V Zambii bojujeme s krizí způsobenou extrémními suchy
Publikováno: 13. 9. 2024 Doba čtení: 5 minutZambie se potýká s následky devastujícího a dlouhotrvajícího sucha způsobeným jevem El Niño. To má katastrofální vliv na zemědělství. Miliony Zambijců se ocitly v situaci, kdy nemají co jíst. Dopady této krize způsobují složité problémy napříč zambijskou společnosti.
Sucho zpustošilo zambijské zemědělství. Podle vládních zpráv byla zničena téměř polovina z 2,2 milionu hektarů kukuřice. Tato ztráta zhoršila již tak nejistou potravinovou situaci mnoha lidí.
Za těmito statistikami se skrývají skutečné příběhy lidí, kteří bojují o přežití. Lubinda Nalukui, farmářka ze Západní provincie, se s námi podělila o své zkušenosti:
Příběh Lubindy ilustruje vynalézavost zambijských zemědělců. Aby se vyrovnala s krizí, začala pěstovat plodiny odolné vůči suchu a používat inovativní zemědělské techniky. „Od té doby, co jsme začali v zemědělství používat biouhel, se úroda zlepšila. I když jsem vypěstovali málo, máme alespoň něco k jídlu. Nedokážu si představit, jak bychom bez biouhlu nakrmili naše děti.“
Podle analýzy Integrated Food Security Phase Classification (IPC) se v období od října 2023 do března 2024 nacházelo 58 000 lidí v nouzi a 1,9 milionu lidí v krizi. Ze 76 hodnocených okresů bylo 67 označeno jako krize. Neúroda a dlouhotrvající chudoba pravděpodobně ještě zvýší počet lidí, kteří budou potřebovat naléhavou humanitární pomoc.
Ekonomické dopady
Statistický úřad Zambie uvádí, že meziroční míra inflace v srpnu 2024 zrychlila již čtrnáctý měsíc na 15,5 %, což je nejvyšší hodnota od prosince 2021. Ceny potravin prudce vzrostly o 17,6 %, a to zejména kvůli suchu. Tyto těžké podmínky také snížily výrobu vodní energie a vedly ke zvýšení dovozních nákladů, což oslabilo zambijskou měnu.
Zdravotní rizika
Sucho představuje významné zdravotní riziko. Omezený přístup k nezávadné vodě zvyšuje možnost výskytu nemocí přenášených vodou, a to v době, kdy se Zambie stále vzpamatovává z epidemie cholery, která postihla více než 21 000 lidí a vyžádala si přibližně 700 obětí. Nedostatek vody by mohl vést k bezpečnostním problémům spojeným s ochranou žen a dětí, které musí chodit pro vodu na delší vzdálenosti. Očekává se, že se zvýší míra podvýživy, která je již nyní velkým problémem.
Západní provincie je jedním z nejvíce postižených regionů. Rychlé posouzení potřeb zde odhalilo alarmující statistiky. V okresech jako Sioma, Senanga a Sikongo má 73,2 % dotazovaných domácností problém zajistit dostatek potravin, což svědčí o nedostatečné a nutričně nevyvážené stravě místních lidí.
Dopad těchto zdravotních rizik na člověka ukazuje příběh Biemby Lenge, matky z okresu Nalolo v Západní provincii.
Zkušenosti Biemby poukazují na zásadní význam, kterou má podpora výživy zejména pro skupiny, jako jsou těhotné ženy a malé děti.
Naše pomoc
V Západní provincii pomáháme také v oblasti výživy. Zaměřujeme se na budování kapacit venkovských zdravotníků a místních zdravotnických dobrovolníků. Poskytujeme školení v oblasti integrovaného řešení akutní podvýživy a výživy kojenců a malých dětí. Nabízíme také komplexní instrukce ke správě údajů o výživě. Zapojujeme místnílidi a zdravotníkům poskytujeme důležité znalosti a nástroje. Ve spolupráci s UNICEF distribuujeme terapeutické jídlo těm, kteří ho potřebují.
Tento projekt doplňuje naši již existující pomoc ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Snažíme se tak o komplexní a ucelené řešení problému.
Naše pomoc zlepšila situaci také paní Biembe.
To dokazuje účinnost cílených výživových programů při řešení podvýživy, a to i v takto náročných podmínkách.
Připravujeme se a reagujeme na katastrofy
Reagovat na katastrofy a připravit se na ně je zásadní vzhledem k tomu, že je Západní provincie podle ICP jednou z nejpostiženějších a 30 % obyvatelstva se potýká s akutním nedostatkem potravin. Situaci ještě zhoršilo velké sucho způsobené jevem El Niño, které je nejhorší za posledních 40 let.
Oddělení pro řízení katastrof a zmírňování následků vydalo v dubnu 2024 plán reakce na sucho v oblasti potravinové bezpečnosti. Podle něj bude potřebovat 6,6 z 9,8 milionu lidí postižených suchem okamžitou podporu, což si žádá finanční prostředky ve výší 21 miliard korun.
Naše podrobné hodnocení zranitelnosti provedené v roce 2023 ukázalo, že 75,7 % domácností v Západní provincii ovlivnily v letech 2022/2023 katastrofy související s klimatem. Mezi ně patřily povodně, dlouhotrvající období sucha a nemoci. Tyto faktory měly významný vliv na rostlinnou a živočišnou výrobu – hlavní zdroj obživy místních komunit.
Adaptace na změnu klimatu patří mezi priority zambijské vlády, která v roce 2021 vytvořila specializované oddělení v rámci nového Ministerstva pro udržitelnou ekonomiku a životní prostředí. Tyto snahy ale čelí problémům kvůli omezeným kapacitám, dovednostem a zdrojům na místní úrovni.
V reakci na to pomáháme v okresech Nalolo a Sikongo v Západní provincii snížit riziko katastrof. Zaměřujeme se na budování kapacit okresních výborů pro zvládání katastrof a posilujeme jejich schopnost účinně reagovat.
I nadále budeme podporovat lidi, kteří v Zambii čelí dlouhotrvajícím suchům. Výzvy jsou obrovské a cesta k obnově bude dlouhá. Věříme však v odolnost zambijských lidí a sílu společného úsilí. Společně s místními komunitami, vládními agenturami a dalšími humanitárními partnery se snažíme pomáhat, kde je potřeba, a posilovat dlouhodobou odolnost.