Válka v Sýrii trvá už tři roky. Představte si, že je každý třetí Čech uprchlík. V Sýrii je to realita.

Publikováno: 12. 3. 2014 Doba čtení: 5 minut
Válka v Sýrii trvá už tři roky. Představte si, že je každý třetí Čech uprchlík. V Sýrii je to realita.
© Foto:

V sobotu 15. března uplynou přesně tři roky od začátku války v Sýrii. Zprvu poklidné protesty v rámci Arabského jara přerostly v krvavý konflikt mezi režimem Bašára Asada a opozicí, který se rychle stal nejhorší humanitární krizí 21. století. Jak si katastrofu, která o víkendu načne svůj čtvrtý rok, představit? Představte si, že by v České republice za poslední tři roky násilnou smrtí zemřelo tolik lidí, jako má celá Plzeň a zraněných by bylo tolik, jako má Brno a Ostrava dohromady. Každý druhý Čech by byl závislý na humanitární pomoci a každý třetí obyvatel České republiky by musel opustit domov a žít ve vlastní zemi v provizorních podmínkách jako uprchlík. V Sýrii je to realita. Navíc si představte, že:

  • každý desátý Čech uprchl před boji na Slovensko, do Rakouska, Německa nebo Polska
  • chleba stojí 300 korun
  • každá druhá nemocnice v Česku je zničená nebo nefunkční
  • kvůli válce polovina českých dětí přestala chodit do školy
  • každý den musíte vystačit s polovinou pitné vody
  • dva roky nejde elektřina

To všechno je realita dnešní Sýrie a humanitární situace se přitom každý měsíc zhoršuje.

Situace se dramaticky zhoršila i pro obyvatele největšího syrského města Aleppa.  Od poloviny prosince 2013 vládní jednotky v rámci své ofenzívy intenzivně bombardují a ostřelují obytné čtvrti. Nejhorším fenoménem se staly sudové bomby, které za poslední tři měsíce podle OSN vyhnaly z města a blízkého okolí nejméně 350 000 lidí. Byly mezi nimi i sestry Maysaa a Safaa. Obě pracovaly ve škole v aleppské čtvrti Al Marja. „Rodiny ze čtvrti utíkaly, a tak počet žáků za pár dní klesl na třetinu a učitelů zůstalo jen 12 z celkových 34,“ vzpomíná Maysaa.

#~gallery-847~#

Ředitel proto vyhlásil na celý leden prázdniny. „I přesto všechno učitelé nechtěli přestat učit, a tak jsme chodili do tříd i bez žáků. Devatenáctého ledna se škola musela celá zavřít, už to bylo příliš nebezpečné,“ vzpomíná Safaa. Tehdy také do ulice, kde Maysaa a Safaa bydlí, dopadly první dvě rakety. Další den sestry s rodinou uprchly k turecké hranici s nadějí, že v Turecku vyhledají své příbuzné. „Nepodařilo se nám s příbuznými spojit, a tak nám zůstala jen jediná možnost – zůstat v uprchlickém táboře Bab Essalama,“ říká Maysaa. Teď žijí ve stanu a podařilo se jim najít práci v táborové škole.

Humanitární krize v Sýrii v číslech:

150 000 lidí zahynulo následkem konfliktu

680 000 lidí bylo zraněno

9 300 000 Syřanů potřebuje humanitární pomoc

6 500 000 Syřanů uprchlo z domova a žijí jako uprchlíci ve vlastní zemi

2 500 000 Syřanů uteklo za hranice, z toho je 1 200 000 dětí

64 % syrských nemocnic bylo vážně poškozeno, 40 % nefunguje vůbec

4000 syrských škol je zničených, obsazených uprchlíky nebo využívaných pro vojenské účely 

Člověk v tísni (ČvT) Syřanům pomáhá od jara 2012, kdy zároveň vyhlásil sbírku SOS Sýrie. Přímo v Sýrii pracuje tým ČvT od podzimu 2012. V lednu 2014 přitom v zemi ztratil tři místní pracovníky, kteří spolu s dalšími pěti dětmi zahynuli při raketovém útoku na obytnou čtvrť Aleppa. Bezpečnostní situace se od té doby neustále zhoršuje a výrazně omezuje možnost do města doručovat humanitární pomoc. 

Člověk v tísni se proto rozhodl otevřít nové kanceláře v provincii Halab. Místnímu týmu se stále daří doručovat potravinovou pomoc do Aleppa stejně jako mouku pro místní pekárny, nadále také podporuje aleppské školy. Zároveň se soustředí na zjišťování potřeb v provincii a začíná s prvními distribucemi. Pomoc nejpotřebnějším dál poskytuje i tým v provincii Idlíb. 

