Továrna na vlnu v Arménii podporovaná Člověkem v tísni se stává obchodním subjektem v osobním vlastnictví
Publikováno: 8. 9. 2021 Doba čtení: 2 minutyPo třech letech se Amasia Wool Factory, továrna na vlnu ve městě Amasia v Arménii, jež byla prvním projektem tohoto druhu podporovaným Člověkem v tísni, stala obchodním subjektem v soukromém vlastnictví. Továrna byla založena v roce 2018 českou neziskovou organizací Člověk v tísni v rámci projektu “EU4Shirak - Zaměstnání díky vlně ” a byla spolufinancována arménskou vládou a Evropskou unií. Realizačními partnery byli mimo jiné obec Amasia, Women’s Development Resource Centre Foundation a Obchodní a průmyslová komora v Shiraku.
Když na začátku tohoto roku skončil pilotní projekt, rozhodl se místní podnikatel Karen Gomtsyan spolupracovat s Nadací pro regionální rozvoj v Shiraku, aby dále společně investovali do tohoto začínajícího podniku. Nový majitel na sebe vzal zodpovědnost za produkci továrny a pracuje na rozšiřování výroby, zvyšování udržitelných pracovních míst a na dalším rozvoji místního subdodavatelského řetězce s vlnou.
Spoluzakladatel a také ředitel Člověka v tísni, Šimon Pánek, se během nedávné návštěvy Arménie setkal s místními lídry a hlavními akcionáři, aby oslavili předání továrny.
Vache Terteryan, první náměstek ministra vnitra pro oblast územní správy a infrastruktury, pochválil EU a všechny realizační partnery za úspěšný pilotní projekt a dodal, že tato továrna vytvořila dobré pracovní pozice pro místní komunitu a pomohla vybudovat pevnou základnu pro budoucí ekonomický rozvoj regionu Shirak.
V rámci toho, co se v rozvoji továrny událo nového, Gomtsyan uvedl, že rozsáhlé stavební práce, které se uskutečnily, se začaly projevovat na různorodosti sortimentu a zvýšení produkce. Továrna bude i nadále vyrábět ručně dělané výrobky od amasijských žen a bude také mechanizována, aby mohla vyvážet své produkty ve velkém.
Projekt “EU4Shirak. Zaměstnání díky vlně” byl realizován společností Člověk v tísni v letech 2018 až 2020. S celkovým rozpočtem 520 000 euro – a to 330 000 euro z EU, 83 000 euro od arménské vlády a 76 000 euro od Člověka v tísni – se Amasia Wool Factory rozrostla z pouhých několik zaměstnanců na několik desítek. Kromě pilotní továrny bylo založeno také šest malých a středních podniků v rámci subdodavatelského řetězce s vlnou v různých komunitách v regionu Shirak. Malé a střední podniky používají vlnu z Amasia Wool Factory k výrobě módních doplňků, čímž se vytváří další nová pracovní místa