V etiopském Sorge jsme otevřeli školu pro 250 žáků. Se stavbou pomáhalo 100 místních, říká zdejší učitel

Publikováno: 10. 2. 2015 Doba čtení: 6 minut
V etiopském Sorge jsme otevřeli školu pro 250 žáků. Se stavbou pomáhalo 100 místních, říká zdejší učitel
© Foto:

Damise Larago je třiadvacetiletý učitel společenských věd z Etiopie. Ve škole Sorge Tuka, kde jsme otevřeli na konci ledna novou školní budovu díky sbírce Postavme školu v Africe, začal učit před čtyřmi lety. Má rád fotbal, fandí anglickému klubu Manchester City.  

Damise je velmi zapálený učitel. „Společenské vědy pro mne znamenají možnost lépe rozumět světu a lidem, kteří v něm žijí. Učí nás, jak mohou žít lidé v míru mezi sebou a s přírodou,“  říká, když se potkáváme dva týdny před slavnostním otevřením.Společenské vědy by podle něj měl ovládat každý člověk.Své povolání nebere jako rutinní řemeslo, ale vnímá ho téměř jako životně důležité poslání: „ Jsem učitel a jako učitel bych chtěl podpořit všechny Etiopany,“  vysvětluje s tím, že bez školy člověk nikdy nic ničeho nedosáhne. V Etiopii teď do školy chodí asi jen polovina všech dětí. I když Damisu sám zatím žádné nemá, už teď si je jistý, že svým ratolestem vzdělání určitě zajistí. „Pošlu je do školy, vzdělání je přece základ všeho!“

Damisu, co říkáš na novou školní budovu, co bys stavitelům pochválil a co bys budově naopak vytknul?

Je krásná! Třídy jsou v porovnání s našimi starými školními budovami, které jsou postaveny z hlíny, daleko větší, světlejší a vypadá to, že ani za deště v nich snad vůbec nebude ta vlezlá vlhkost. Velmi se mi líbí i ty velké tabule! Když na ně budu psát, tak děti vše uvidí. Ve staré budově jsme měli maličkou starou tabuli, na které už nebylo nic vidět. Pro nás je prosvětlená, pevná budova s lavicemi a stoly a s tak krásnou velkou tabulí prostě zázrak! Věřím, že děti si budou učení užívat! A co bych vytknul? Snad jen to, že takových budov klidně mohli postavit více! (usmívá se).  

#~gallery-928~#

A kolik dětí vlastně do školy v Sorge Tuka celkem chodí?

Je to 1500 žáků a je nás 14 učitelů.

To znamená, že i staré školní budovy budete nadále využívat. Kolik dětí se vlastně vejde do nové budovy?

Do nové budovy se vejde 250 dětí. Takže dokud to půjde, budeme používat i staré budovy. Ale už nebudeme muset vyučovat odpoledne. Doposud probíhala výuka částečně dopoledne, částečně odpoledne. Týden co týden si děti střídaly dopolední a odpolední směny. Odpolední směny jsou ale v našich podmínkách téměř nesnesitelné – je neúnosné horko, všude se víří písek, děti mají problém do školy dojít, a když už přijdou, tak se skoro nemohou soustředit na vyučování.

Nedávno také učitelé ze Sorge Tuka absolvovali školení týkající se moderních metod ve vyučování. Byl jsi tam? Jaké jsou tvé dojmy?

Slyšeli jsme o moderních vzdělávacích metodách a o tom, jak velké přinášejí výsledky, už dříve. V hlavním městě našeho kraje je totiž Alabská experimentální škola (pozn. kterou také postavil ČvT) a v ní se právě tyto metody začaly představovat. Učitelé o nich mluvili jako o skvělé věci. Tak jsem byl opravdu zvědavý. A mé očekávání se naplnilo. Dozvěděli jsme se, jak děti lépe zapojit do vyučování. Není to jen o tom, jak vyučujeme, ale důležité je také lépe poznat případné vzdělávací potíže u jednotlivých žáků a dle toho k nim přistupovat. Během výuky zapojujeme všechny smysly dětí, aby probíranou látku dobře pochopili. Když se například učí o ovoci, ochutnávají ho přímo v hodinách. Dáváme pak dětem úkoly, které neplní jen ve škole, ale i venku.

To zní opravdu dobře, hned bych se sama vrátila do školy! A co místní komunita, co rodiče, jak ti se zapojovali do stavby školy? Myslíš, že v nové škole vidí nějaký význam?

Rodiče se pořád chodili ptát, když už bude škola hotová. Kontrolovali zedníky, nosili vodu, otcové pomáhali na stavbě. Celkem tu chodilo pomáhat asi 100 lidí!

S Damisem jsem se znova viděla o dva týdny později při otevření školy. Seděli jsme společně v lavici v krásné nové třídě a dávali si jeho oblíbené kuře s omáčkou Doro wot, což je místní slavnostní pokrm z vařeného kuřete se speciální omáčkou, jehož příprava trvá několik dní.  „Dnes je velká slavnost“, prohodil s úsměvem Damisu na vysvětlení, proč má dnes ono vzácné jídlo. A bez dalších slov spokojeně poobědval, pak se hluboce nadechnul, vydechnul, pohladil si břicho a spokojeně se rozhlédl po nové třídě: „Tady se bude učit!“.

Škola v Africe

Člověk v tísni otevřel v etiopském Sorge už šestnáctou školu ze sbírky Postavme školu v Africe, kterou pořádá už od roku 2004 společně s Junákem - svazem skautů a skautek ČR. Nová škola pro 250 dětí vyrostla za pět měsíců  a má čtyři třídy a jeden kabinet. "Se stavbou pomáhali místní. Nosili vodu a pomohli i s drobnými stavebními pracemi," říká vedoucí etiopské mise Člověka v tísni Petra Vránová. Kromě samotné školy vyrostly v Sorge i záchody nebo dva lapače na celkem 20 000 litrů vody, kterou budou děti využívat na mytí rukou. Škola dostala i 100 nových školních lavic, 7 stolů a židlí pro učitele, tři tabule nebo 162 nových učebnic. Člověk v tísni podpořil i místní učitele, kteří se dozvěděli o moderních vzdělávacích metodách.

PODÍVEJTE SE, JAK NOVÁ ŠKOLA ROSTLA!



Školu v Sorge navštěvuje celkem 1500 dětí. Dosud mohly využívat pouze tři staré budovy poslepované z bláta a větví, do kterých v období dešťů zatékalo. Ve třídách se nezřídka tísnilo i sto dětí. Do školy každý den hodinu dochází i čtrnáctiletý Fitchago Assamu. "Ve staré škole jsou malá okna a stěny jsou navíc z hlíny, proto je ve třídě pořád šero," říká Fitchago Assamu s tím, že záchody ani tekoucí vodu u školy nikdy neměli. Do stavby se zapojili i jeho rodiče, kteří se živí pěstováním chilli papriček a miličky habešské a chovají krávu a osly. "Vždy ráno chodíme s oslíkem pro vodu, tak jsme přinášeli i vodu pro stavbu školy," říká Fitchago Assamu. Nová škola se mu líbí. "Je krásná. Vypadá pevně a přitom světle," pochvaluje si žák, kterého ze všeho nejvíc baví fyzika a sní, že jednou bude doktorem, aby mohl pomáhat své komunitě.

Sedmnáctá sbírková škola se staví ve vesnici Meja nedaleko města Alaba a bude jí navštěvovat 200 dětí. Sbírce Postavme školu v Africe výrazně přispívají i charitativní běhy žáků českých základních a středních škol v rámci akce Běh pro Afriku. Loni se zapojilo 20 škol a více než 3 000 studentů. Společně se jim podařilo vyběhat téměř 1,2 milionu Kč, což jsou zhruba dvě třetiny celkové ceny jedné nové školy. Více o Běhu pro Afriku se dozvíte zde.

Autor: