Veřejná akce Islám kolem nás. Jak se vyznat v tom, co se píše a říká?

Publikováno: 1. 12. 2015 Doba čtení: 1 minuta
Veřejná akce Islám kolem nás. Jak se vyznat v tom, co se píše a říká?
© Foto: ČvT archiv

V úterý 3. 11. 2015 od 19 hodin se v sále Nadace ABF na pražském Václavském náměstí uskutečnila veřejná akce "Islám kolem nás. Jak se vyznat v tom, co se píše a říká?", která proběhla v rámci projektu Podpora tolerantní společnosti v reálném a virtuálním prostoru.

Na veřejné akci, která byla koncipována jako debata, vystoupili orientalista Bronislav Ostřanský z Orientálního ústav AV ČR s tématem muslimští „strašáci“ a vyvrácení největších mýtů kolem islámu a muslimů, dále Syřan Assem Atassi brněnský Syřan, který žije dlouhodobě v Brně a je zapojený např. do iniciativy Syreczech a s přítomnými se podělil o své osobní zkušenosti s integrací v ČR a reflexi aktuálního dění z pohledu Syřana a praktikujícího muslima. Posledním z debatujících byl Matouš Hrdina z organizace Člověk v tísni, který představil některé postřehy k mediálnímu obrazu migrantů a muslimů v ČR. 

Téma veřejné akce bylo vybráno v souladu s výsledky našeho výzkumu ohledně hate speech (projevů nenávisti) na sociálních sítích a na internetu, ve kterém se ukázalo, že uprchlíci, migranti a muslimové jsou jedním z hlavních terčů „hejterů“ – producentů hate speech. 

Akce byla nesmírně úspěšná a zúčastnilo se jí přes 150 osob. Z tohoto důvodu musela být přesunuta z původně zamýšleného Langhans – Centra Člověka v tísni do kapacitně vhodnějšího prostoru Nadace ABF.

Ohromný zájem o tuto debatu si vysvětlujeme tím, že se veřejnost nezvládá orientovat v informacích o islámu, druhém největším světovém náboženství, které každodenně chrlí sociální sítě a média. Mezi otázkami, které směřovaly na hosty debaty, zaznívaly tyto otázky: Jak v záplavě "zaručených zpráv" oddělit zrno od plev a pravdu od fámy? Jaké jsou nejčastější stereotypy a předsudky o islámu, které se objevují v české veřejné diskusi a jak se jich vyvarovat? Jak souvisí s vlnou zájmu o islám současná migrační krize? 

Veřejná akce se uskutečnila v rámci projektu "Podpora tolerantní společnosti v reálném i virtuálním prostoru“.

 

 

 

Projekt „Podpora tolerantní společnosti v reálném i virtuálním prostoru“ je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz   www.eeagrants.cz

Autor: Hana Daňková

Související články