Sto tisíc Haiťanů se díky Čechům umí bránit proti katastrofám

Publikováno: 11. 1. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Sto tisíc Haiťanů se díky Čechům umí bránit proti katastrofám
© Foto:

Dva roky po zemětřesení na Hati, které si vyžádalo více než 200 tisíc obětí, zůstává v provizorních táborech přes půl milionu lidí a stále zbývá odklidit polovinu trosek a sutin. V oblasti Petit Goave vybudoval Člověk v tísni systém včasného varování, který pomáhá chránit životy více než stovky tisíc místních obyvatel. Díky českým dárcům Člověk v tísni dostavěl a předal k užívání 16 vybavených škol, které navštěvuje 2500 dětí. Dvě další školy začíná stavět.

Rozhovor o obnově na Haiti s Janem Mrkvičkou (Česká televize)

„Po dvou letech od zemětřesení naplno běží programy obnovy a výstavby, část lidí se postupně vrátila do opravených či postavených obydlí, otevírají se desítky nových škol. Bezprostřední traumata jsou zapomenuta. Rozsah katastrofy byl obrovský a objektivně bylo mnohé uděláno a to i přes obrovskou politickou nestabilitu i reálné vlastnické, technické či statické problémy,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. „Na druhé straně toho mnoho zbývá a statisíce lidí zůstávají v provizorních táborech. Náročnost této humanitární operace je z mnoha důvodů obrovská, a jestliže po povodních u nás či tsunami ve východní Asii trvala úplná obnova tři až čtyři roky, lze očekávat, že na Haiti to nebude méně, spíše naopak,“ upřesňuje Pánek.

#~gallery-54~#

„Hned po zemětřesení jsme z darů na sbírku SOS financovali, tak jako vždy, okamžitou humanitární pomoc – vodu, stany, potraviny, prostě to, co stabilizuje lidi, kteří přežili. Dlouhodobě od té doby působíme v okrese Petit Goave, nedaleko druhého epicentra, a jako většinou po krizích jsme se zabývali zejména pomocí dětem a obnovou vzdělání i řadou dalších projektů, například zrychleným kurzům stavebních profesí,“ uvádí Pánek.

Do konce roku 2011 postavil Člověk v tísni na Haiti 16 základních škol, které díky charitativnímu eshopu Skutečný dárek dovybavil lavicemi a výukovým materiálem. Již nyní jsou využívány téměř dvěma a půl tisíci žáky. „Budovy mají odolat náporům zemětřesení nebo tornád, které jsou na Haiti bohužel docela časté,” říká koordinátorka pomoci na Haiti Jitka Škovránková.  „Školy jsou koncipované jako dřevěné konstrukce a vyrábíme je přímo v námi založené dílně, kde dáváme práci místním.  Čtyři školy jsme postavili v těžko přístupných horských vesnicích, kde jiné nevládní organizace nepůsobí,“ dodává Škovránková.

Vedle stavby školních budov se Člověk v tísni věnoval školení učitelů. “Je sice pravda, že řada škol se zřítila v důsledku zemětřesení, ale problém ve vzdělání byl na Haiti už před ním. 90 procent škol je soukromých, ale rodiče na ně nemají peníze, takže není z čeho platit učitele, kteří často nemají ani základní pedagogické znalosti,” popisuje situaci šéfka mise Karolína Grzanka. “Snažili jsme se proto zlepšit úroveň vyučování. Naším kurzem prošlo během minulého roku přes tři stovky učitelů, distribuovali jsme didaktické materiály nebo školní pomůcky,” dodává Grzanka.

V roce 2011 se Člověk v tísni na Haiti významně podílel také na prevenci cholery, na kterou ještě během roku zemřelo 6 500 lidí.  Do 150 škol v regionu Petit Goave, zejména v těžko dostupných horských oblastech, společnost distribuovala v lednu a únoru 2011 hygienické balíčky či instalovala zařízení na mytí rukou. Pro více než 100 tisíc obyvatel regionu Petit Goave pomohla nastavit signalizační systém včasného varování.

Z necelých 63 miliónů korun, která se podařilo shromáždit po zemětřesení od české veřejnosti, MZV ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a zahraničních institucí, zbývá k dočerpání 7 milionů, které budou mimo jiné použity na stavbu dalších škol, školení učitelů či podporu místních nevládních organizací. Pokud se situace výrazněji nezmění, plánuje Člověk v tísni stažení haitské mise v první polovině tohoto roku.

Autor: Tomáš Urban