V Angole bojujeme s extrémními suchy způsobenými jevem El Niño
Publikováno: 26. 7. 2024 Doba čtení: 3 minutyKvůli klimatickému jevu El Niño se lidé v Angole potýkají s velkými suchy a omezeným přístupem k pitné vodě. Proto jsme se spojili s organizací World Vision a za finanční podpory od Start Fund pomáháme lidem, kteří to nejvíce potřebují. Zaměřujeme se především na zajištění přístupu k pitné vodě těm nejohroženějším rodinám v regionu.
Angola se doposud nepotýkala s tak extrémnímu suchy, která postihla více než 30 milionů lidí v celé jižní Africe. Nejen, že lidé nemají dostatek užitkové vody na zalévaní zahrádek, ale chybí jim také voda na pití. Proto opravujeme vodní zdroje a rozdáváme potřeby na přenášení a uchování vody v obcích Chibia a Humpata. Tímto pomůžeme na 4100 domácnostem a 24 000 lidem. Podporujeme především ženy, děti a lidi s postižením.
Paní Cunga Gurina je jednou z těch, kterým jsme poskytli materiální pomoc v podobě kbelíků, kanystrů, čistících prostředků a dalšího vybavení pro nošení vody a umývání. Tyto prostředky jí pomohly:
Díky této pomoci můžeme výrazně zlepšit kvalitu života místních lidí. Kbelíky a kanystry jsou praktické pro přenášení a uchování vody. Speciální čistící prostředky zajistí, že bude uchovaná voda vhodná na pití a bude zdravotně nezávadná. Tím zabráníme vzniku nemocí a zlepšíme zdraví místních lidí. Tato pomoc uleví fyzické zátěži a přispěje ke zvýšení bezpečnosti a zlepšení živobytí rodin.
Zajišťujeme přístup k vodě i těm nejohroženějším skupinám lidí
Zaměřujeme se primárně na podporu žen, dětí a lidí s postižením. Tyto skupiny totiž čelí větším překážkám při zajištění základních potřeb, včetně přístupu k pitné vodě. Například ženy jsou často zodpovědné za nošení vody. Když jim tento proces ulehčíme, zbyde jim čas na další aktivity. Pokud zajistíme, že také děti a lidé s postižením budou mít přístup k pitné vodě, výrazně tak zlepšíme jejich životy a přispějeme ke snadnějšímu začlenění do společnosti.
Naším hlavním cílem je podpořit místní v samostatnosti. Ve spolupráci s World Vision školíme třicet místních lidí zodpovědných za vodu a sanitaci. Zaměřujeme se především na komunitní řízení vodních zdrojů. To je klíčové, abychom zajistili udržitelnost naší práce. Naším cílem je, aby měli místní lidé všechny potřebné znalosti a dovednosti pro efektivní a samostatné řízení vodních zdrojů.
Kromě těchto školení také opravujeme komunitní vodní infrastrukturu na 15 místech v regionu. To je klíčové nejen pro zajištění dodávek pitné vody, ale také pro zemědělské účely jako je zavlažování nebo přísunu vody pro dobytek. Tím přispíváme také k vodní a potravinové bezpečnosti v celém regionu. Obnova této infrastruktury bude mít zásadní dopad na kvalitu života. Nejen, že zredukuje čas a úsilí vynaložené na zajištění vody, ale zlepší zdraví a zemědělskou produktivitu v regionu.
Kombinace vzdělávání místních lidí a oprava infrastruktury zajistí okamžité a dlouhotrvající výsledky. Tím, že podpoříme samostatnost místních lidí a obnovíme již existující infrastrukturu přispějeme k odolnosti a samostatnosti místní společnosti, která bude schopná sama čelit podobným problémům.
Zvýšením odolnosti lidí postiženým jevem El Niño a podporou živobytí zasažené populace společně s World Vision dokazujeme, že je pro nás udržitelný rozvoj Angoly důležitý.
Sucho způsobené jevem El Niño v jižní Africe
Dopad jevu El Niño se celosvětově projevil v červenci 2023. Vedl k velkému nedostatku srážek v celé oblasti jižní Afriky, kde teploty přesahují průměr o pět stupňů. Region zažil nejsušší únor za posledních 100 let, kdy spadlo pouze 20 % srážek obvyklých pro toto období. Podle WFP se Angola, Malawi, Mosambik, Namibie, Jihoafrická republika a Zimbabwe potýkají s dopady sucha, přičemž Namibie, Malawi, Zambie a Zimbabwe vyhlásily stav nouze.