V Afghánistánu jsme 357 rodinám pomohli po povodních postavit odolnější domy a přes tisíc lidí připravili na katastrofy
Publikováno: 2. 9. 2015 Doba čtení: 2 minutyPřes tři tisíce afghánských rodin přišlo na jaře roku 2014 o střechu nad hlavou. Na sever země totiž přišly nejničivější povodně za posledních 80 let. Epicentrem zkázy se staly části provincie Džúzdžán a jižní oblasti provincie Balch. V rámci projektu Prevence katastrof Člověk v tísni pomohl vybudovat 357 nových obydlí.
Většinu této pomoci, stavbu 290 domů, financoval Úřad evropské komise pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO). Zbývajících 67 domů stavěl Člověk v tísni ve spolupráci s německou partnerskou organizací z platformy Alliance2015 Welthungerhilfe s podporou německého Ministerstva zahraničí a Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (UN OCHA). Kromě okamžité pomoci je však důležité naučit vesničany takovým událostem předcházet a zmírňovat jejich dopady.
#~gallery-1347~#
„Během posledních deseti měsíců náš afghánský tým pomohl celkem 1278 lidem ve 24 vesnicích. Zmapoval hrozící nebezpečí a následně určil, jak by se mohli místní na katastrofy nejlépe připravit,“ popisuje koordinátorka humanitárních pomoci Člověka v tísni v Afghánistánu Pia Jensen. S místními tak například stavěli příkopy proti sesuvům půdy či ochranné zdi proti povodním. „Tým vesničany také proškolil, jak v prevenci pokračovat a co dělat v případě blížící se katastrofy,“ doplňuje koordinátorka.
Místní učíme stavět odolnější domy
Ve spolupráci s ECHO a německou partnerskou organizací z platformy Alliance2015 Welthungerhilfe navíc Člověk v tísni uspořádal workshopy, při kterých 445 místním lidem ukázal, jak stavět obydlí odolnější vůči katastrofám. Školení si lidé pochvalovali. Zkušenosti se stavbou odolnějších obydlí pak měli možnost využít i po povodních.
"Naučili jsme je, jak dům správně postavit a pak v různých fázích kontrolovali, jestli stavba odpovídá dohodnutým standardům. Zaměřili jsme se například na pevnější základy nebo zdivo. Na to byly navázané i dohodnuté splátky," vysvětluje koordinátor afghánských programů Člověka v tísni Jaroslav Petřík s tím, že domy by v případě další povodně měly být mnohem odolnější.
„Komunity naši pomoc při obnově obydlí velmi oceňují. Do organizace nám došlo několik vděčných dopisů od místních úřadů a komunit za naši práci u nich,“ říká Pia Jensen. Standardy, které ECHO pro stavby odolnějších domů na základě těchto zkušeností sepsalo, se nyní zároveň používají v celém Afghánistánu.
Pomoc pro deset tisíc lidí
V rámci desetiměsíčního projektu ERM (Emergency Response Mechanism) Člověk v tísni provedl průzkum 11 nahlášených náhlých událostí, jako byly například ozbrojené boje nebo přírodní katastrofy, na šesti místech nakonec zasahoval. „Ve třech oblastech jsme lidem poskytli finanční pomoc spolu s materiální pomocí, ve zbývajících třech místech to byla z logistických nebo bezpečnostních důvodů pouze finanční pomoc. Celkem jsme pomohli více než deseti tisícům lidí,“ vypočítává Pia Jensen.
Přes 90 procent příjemců pomoci souhlasilo s tím, že peníze dostali nejen v pravý včas, ale tým je daroval opravdu potřebným rodinám. I to je výsledkem projektu, protože pokud katastrofa přijde, humanitární pracovníci mohou díky znalosti regionu rychle a efektivně pomoci v nejvíce zasažených místech, jako tomu bylo při loňských povodních na severu země.