V Jižním Súdánu pomáháme 5000 uprchlíků, kteří utíkají před ozbrojenými střety

Publikováno: 23. 1. 2014 Doba čtení: 3 minuty
V Jižním Súdánu pomáháme 5000 uprchlíků, kteří utíkají před ozbrojenými střety
© Foto:

Praha, Džuba (23. ledna 2014) – Člověk v tísni pomáhá na třech místech v jihosúdánské Džubě více než 5000 uprchlíků, kteří utekli před boji a etnickým násilím, jež zachvátilo nejmladší stát světa v polovině prosince loňského roku. Při konfliktu dosud zemřelo nejméně 1000 lidí, téměř 500 000 obyvatel země uprchlo z domova a jen 70 000 z nich našlo útočiště v základnách OSN. Ostatní přežívají v provizorních uprchlických táborech bez jakékoli pomoci. Téměř 80 procent uprchlíků jsou přitom ženy a děti.

Jihosúdánský tým Člověka v tísni (ČvT) pomáhá lidem, kteří narychlo uprchli ze svých vesnic a často museli urazit až sto kilometrů do bezpečnější Džuby. Nyní přebývají u místní školy nebo kostela a chybí jim především pitná voda, jídlo, deky, přístřešky, toalety a zdravotní péče. Člověk v tísni proto okamžitě uvolnil z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni jeden milion korun a zajišťuje chod těchto spontánních táborů, dodávky vody, stavbu toalet nebo nákup léků a základního zdravotnického vybavení.

#~gallery-834~#

„Náš tým kromě toho spolu s partnery poskytuje vnitřním uprchlíkům také jídlo, deky, základní nádobí, plachty proti dešti nebo se podílí na přechodném vzdělání pro děti,“ vysvětluje vedoucí humanitárních programů ČvT Marek Štys. Největším místem, které v současnosti tým ČvT spravuje je škola Mahad, v jejímž okolí žije přibližně 3500 uprchlíků. Lidé sem přicházejí především z Boru, hlavního města státu Džonglei, které po těžkých bojích v posledních týdnech opět dobyla vládní vojska.

„Lidé těď žijí ve stanech, třídách, nebo prostě jen pod stromem. Donedávna pili vodu z řeky, k dispozici měli jednu latrínu a nikdo tu neposkytoval zdravotní péči. Tábor proto zásobujeme čistou vodou, prostřednictvím veřejných prací stavíme latríny i další hygienické zázemí a spolu se švýcarskou  organizací Medair zřizujeme ve škole mobilní kliniku,“ vysvětluje Marek Štys. Člověk v tísni se stará i o 1500 uprchlíků u kostela Kator. „Tito lidé hledají bezpečí u kostela především v noci a přes den se shánějí po jídle, práci a kontrolují své domy,“ vysvětluje Marek Štys. „I tady zoufale chyběla voda, zdravotnické vybavení a záchody,“ dodává Marek Štys s tím, že tým spravuje ještě tábor v Lologu s 300 uprchlíky, který je od centra Džuby nejvzdálenější.

Humanitární pomoc značně ztěžuje nestálá bezpečnostní situace. Od 15. března zdravotníci v zemi ošetřili více než 3100 lidí se střelnými zraněními. Boje přitom neustávají a lidé z nejohroženějších míst utíkají, a tak například ke škole Mahad každý den přichází sto nových utečenců a kolem padesátky jich denně z tábora odchází do dalších míst. Přitom rostou obavy ze vzniku a šíření epidemií, podvýživy a zoufalé hygienické situace na místech, kde uprchlíci přebývají. Pokud bude ozbrojený konflikt v Jižním Súdánu pokračovat, lze navíc očekávat další příliv uprchlíků do Džuby a blízkého okolí.

Situace v Jižním Súdánu:

Konflikt v Jižním Súdánu vypukl 15. prosince poté, co prezident Salvar Kiir nařkl někdejšího viceprezidenta Rieka Machara z pokusu o převrat. Prvotní šarvátky rebelů s armádou přerostly v rozsáhlé boje mezi hlavními kmeny Dinka a Nuer, při kterých se podle OSN obě strany dopouštěly krutého násilí a objevily se i zprávy o etnických čistkách. Obě strany nyní vedou v Etiopii vleklé mírové rozhovory, které by měly vést k uzavření příměří. Na mnoha místech však boje pokračují a v zemi vládne napjatá atmosféra.

Člověk v tísni v Jižním Súdánu:

Člověk v tísni v Jižním Súdánu pracuje od října 2012 a soustředí se především na zajišťování zdravotní péče a základních zdrojů obživy pro navrátilce ze Súdánu v okolí Džuby a ve státě Severní Bahr al-Ghazál. Díky prostředkům českého ministerstva zahraničí a Klubu přátele Člověka v tísni vyrostlo  zdravotnické středisko pro 14 600 lidí z okolí a stovky rodin získaly podporu pro zemědělské aktivity a rybolov. Více čtěte zde.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor