Válka v Sýrii trvá již pět let. České organizace pomáhají jejím obětem

Publikováno: 15. 3. 2016 Doba čtení: 5 minut
Válka v Sýrii trvá již pět let. České organizace pomáhají jejím obětem
© Foto: Oxfam

Praha, 15. 3. 2015 - Dnes vstupuje válka v Sýrii do svého šestého roku. Šest českých humanitárních organizací upozorňuje na nutnost ukončit utrpení civilistů a najít dlouhodobější řešení syrské krize. Během války v Sýrii bylo podle organizace Syrian Centre for Policy Research (SCPR) doposud zabito 400 000 lidí a dalších 70 000 lidí přišlo o život kvůli špatné zdravotní péči, nedostatku jídla a pitné vody. V současné chvíli potřebuje 13,5 milionu lidí v zemi humanitární pomoc.

Syrský konflikt,  který vznikl v důsledku násilného potlačení pokojných demonstrací proti režimu prezidenta Bašára Asada, jež započaly 15. března 2011, trvá již pět let. Jeho dopady na život civilistů, kteří zůstali ve své zemi, se v posledních měsících výrazně zhoršily v důsledku intenzivního bombardování režimních a ruských letounů a činnosti islámských radikálů včetně takzvaného Islámského státu. Začátkem letošního roku uzavřelo 17 států v Mnichově dohodu o dalším postupu v řešení válečného konfliktu v Sýrii a vyjednalo příměří platné od 28. února 2016. Klid zbraní se ale netýká boje proti radikálům z tzv. Islámského státu a Fronty An-Nusra. Toto příměří Syřanům mír nepřineslo a boje nadále pokračují. Mírové rozhovory budou od 14. března 2016 pokračovat v Ženevě.

„Situace v Sýrii je stále vážná. Do oblastí na severu země se uchylují tisíce lidí. V celé zemi je momentálně 6,5 milionu vnitřních uprchlíků, každý třetí Syřan je tak uprchlíkem ve vlastní zemi. Člověk v tísni tam pomáhá zhruba 200 000 lidí měsíčně. Kromě okamžité potravinové, materiální a finanční pomoci se soustředíme také na zprostředkování práce místním lidem, opravu škol a podporu učitelů. Snažíme se, aby místní děti chodily do škol, a přispíváme k obnově zdejšího trhu, samosprávy a infrastruktury, aby místní lidé nebyli dlouhodobě závislí pouze na humanitární pomoci zvenčí,“ uvádí Naďa Aliová, koordinátorka pomoci Člověka v tísni v Sýrii.

Příčiny migrační vlny

Více než kdy jindy potřebuje svět vidět opravdovou snahu o ukončení války v Sýrii. Přes 5 milionů lidí uprchlo do okolních zemí. Turecko, Jordánsko ani Libanon obrovský příval lidí nezvládají, Evropa není na vysoký počet příchozích připravená. Konflikt i jeho důsledky se dotýkají nás všech. Migrační vlna ale neustane, dokud budou trvat její příčiny, tedy především konflikty ohrožující nevinné obyvatelstvo. Proto je v zájmu nás všech, vlád i jednotlivců, abychom požadovali zastavení bojů v Sýrii a dodržování dohodnutého příměří.

Solidaritu je třeba projevit také se sousedními státy, kam lidé utíkají nejdříve. V Turecku jsou nyní podle údajů Evropské komise necelé 3 miliony syrských uprchlíků, v Libanonu přes 1 milion, v Jordánsku téměř 640 000 a v Iráku téměř 250 000 uprchlíků. „V jordánském uprchlickém táboře Za´atarí organizujeme mimo jiné vzdělávací a rekvalifikační kurzy pro mladé lidi. Uvědomujeme si, že lidé nemohou žít pouze z akutní humanitární pomoci. Po tolika letech je třeba dát jim také nějaký cíl a naplnění času, dát jim naději. Velký dík samozřejmě patří všem dárcům, kteří se do pomoci lidem ze Sýrie zapojili, bez nich by to nešlo,“ říká Jan Dus, ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE, které působí v Jordánsku v uprchlickém táboře i mimo něj. 