Člověku v tísni se dosud podařilo doručit přímou pomoc 400 000 lidí. „Strádajícím rodinám poskytujeme především jídlo a materiální pomoc jako jsou deky, matrace nebo oblečení. Lidé také dostávají finanční prostředky, aby si mohli koupit, co sami nejvíce potřebují,“ říká koordinátorka syrských programů Člověka v tísni Jitka Škovránková.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Člověk v tísni také místním pekárnám dodává mouku a benzín pro pohon generátorů, aby mohli péct chleba. Nejchudší rodiny si pak chodí pro denní příděly chleba do několika distribučních míst. Syrský tým také matkám rozdává kojenecké balíčky, opravuje vodní zdroje nebo z ulic sváží odpad, jenž je zdrojem infekčních onemocnění. Věnuje se také vzdělávání. „Opravujeme školy, staráme se o jejich vytápění, zprovoznění elektřiny nebo poskytujeme školení a příspěvky učitelům. Dětem dodáváme školní pomůcky nebo svačiny,“ říká koordinátorka syrských programů Jitka Škovránková.

Pomoc Člověka v tísni v číslech:

400 000 lidí dostalo přímou pomoc

120 000 lidí dostalo měsíční příděl jídla

120 000 lidí dostalo materiální pomoc

20 000 lidí dostalo každý měsíc denní příděly chleba

30 000 dětí dostalo kojenecké balíčky

70 000 m3 odpadu bylo odvezeno ze tří čtvrtí Aleppa

170 000 lidí v Idlíbu má přístup k vodě díky opravě rozvodných systémů

Boje a soustavné ostřelování Aleppa ale pomoc v posledních týdnech značně komplikuje. „V minulosti jsme například v Aleppu a Idlíbu podporovali celkem 25 škol, vzhledem k bezpečnostní situaci jich nyní můžeme podporovat jen 12,“ říkáJitka Škovránková s tím, že tým nyní zjišťuje potřeby ve venkovských oblastech provincie Aleppo a registruje nové žáky. Syrský tým ČvT zároveň vyškolil pět místních samospráv, které nyní mohou zajišťovat základní služby a pomoc pro místní obyvatele samy.

Diplomacie v řešení syrského konfliktu selhala a Radu bezpečnosti OSN v praktických krocích doposud paralyzoval postoj Ruska a Číny. Prvním průlomem bylo schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která 22. února vyzvala všechny strany konfliktu k okamžitému poskytnutí přístupu pro humanitární pomoc. „Po diplomatickém průlomu ale musí přijít průlom humanitární a aktéři musí dokázat, že dokážou zajistit přístup humanitární pomoci zejména do míst, která jsou dlouhé měsíce v důsledku obležení nepřístupná a zcela bez pomoci. Situace v takových oblastech je zcela tragická,“ říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

Situace v Sýrii tomu zatím příliš nenapovídá a především sever země je dál zmítaný boji mezi režimními vojsky, radikálními islamisty a umírněnou opozicí. „Toto je jedno z nejhorších období od začátku konfliktu. V zemi každý den umírá 200 lidí. Pokračuje kruté bombardování Aleppa a dalších míst, při němž se používají zrádné sudové bomby, které působí obrovské ztráty na životech,“ říká Mare Štys. „Navíc se uzavírá vojenská smyčka kolem Aleppa a hrozí, že boje odříznou všechny cesty do největšího syrského města. Pak by zůstaly statisíce lidí bez pomoci,“ dodává.

Třetí výročí syrského konfliktu si připomenou lidé ze Syrské svobodné komunity v Česku dne 15. 3. ve 14 hodin v Praze na Václavském náměstí u sochy sv. Václava. Přijďte jejich akci podpořit.

ČvT v Sýrii

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na okamžitou potravinovou, materiální a zdravotnickou pomoc a se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k největším poskytovatelům pomoci přímo uvnitř země. Na pomoc Sýrii přispěla česká veřejnost více než 8 miliony korun skrze sbírku SOS Sýrie a dalších 5 milionů uvolnil humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni. Neméně významně se na pomoci podílejí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, partnerská nevládní organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe nebo Nadace Vodafone. Člověk v tísni pomohl již zhruba 400 tisícům Syřanů sužovaných válkou a doručil pomoc za 140 000 000 korun. Více o pomoci ČvT v Sýrii čtěte zde.

Pro více informací kontaktujte:

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, +420 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz

Autor: