Středoškoláci odvolili do Evropského parlamentu

Publikováno: 29. 4. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Středoškoláci odvolili do Evropského parlamentu
© Foto:

Na středních školách v České republice proběhly 28. a 29. dubna Studentské volby do Evropského parlamentu. Středoškoláci si tak ještě před reálnými volbami moli vyzkoušet volit „nanečisto“ politické strany, které do Evropského parlamentu skutečně kandidují. Výsledky odevzdalo celkem 254 škol.

Možnost volit měli všichni studenti starší 15 let ze škol, které se do studentských voleb přihlásily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na volebních lístcích jednotlivé politické strany, které kandidují do Evropského parlamentu. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga, který po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování.

Většina škol, kde se studentské volby konaly, se v uplynulých dnech věnovala evropským tématům v běžné výuce. Žáci se seznamovali s Evropským parlamentem a dalšími institucemi Evropské unie, diskutovali o volebních programech politických stran i různých zkreslujících výrocích o EU.
Porovnáme-li výsledky právě proběhlých studentských voleb s těmi předchozími, je zřejmé, že vítězná Česká pirátská strana se mezi středoškoláky dlouhodobě těší největší přízni. Další nejúspěšnější strany (tedy ANO 2011 a TOP 09 a Starostové) se objevily spolu s letošním vítězem v první trojici i v loňských Studentských předčasných parlamentních volbách (byť v jiném pořadí).  Naopak některé zavedené strany (například ČSSD, ODS) dosahují ve studentských volbách opakovaně špatných výsledků, respektive výrazně se zhoršujících. Stejně jako v předchozích studentských volbách získaly poměrně velký počet hlasů populistické strany. Někteří mladí lidé zřejmě slyší na jejich zdánlivě jednoduchá řešení a černobílou interpretaci současného světa.
Přitom platí, že část studentů, kteří se zúčastnili „voleb nanečisto“, má již volební právo a může tedy hlasovat ve volbách řádných, ti ostatní ho brzy nabudou. Proto by politické strany neměly výsledky studentských voleb ignorovat, ale naopak brát je jako výzvu. Měly by se věnovat tématům, která se mladých lidí bezprostředně dotýkají, srozumitelně jim představovat svůj volební program, oslovit je politikou, která vzbudí u nejmladší generace zájem a důvěru
,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který inicioval první studentské volby v roce 2010.

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem a jejich cílem je přiblížit studentům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem a podpořit dialog týkající se správy věcí veřejných mezi studenty samotnými, ale i mezi studenty a jejich pedagogy a rodiči. V neposlední řadě také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách.

Kompletní výsledky Studentských voleb do Evropského parlamentu 2014 naleznete v příloze; k dispozici jsou rovněž na webových stránkách Jednoho světa na školách. Na stejné stránce jsou také vystaveny výsledky předchozích ročníků studentských voleb.

Výsledky Studentských voleb do Evropského parlamentu 2014 zpracovala nezávislá výzkumná agentura Millward Brown.

Studentské volby pořádá společnost Člověk v tísni, vzdělávací program Jeden svět na školách od roku 2010. Na přípravu, průběh a zpracování výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

 

Kontakty:
Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách, 226 200 429, 777 787 930, karel.strachota@jsns.cz

 

Studentské volby do Evropského parlamentu 2014 jsme uskutečnili ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR:

 logo - Zastoupení EK v ČR

 

 

 

Autor: Bohumila Beranová