Nepřístupná území

V Sýrii je i nadále řada míst obléhána. Do některých oblastí již pomoc putuje, například do Muadamije, kam je nyní vypravován třetí konvoj humanitární pomoci. „CARE do zpřístupněných oblastí distribuuje jídlo, teplé oblečení a dřevo na otop, organizuje také kurzy pro ženy. V zemi však stále žije 4,5 milionu lidí na těžko přístupných místech. Vyzýváme ke zpřístupnění oblastí jako je východní Ghúta či severní Homs a ukončení jejich obléhání,“ říká Jan Kejzlar z CARE ČR.

„Na pomoc Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce se loni muselo spolehnout 16 milionů Syřanů, působíme přitom takřka na 70 % syrského území. Myslím, že jen tato čísla ukazují, jak jsou dopady probíhající války pro civilisty drastické. Všichni, kteří mají možnost ovlivnit situaci v Sýrii, by měli svůj vliv použít k ukončení tohoto konfliktu,“ uvedl Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

„Ve spolupráci s našimi syrskými partnery se soustředíme na zajištění potravinové a další materiální pomoci. Registrujeme rodiny v tíživé situaci a na základě toho poté rozdělujeme konkrétní humanitární pomoc. Poukázky na jídlo či oblečení se v partnerských centrech rozdávají individuálně, což je dobré jak pro bezpečnost, tak pro efektivitu a adresnost pomoci,“ přibližuje Benjamin Mlýnek, programový manažer pro Blízký východ Charity ČR.

Nedostatek financí

„Prostředky poskytnuté na humanitární pomoc výrazně pokulhávají za potřebami. Nedostatek možností zajistit si základní podmínky pro život v Sýrii a hostujících zemích pak nutí Syřany k riskantní cestě za lepšími podmínkami v Evropě,“ upozorňuje Zbyněk Wojkowski z ADRA ČR. V roce 2015 poskytli mezinárodní donoři 1,25 miliardy z 2,89 miliard dolarů potřebných na zajištění základních potřeb osob zasažených konfliktem v Sýrii.

Získání finančních prostředků na humanitární pomoc syrským uprchlíkům bylo cílem Mezinárodní dárcovské konference na podporu Sýrie a regionu, která se konala v únoru letošního roku. Česká republika se zavázala poskytnout v roce 2016 na pomoc syrským uprchlíkům 170 milionů korun.

Smutná statistika

Smrt a válečná zranění se staly v Sýrii denní realitou, umírá obrovské množství civilistů. Ženy a děti loni tvořily v některých oblastech 30 až 40 % obětí. Takřka normálním se stalo bombardování zdravotnických zařízení. Je proto nezbytné, aby bojující strany respektovaly mezinárodní humanitární právo, neútočily na civilní cíle a umožnily humanitární pomoc v obléhaných oblastech.

Občanská válka v Sýrii dopadá na všechny obyvatele země. 11,5 % populace bylo zabito nebo zraněno. Průměrná délka života klesla ze 70 let v roce 2010 na současných 55 let. Ceny v roce 2015 vzrostly o 53 %. 13,8 milionů Syřanů ztratilo zaměstnání a zdroj obživy.

Světové organizace u příležitosti výročí pěti let od vypuknutí konfliktu v Sýrii vyzývají k ukončení bojů a k solidaritě se Syřany.

_______________

6 českých humanitárních organizací společně připomíná smutné výročí – konflikt v Sýrii trvá již 5 let.

Více o činnosti jednotlivých organizací v Sýrii i v okolních státech sdělí zástupci těchto organizací:

Kontakty:

ADRA – Barbora Němcová, barbora.nemcova@adra.cz, 734 795 306

CARE – Ema Stašová, ema.stasova@care.cz, 734 358 008

Český červený kříž – Miroslava Jirůtková, jirutkova.miroslava@cervenykriz.eu, 777 144 278

Člověk v tísni – Monika Ticháčková, monika.tichackova@clovekvtisni.cz, 775 894 935

Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové spolupráce – Michaela Stachová, stachova.spolu@diakonie.cz, 730 182 571

Charita ČR – Anna Matysková, anna.matyskova@charita.cz, 603 511 242

Autor: ČvT

Související články