Syřany sužují boje, hlad a zima. Člověk v tísni poskytne uprchlíkům přímo v Sýrii jídlo, přikrývky a oblečení

Publikováno: 13. 12. 2012 Doba čtení: 7 minut
Syřany sužují boje, hlad a zima. Člověk v tísni poskytne uprchlíkům přímo v Sýrii jídlo, přikrývky a oblečení
© Foto:

Boje v Sýrii přímo zasáhly už 2,5 milionu lidí a přes 1,2 milionu Syřanů muselo opustit domovy a jsou běženci ve vlastní zemi.  Statisíce vnitřních uprchlíků sužuje kromě neustálého bombardování i přicházející zima a nedostatek jídla. Člověk v tísni (ČvT) poskytuje z prostředků humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni kromě léků a vybavení nemocnic i kojeneckou výživu stovkám dětí na severu země, kam se oficiální pomoc dostává jen obtížně. Tým ČvT zjišťuje potřeby Syřanů přímo v oblastech probíhajících bojů a postiženým distribuuje pomoc. Nejohroženějším lidem, kteří se skrývají ve školách, opuštěných budovách, farmách nebo mešitách ČvT dodá jídlo, přikrývky a teplé oblečení. Pomozte i vy syrským civilistům a pošlete finanční prostředky na nákup jídla a přikrývek.

Do oblastí bojů navíc přichází zima. V listopadu začalo pršet, teploty se drží kolem deseti stupňů a za pár týdnů budou těsně nad bodem mrazu. Bez dek, jídla a teplého oblečení se lidé ocitají ve vážné situaci. „Venku je už moc zima a pořád prší, takže se nedá spát jen tak venku, všichni se snaží najít místo ve škole, u někoho doma nebo na farmě,“ říká dvanáctiletá Noor z města Harem. Lékaři z nemocnice Ras al Hassan jí před několika dny vyndali z těla střepiny, které jí zasáhly při několikadenním ostřelování města.  

Pomozte i Vy obětem konfliktu v Sýrii, stačí málo:

290 korun  – přikrývka

500 korun –  jídlo pro rodinu s dětmi na dva týdny

10 000 korun – vybavení jedné provizorní nemocnice léky a vybavením pro léčbu raněných a nemocných

 

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Člověk v tísni (ČvT) otevřel ve východním Turecku stálou kancelář a tým zaměstnanců pravidelně monitoruje situaci uvnitř Sýrie. „V severozápadních provinciích živoří desetitisíce vnitřních uprchlíků, ke kterým se dostává pouze zlomek potřebné pomoci. Zaměřujeme se právě tam a současně se snažíme pomoc dostávat dále od hranic do Homsu, Allepa a dalších regionů, jako je Latakíje, Idlíb a Hamá, kde se v tuto chvíli bojuje,“ popisuje pomoc vedoucí humanitárních programů ČvT Marek Štys.

#~gallery-708~#

Prioritou jen nyní příprava uprchlíků na zimu, dodávky jídla a zdravotnického vybavení. „V současnosti jsme jedna z mála organizací, která je schopná na severu země efektivně pomáhat a okamžitě dostávat pomoc strádajícím civilistům,“ říká Marek Štys. Kromě okamžité pomoci nejohroženějším Člověk v tísni vybavuje přímo v Sýrii nemocnice a v okolí Damašku podporuje lékaře, kteří vnitřním uprchlíkům poskytují psychosociální pomoc.

Kromě bojů je teď pro uprchlíky největší hrozbou přicházející zima. Už nyní se rtuť teploměru  drží v noci jen kolem deseti stupňů, v lednu je pak teplota trvale na bodu mrazu, sněžívá a takové počasí trvá až do března. „Lidé prchají ze svých domovů jen s nezbytnými věcmi, ukrývají se v domech bez vytápění, spí často na zemi bez jakýchkoli přikrývek. Potřebují především teplé deky, matrace, oblečení nebo boty,“ říká koordinátorka blízkovýchodních programů Jitka Škovránková, která minulý týden oblasti bojů v Sýrii navštívila.

