze svých domovů. Ti si dnes vůbec nejsou jisti svou budoucností. Neví, jestli budou muset bydlet v těchto dočasných domovech, či budou hledat jiné místo k životu.


Člověk v tísni dále poskytl humanitární pomoc z Evropské unie 4 200 domácnostem. Pomohl jim s účty za vodu a elektřinu, 500 rodin dostalo palivové brikety na zimu. Kromě toho podporujeme sedm center pro děti, které poskytují vzdělávací služby, psychosociální pomoc a zábavné aktivity pro 450 vysídlených a místních dětí. Tato centra financovaná z prostředků USAID jsou pro rodiče obrovskou pomocí. Poskytují dětem příležitost vyrovnat se se stresem, hrát si se svými vrstevníky a naučit se sdílet dovednosti, místo toho, aby byly izolovány doma.

Stezka legend přináší do regionu Syunik nové příležitosti.

Tři roky společné práce Evropské unie, Člověka v tísni, nevládní organizace ARK a dalších partnerů a dobrovolníků vedly k vytvoření Stezky legend, nové turistické trasy na jihu Arménie. Šimon Pánek si během své nedávné návštěvy Arménie několik úseků stezky v regionu Syunik prošel. Tato oblast nabízí turistům překrásnou přírodní scenérii, pěší turistiku, možnost ochutnat místní jídlo a prohlédnout si tamní historické poklady.

Stezka legend je součástí Transkavkazské stezky, která začíná na severu Gruzie. V Syuniku poskytuje nové příležitosti pro rozvoj místního cestovního ruchu. Více než 30 jednotlivců nebo iniciativ získalo finanční podporu na zlepšení nebo vytvoření nových turistických nabídek na této stezce.


Pánek se sešel s v Arménii s mnoha zástupci z řad donorů a partnerských organizací a mluvili o dopadech projektů. Zajímal se především o rozvoj občanské společnosti a vytváření pracovních míst.

Vytváření trvale udržitelných pracovních míst v Arménii

V roce 2018 realizoval Člověk v tísni (ČvT) spolu se svými partnery dvouletý pilotní projekt regionálního rozvoje (PRDP) nazvaný „EU4Shirak: Wool for Jobs” (Zaměstnání díky vlně). Cílem této iniciativy, financované Evropskou unií a arménskou vládou, byl rozvoj subdodavatelského řetězce prostřednictvím založení továrny na vlnu v obci Amasia v regionu Shirak.

Člověk v tísni a jeho partneři – Women's Development Resource Center Foundation, the Shirak Chamber of Commerce and Industry a obec Amasia – založili uzavřenou akciovou společnost Amasia Wool Factory (CJSC ) pod vedením Karena Gomtsyana, generálního ředitele a investora. Projekt tak byl úspěšně dokončen a výsledkem jsou udržitelná pracovní místa v celém dodavatelském řetězci.


Šimon Pánek při návštěvě Amasii poděkoval Vache Terteryanovi, prvnímu náměstkovi ministra vnitra pro oblast územní správy a infrastruktury, Džemmě Aruťunjanové, starostce vesnice Amasia, partnerům Člověka v tísni a Karenu Gomtsyanovi. „Je to skvělý příklad toho, jak by měly fungovat nevládní organizace: realizovat úspěšné a udržitelné projekty,” řekl Pánek.

Pánek se také setkal se zástupci nadace Women’s Development Recourse Centre Foundation. Diskutovali o strategickém partnerství Člověka v tísni a nadace pro rozvoj subdodavatelského řetězce a o možnostech budoucích projektů.


Vedle rozvoje subdodavatelského řetězce realizuje Člověk v tísni s podporou Evropské unie v regionu Shirak projekt odborného vzdělávání v textilním a zemědělském odvětví. ČvT pomáhá čtyřem institucím technického a odborného vzdělávání a přípravy (TVET) zavádět nové krátkodobé i dlouhodobé kurzy s důrazem na praxi, které přispějí ke kvalifikované a konkurenceschopné pracovní síle. Tým také spolupracuje s podnikatelským sektorem, aby zajistil hladký přechod mezi vzdělávání a zaměstnáním.

Pánek se setkal s vedením a studenty dvou partnerských institucí TVET – Státní odborné školy pro řemeslníky v Amasii (Amasia Craftsman State School) a Státní vysoké školy Artik (Artik State College), aby s nimi prodiskutoval problémy a výzvy, kterým čelí při zavádění nových kurzů a spolupráci s podnikatelským sektorem, také si s nimi však povídal o úspěších, kterých dosáhli.

Podpora občanské společnosti v Arménii

Člověk v tísni v rámci Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství v Arménii podporuje 17 občanských sdružení a pomáhá tak lidem postiženým pandemií COVID-19. Tým poskytuje podporu v oblasti vzdělávání, psychologie a socioekonomických problémů. Také dodává pomoc osobám vysídleným v důsledku konfliktu v Náhorním Karabachu.

Druhou snahou na podporu občanské společnosti je evropský regionální projekt Aktéři občanské společnosti jako hybná síla změn v jižním Kavkaze a Moldavsku. Organizace občanské společnosti získávají podporu při rozvoji svých cílů, vizí a strategií a také finance na realizaci svých advokačních kampaní. Projektu se účastní 15 občanských sdružení.



Autor: PIN