Zahrady a sady na jižní Moravě se postupně obnovují. Lidem postiženým tornádem poputuje přes 2,5 milionu na zeleň

Publikováno: 12. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Zahrady a sady na jižní Moravě se postupně obnovují. Lidem postiženým tornádem poputuje přes 2,5 milionu na zeleň
© Foto: Člověk v tísni

Finance na obnovu zahrad, sadů nebo předzahrádek zničených tornádem poputují 73 rodinám a jednotlivcům. V grantové výzvě Člověka v tísni a Nadace Partnerství tak lidem z jižní Moravy pomůže prvních 2,54 milionu korun. O další peníze mohou lidé žádat od 6. prosince do února příštího roku na www.nadacepartnerstvi.cz/granty. Nadace Partnerství a Člověk v tísni spolu se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu zároveň zájemcům ve složité situaci pomáhají s přípravou jejich výsadbových projektů nebo s podáním žádostí.

“Od spuštění výzvy se denně ozývalo velké množství zájemců. Pro zaručení odborné kvality a krajinářsky vhodné obnovy zničených zahrad a sadů jsme využili nabídky krajinářských architektů a zahradních designerů, což celý proces přípravy žádostí velmi zrychlilo. Někteří žadatelé si žádost zpracovali sami, jiným byla poskytnuta asistence telefonicky nebo přišli do naší kanceláře, s jinými žadateli jsme žádost zadávali společně online,” vysvětluje lokální koordinátor Člověka v tísni pro klimatické změny Roman Klecker.

Ve výzvě pro jednotlivce mohli lidé z Lužic, Hrušek, Moravské Nové Vsi, Mikulčic a Hodonína žádat až 50 tisíc korun na nové stromy a keře. V prosincovém grantu počítá Nadace Partnerství, která výzvu administruje, se podobnými podmínkami jako na podzim, které mohou být rozšířeny i podporu květinových záhonů nebo trvalek. „Doslova za pochodu jsme reagovali na požadavky z terénu a grant jsme upravovali, jak místní potřebovali. V duchu našeho hesla “nové domy potřebují stromy” s radostí sledujeme, že se jižní Morava znovu ozeleňuje a slibujeme dlouhodobou podporu v regionu i do příštích let,“ uvádí Jana Drochytková z Nadace Partnerství, která pomoc koordinuje.

S konzultacemi zahrad pomáhalo lidem 11 projektantských dobrovolníků ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Za jediný víkend se jim podařilo zkonzultovat 102 zahrad. „Poškozené zahrady jsou v různém stavu, stejně jako nemovitosti. Na většině zahrad je alespoň částečně ještě složen stavební materiál, suť je vesměs odklizena, až na drobné úlomky a střepy. Část zahrad byla zhutněna těžkou technikou, jako bagry a vojenská auta. Na některých zahradách zůstaly neošetřené ovocné stromy, hlavy vína a přetrhané vedení. Zcela chybí větší stromy, nebo jsou výrazně poškozeny. Lidé poradenství berou s vděkem, je vidět, že zahrady mají rádi. Absolutní většinu tvoří užitkové zahrady s ovocnými stromy a menší okrasnou částí,“ popisuje zkušenosti z terénu krajinářská architektka Jitka Vágnerová.

Kontakty pro média:

David Kopecký, Nadace Partnerství | david.kopecky@nap.cz | 721 468 231

Roman Klecker, Člověk v tísni | 724 872 768

Autor: Člověk v tísni

Související články