„Naše rodina bydlela spolu s další uprchlickou rodinou dlouho venku ve stanu, ale bouřka nám ho odnesla a venku je zima, tak jsme se přestěhovali do mešity, kterou pro uprchlíky jako my dali místní k dispozici,“ říká osmiletý Abdulrahman z Idlíbu, který se léčí s meningitidou v nemocnici Ad Daana. Měl štěstí, nemocnice teď přijímají hlavně raněné.

Lidi v provizorních úkrytech navíc často ohrožuje letecké bombardování „I kvůli tomu se bojí rodiče posílat děti do školy.  Budovy škol jsou také často rozbombardované nebo obsazené uprchlíky, a tak se výuka většinou vůbec nekoná,“ popisuje drsnou syrskou realitu Jitka Škovránková.

ČvT poskytuje nejohroženějším jídlo

Člověk v tísni se s pomocí prostředků Klubu přátel Člověka v tísni a Skutečného dárku nejprve zaměřil na nejohroženější skupinu, kterou jsou malé děti, matky a těhotné ženy. Kojeneckou výživu dostaly stovky dětí v oblastech Idlíb, Latakíje a Aleppa. „Spolu s výživou distribuujeme léky pro nejmenší děti, plenky, kojeneckou vodu, vitamíny a doplňkovou výživu matky a těhotné ženy,“ říká Jitka Škovránková.

„Dnes jsme dostali další příděl kojenecké výživy a plen. Moc nám to pomáhá, protože manželka je vyčerpaná a jídla zvláště pro malé děti není dost,“ říká Omar, který s těhotnou manželkou a dcerou utekl před boji z Aleppa. „Hlavně, že už jsme mimo boje, všechno ostatní už snad nějak zvládneme,“ dodává muž, který nyní s rodinou přebývá ve škole v Dar Taizzah.

Lidi na útěku trápí kromě přicházející zimy také rostoucí nedostatek potravin. Hospodářství země je velmi poškozené. To se projevuje například nedostatkem mouky. Vláda navíc zastavila její dodávku do oblastí, nad nimiž ztratila kontrolu. Výsledkem toho jsou rapidně rostoucí ceny potravin.

Obchody jsou poloprázdné a potraviny se zdražují

„Cena chleba se v některých oblastech vyšplhala až čtyřnásobně a v mnoha oblastech není dostupný vůbec. Obecně jsou obchody poloprázdné a ceny potravin se několikanásobně zvýšily,“ líčí situaci v Sýrii Jitka Škovránková. „Uprchlíci jedí často to, co najdou na poli nebo dostanou od vesničanů,“ dodává. Objevily se i případy, kdy se fronty lidí u pekáren staly terčem útoku armádních letounů.

Po deštích jsou některé tábory uprchlíků plné bahna. „Děti mají jen pantofle a jedno oblečení. Nedávno měly horečky, ale dostali jsme léky a pomohli nám lékaři,“ líčí Halil z Arihy, který spolu s dětmi čeká v provizorním táboře Atma poblíž turecké hranice. „Doufám, že děti v zimě moc nezhubnou. Už týden jíme jen starý chleba, nemůžeme si dovolit víc,“ dodává Halil a pochvaluje si, že už je s rodinou dál od války. Cesta do uprchlického tábora v Turecku mu může ale trvat ještě dlouho. Spolu s ním zde čeká 12 000 lidí a turecké úřady vpouští z Atmy každých deset dní do Turecka jen 250 uprchlíků.

Člověk v tísni vybavuje nemocnice

Postupující zima bude klást další nároky na hroutící se zdravotní systém. Podle OSN přestaly v Sýrii fungovat tři čtvrtiny nemocnic, v zemi je nedostatek zdravotnického materiálu a většina obyvatel nemá přístup ke státní zdravotní péči. Zdravotnictví v zemi tak suplují polní nemocnice a kliniky provozované nezávislým zdravotnickým personálem.

„Například zdravotnická zařízení v Ad Daana, Ras al Hassan nebo Dar Taizzah nyní ošetřují především raněné, minimum z nich poskytuje ambulantní péči. Ženy tak například většinou rodí doma,“ vysvětluje Jitka Škovránková. „V zemi chybí základní léky. Zdravotnická zařízení mají například nedostatek inzulínu, léků na bolest nebo na tlak,“ říká Jitka Škovránková. „Provizorní zdravotnická zařízení často fungují jen díky generátorům, které ale vzhledem k nedostatku pohonných hmot fungují jen několik hodin denně. Operace se tak často musí zvládnout během dvou hodin večer, kdy se zapne generátor pro svícení,“ popisuje koordinátorka.

Člověk v tísni proto podporuje lékařským vybavením a léky zdravotnickou síť UOSSM, která přímo v Sýrii spravuje desítky polních nemocnic a klinik. Z prostředků Klubu přátel Člověk v tísni organizace  vybavila operační sál nemocnice Alayalama, Vodafone zase přispěl na vybavení nemocnice poblíž města Hamá. V okolí Damašku podporujeme lékaře, kteří poskytují vnitřním uprchlíkům psychosociální pomoc. „Spolu s partnery jsme vyškolili 65 sociálních pracovníků – dobrovolníků, kteří působí v Damašku a Deira. Ošetřili již přes tisíc lidí a soustředí se především na děti,“ vysvětluje Jitka Škovránková.

Největším problémem jsou v současnosti oblasti, kam se pomoc vůbec nedostává. I OSN nedávno přiznala, že v Sýrii existuje několik regionů, kde jsou potřeby lidí zcela neznámé. Jednou z takových oblastí je například staré město v Homsu. „My se na místa s největšími potřebami spolu s našimi partnery snažíme dostat. Situaci by nyní pomohlo vyjednání humanitárních koridorů se všemi stranami konfliktu, ale to v následujících měsících nevidíme jako realistické,“ vysvětluje Marek Štys.

„Přes veškerá rizika se nám daří přímo a na základě konkrétních potřeb pomáhat lékařům uvnitř země, kteří sami riskují, když ošetřují raněné a zachraňují životy. Pomáháme i uprchlíkům, kteří se soustředili v příhraničních oblastech. Uvolnili jsme několik milionů z Klubu přátel, pomohl Vodafone i ministerstvo zahraničních věcí. Potřeby jsou však obrovské a můžeme zachraňovat životy. Málokdo je ochoten pomáhat uvnitř země, přesto je to možné,“ popsal naše aktivity v Sýrii ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Situace v Sýrii:

Situace v Sýrii se stále zhoršuje. OSN odhaduje, že na začátku příštího roku bude humanitární pomoc uvnitř země potřebovat kolem čtyř milionů lidí. Toto číslo čítá i dva miliony dětí, které kvůli bojům nemohou navštěvovat školy a trpí traumaty. V okolních zemích je v současnosti 408 000 oficiálně zaregistrovaných uprchlíků, podle odhadů by to na začátku příštího roku mohlo být už 710 000 lidí. Každý den utíká v průměru do okolních zemí dva až tři tisíce uprchlíků. Nejhorší exodus obyvatel zažila Sýrie 8. listopadu, kdy za jediný den prchlo za hranice 11 000 Syřanů, z toho 9 000 do Turecka a tisícovka do Libanonu, respektive Jordánska. V zemi od začátku bojů zemřelo přes 40 000 lidí.

ČvT v Sýrii:

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí na okamžitou humanitární pomoc pro vnitřní uprchlíky, ale také na zdravotnickou a psychosociální pomoc a budování infrastruktury. Dodává zdravotnické vybavení a léky pro podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus (DCD) a také pro sdružení syrských lékařů Union des Organisations Syriennes de Secours Médicaux (UOSSM). ČvT také pomáhá v programu MEDEVAC a spolu s ministerstvem zahraničních věcí poskytne mobilní jednotku první pomoci na syrsko-jordánských hranicích. Psychosociální pomoc poskytujeme syrským uprchlíkům v Jordánsku a vnitřním uprchlíkům v Damašku a okolí. Syrským uprchlíkům pomáháme i v Iráku. V uprchlickém táboře Domiz na severu země budujeme vodní rezervoár. Na pomoc Sýrii už čtyři miliony korun přispěl i humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni.

Autor: Petr Štefan, Jitka Škovránková