Vážený pane prezidente Porošenko: Zajistěte, aby celá Ukrajina, od západu až po východ, měla přístup k vodě
Publikováno: 22. 10. 2018 Doba čtení: 4 minutyKyjev, 24. 10. 2018 – Tento měsíc začíná zimní topná sezóna, ale na Ukrajině je stále mnoho lidí, kteří se obávají, že budou mrznout. Až 3,6 miliónu lidí v Donbasu, kteří už tak trpí válečným konfliktem, se navíc každý den bojí, že přijdou o vodu. Zima by pro ně byla mnohem krutější a s vyšším rizikem zdravotních problémů. Tito lidé potřebují, aby byla zachována jejich základní lidská práva. Koalice nevládních organizací apeluje na ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, aby podnikl okamžité kroky, které zajistí, aby všichni lidé na Ukrajině měli přístup k vodě.
Skupina sedmi mezinárodních a národních organizací pracujících na východě Ukrajiny (Mama 86, ADRA Ukrajina, Člověk v tísni, Polish Humanitarian Action, Première Urgence Internationale, Terre des Hommes, a Proliska) je znepokojena mírou lidského utrpení, které má na svědomí nedostatečný přístup k vodě a potřebné humanitární pomoci. Proto tyto organizace spojily své síly a žádají prezidenta Ukrajiny, aby tomuto problému věnoval maximální pozornost a podnikl okamžité kroky k zajištění základních lidských potřeb pro ty, kteří zde žijí.
Nedostatek kvalitní vody v oblasti Donbasu je umocněn tím, že se země spoléhá na 70 let staré vodní systémy. Tyto systémy nejsou udržované a navíc jsou poničené ostřelováním, ke kterému dochází během bojů. To má za následek, že je nyní v roce 2018 v oblastech Luhansku a Doněcku kvůli konfliktu ohroženo až 3,6 miliónu lidí nedostatkem vody. Jen v první polovině roku 2018 došlo během konfliktů k 57 závažným incidentům, při kterých byla poškozena vodní infrastruktura. Během těchto incidentů bylo zraněno 6 zaměstnanců vodáren, a od počátku bojů v roce 2014 jich celkem 9 přišlo o život. „Voda je život. Dříve jsme o tom nepřemýšleli, ale teď jsme se naučili vodou šetřit. Například jsme se naučili stejnou vodu použít několikrát. Nejprve v ní vaříme a pak s ní zalijeme zahradu. Nádobí myju v čisté vodě bez saponátu, abych pak mohla vodu použít na zalití sazenic,” říká Taťána, která získala podporu jedné ze signatářských nevládních organizací. Ve věku 75 let žije Taťána z malé penze a nemůže si dovolit kupovat drahou vodu z cisterny.
Nevládní organizace sepsaly petici a spustily kampaň na sociálních sítích. Kampaň má hashtagy #PravoNaVodu #правонаводу #RightToWaterUkraine. Organizace se tím snaží upozornit na tento problém a přesvědčit lidi, aby se do kampaně zapojili a žádali vládu, aby začala jednat. Také natočily video, které dokumentuje, jaký dopad má nedostatek vody na každodenní život lidí. Díky tomuto videu ostatní porozumí, čím vším si lidé na východě Ukrajiny procházejí a jaká rizika je čekají, nezačne-li se rychle jednat.
Tento měsíc máme jedinečnou příležitost připomenout si, že přístup k vodě představuje zde na Ukrajině také právo na zdraví a na odpovídající pohodlné bydlení. V pondělí 15. října jsme oslavili Světový den mytí rukou, jehož letošní slogan zněl: „Čisté ruce – recept na zdraví.” Uvědomili jsme si, že když nám přestane téct voda z kohoutku, ať už z důvodu nedostatečné údržby vodní infrastruktury znemožněné přetrvávajícími boji nebo kvůli ostřelování a následnému poničení, je omezeno nejen naše právo na vodu, ale i právo na zdraví.
V říjnu začíná topná sezóna. V oblastech s centralizovaným systémem vytápění závislým na vodě, může dojít k tomu, že kvůli jednomu ostřelování, které zasáhlo potrubí v bojových oblastech, zůstanou bez vody a topení tisíce lidí. V takovém případě by byli lidé přinuceni opustit své domovy nebo se uchýlit k nákladným alternativám. Mnoho lidí v této oblasti již jednou vysídleno bylo a jejich ekonomická situace se posledních pět let zhoršuje. „Každý den zde v Donbasu, kde naše organizace pomáhají lidem trpícím konfliktem, jsme svědky toho, jak obrovský dopad má nedostatečný přístup k vodě na běžný život lidí. Když ostřelování poničí vodní infrastrukturu, ihned přijdeme s dodávkou stovek tisíců litrů vody pro rodiny, které by jinak neměly vodu vůbec žádnou. Naše pomoc je velmi potřebná, ale není to trvalé řešení,“ popisuje Artem Dikhtiaruk, ředitel ADRA Ukrajina. „Proto žádáme ukrajinskou vládu, aby se na tento problém podívala s lidským přístupem, protože jsou to konkrétní lidé, především ženy, děti a starší osoby, kteří trpí. Doufáme, že vláda bude na naši výzvu reagovat a vezme tuto záležitost do svých rukou - například tím, že zabezpečí přístup k čisté vodě pro všechny obyvatele Donbasu, kteří jsou zasaženi konfliktem. Dále je třeba chránit vodní infrastrukturu a její pracovníky při činnostech spojených s konfliktem. V neposlední řadě je pak žádoucí, aby vláda učinila veškerá opatření k ochraně vodních zdrojů před znečištěním, ke kterému by mohlo při bojích dojít,” dodává Artem Dikhtiaruk.
Petici je možné podepsat během následujících tří měsíců na tomto odkazu: https://petition.president.gov.ua/petition/47447 (pouze občané Ukrajiny). Doufáme, že tato petice stmelí lidi z celé země a přiměje je, aby vládu žádali o zajištění práva na vodu pro všechny občany země. Toto je zásadní krok, kterým chceme podpořit vládu v jejích reformách a zajistit lidem, aby mohli žít zdravý a bezpečný život.
Pro více informací kontaktujte:
Elena Terzi, Vedoucí programů ČvT v Moldavsku a na Ukrajině, elena.terzi@peopleinneed.cz, +420 608 030 916
Natalia Parapanova, Ředitelka místní pobočky Mama-86 v Luhansku, natipa.parapanova@gmail.com, 050 5299173
Artem Dikhtiaruk, Ředitelka programu ADRA Ukraine, Artem.Dikhtiaruk@adra.ua, +38063 960 5676
Mark Buttle, WASH Cluster Coordinator UNICEF, mbuttle@unicef.org, 050 448 45 46