V Kongu roste škola. Cihly lisoval i její ředitel

Publikováno: 8. 3. 2012 Doba čtení: 4 minuty
V Kongu roste škola. Cihly lisoval i její ředitel
© Foto:

Bitu Bulambovi se lesknou oči, když je šťastný. A poslední dobou k tomu má často důvod. Ředitel malé hliněné školy v provincii Jižní Kivu v Demokratické republice Kongo spolu s dalšími lidmi ze své komunity a s pomocí společnosti Člověk v tísni dokončují školu, kterou budou moct navštěvovat desítky žáků.

„Z nové školy jsem nadšený a těším se, až z ní oficiálně udělám veřejnou školu. To zvýší počet zapsaných žáků a náš personál bude dostávat platy. Škola nebude chřadnout a umírat, bude tu stále,“ říká Bita Bulambo ve své malé kanceláři ve staré školní budově poslepované z klacků a hlíny. Jen půl metru od staré školy přitom vyrůstá zděná školní budova z cihel.

Na novou školu se těší i žáci. „Děti se opravdu těší, protože samy nerady neustále sekají trávu a opravují střechu,“ vysvětluje ředitel s tím, že školáci běžně sbírají bahno a vlákna rostlin, aby upevnili plaňky z klacků a opravili tak stěny své školy. V Kongu se děti podílejí na práci pro komunitu stejně jako dospělí. Často se trousí neuspořádaně u krajů silnice, smějí se a hrají si. Ale vždy mají na hlavně kastrol a v něm jeden nebo dva kameny určené na opravu domů.

Když v tomto ožebračeném kraji vyletěly vzhůru ceny cihel, rozhodl se Člověk v tísni, že najme místní lidi, aby školu postavili. „I moje manželka lisovala cihly,“ chlubí se ředitel a dodává, že surovinu na cihly těžil každý den. Cihly se pak vypalovaly v ohništích, které se podobaly pohřební hranici. Vypalovaly se zevnitř a nechaly se hořet celý den. 

„Lisování cihel bylo těžkým obdobím. Probíhalo v době, kdy bylo neobvykle deštivo. Každý den jsme se báli, že noční deště mohou mnoho cihel zničit,“ líčí ředitel. „Když lisujete cihly, tak myslíte, že to nikdy nemůže fungovat. Tolik jich bylo rozbitých. Opravdu jsem se bál, že celý projekt nedopadne dobře,“ vypráví Bita Bulambo. „Měl jsem radost, když jsem viděl růst stěny. Když byla položená první cihla, věděl jsem, že to nakonec dobře dopadne,“ dodává.

Koordinátorka projektu Irene Danysh byla o úspěchu přesvědčená už dávno předtím. „Jednoho dne jsem přijela a viděla všude ty obrovské pece rozsázené po krajině jako mraveniště tyčící se do oblak. Uvědomila jsem si, jak obrovskou námahu to muselo dát,“ říká Irene Danysh.

Podporu dodával ředitelovi i vzdělávací tým. „Jack a Emmanuel nám pomáhali každý den. Jack někdy přišel i dvakrát denně. Přišel velmi brzy a odcházel před setměním,“ pochvaluje si ředitel. V tomto projektu, který financuje španělská vláda prostřednictvím organizace Rescate, Člověk v tísni pomáhá ve 42 školách. Dvě z nich postavil zcela znovu a další rekonstruuje.

#~gallery-47~#

O školu bude obrovský zájem, věští ředitel

Školu v Kaboge si komunita postavila v roce 2001. Předchozí ředitel dostal v roce 2005 od vlády potvrzení, že byla škola oficiálně zaregistrována. Současný ředitel tady začal pracovat v roce 2009, když jeho předchůdce rezignoval. Byl zklamaný, že je škola hliněná. „Pokud školy nejsou z trvanlivého materiálu, tak vláda personálu v nich jen málokdy dává výplaty,“ stěžuje si ředitel.

Bulambo je učitelem už 24 let. Na práci ho baví, že učitelé požívají ve společnosti respekt. Říká, že lidé na svého učitele nikdy nemohou zapomenout. „Když byla naše země před padesáti lety založená, byli učitelé na vrcholu společnosti. Lidé na vesnici ve vás opravdu věřili a respektovali vás. Vážili si vašeho názoru,“ vzpomíná Bulambo.

A jak vidí ředitel ze zapadlé školy v Jižním Kivu budoucnost své školy? „Jsem si jistý, že až ji dokončíme, tak o ni bude takový zájem, že nebude dostatek místa pro všechny děti. O tom sním,“ říká ředitel s tím, že nově postavená škola může vést k založení střední školy. „Alespoň tak to vláda slíbila,“ říká Bulambo a v jeho očích se zračí odhodlání.

 


Člověk v tísni v DR Kongo

Člověk v tísni založil stálou misi v DR Kongo na počátku roku 2009 díky příspěvkům české veřejnosti. S projekty zaměřenými na zlepšení přístupu k pitné vodě, kvalitnější a dostupnější zdravotní péči i vzdělání a pomoci obětem sexuálního násilí působí v provincii Jižní Kivu na východě země.

zvětšit +Člověk v tísni podporuje v oblasti Kitutu v provincii Jižní Kivu 42 škol a snaží se zvyšovat povědomí o důležitosti vzdělání. Přes dvě stovky učitelů a školních inspektorů je školeno v národním kurikulu. Školy dostávají didaktické materiály jako jsou mapy nebo učebnice a sešity. Člověk v tísni rovněž staví dvě nové cihlové školní budovy.

Řada aktivit v DR Kongo je hrazená z privátních darů a také příspěvků Klubu přátel Člověka v tísni a Skutečné pomoci.

Autor: Irene Danysh, koordinátorka projektů v DR Kongo