Vietnam dál umlčuje kritické hlasy. V červenci padl další výstražný trest

Publikováno: 31. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Vietnam dál umlčuje kritické hlasy. V červenci padl další výstražný trest
© Foto: Báo Nhân dân

Jen měsíc po odsouzení vietnamské blogerky Me Nam na 10 let odnětí svobody přichází další tvrdý trest: na základě stejného obvinění – šíření protistátní propagandy – tentokrát ve Vietnamu odsoudili další matku dvou dětí, aktivistku Tran Thi Nga. Za mříže půjde na 9 let a poté by měla dalších 5 let zůstat v domácím vězení. 

Vietnamským autoritám vadilo, že na svém blogu mephu.blogspot.com uveřejnila několik videoklipů se zavádějícím obsahem, který údajně "očerňuje režim a znepokojuje vietnamský lid." Dva počítače, dva laptopy, jedna videokamera, dva mobilní telefony a 5 dolarů měly být věcnými důkazy prokazujícími, že dům Tran Thi Nga je čímsi jako "informačním střediskem protistátních skupin na výrobu videoklipů a na jejich rozšiřování různými kanály.“

Mezinárodní federace pro lidská práva vydala 21. července tiskové prohlášení, v němž vyzvala Hanoj k okamžitému propuštění této aktivistky, která se odvážně a vytrvale stavěla za práva pracujících, za pozemková práva a zároveň za ukončení represí a proti zastrašování za účelem umlčet kritické hlasy.  

„Vietnamská vláda používá vysoké tresty, aby odradila ostatní od jakéhokoliv náznaku kritiky komunistického režimu,“ říká Sylva Horáková, zástupkyně ředitele Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. „Situace je velmi znepokojující. Svoboda slova tady neexistuje. Odhalování skutečného stavu věcí odměňuje režim zastrašováním, vyhrožováním vaší rodině, nebo rovnou vězením.“ 

Stejně jako u Me Nam nemohli Nga během šesti měsíců na samotce ani jednou navštívit členové rodiny ani obhájce. O termínu soudního líčení ji informovali jen krátce před jeho konáním – neměla tedy možnost se na obhajobu nijak připravit. Její rodina k soudu připuštěna nebyla. 9 let odnětí svobody je tvrdý trest, který by měl sloužit jako varování pro ostatní, aby před situací ve Vietnamu zavřeli oči i uši.

Zhruba pět desítek Vietnamců, většinou z Hanoje a Hai Phongu, přijelo Nga podpořit do města Ha Nam, kde se konalo soudní líčení. Uspořádali protestní průvod, který končil před budovou soudu. Po internetu koluje video, na němž je vidět, jak tady  na ně čekalo několik mužů oblečených v civilu. Snažili se příchozím zničit nápisy, vyjadřující nevinu obžalované a požadující její propuštění.

Přesný počet vězňů svědomí ve Vietnamu není znám. Podle Amnesty International jich může být skoro 90. Například advokát Nguyen Van Dai je zadržován už 20 měsíců bez řádného soudu. 30. července se seznam prodloužil o další 4 jména – stránky Ministerstva spravedlnosti oznámily zahájení trestního stíhání čtyř bývalých politických vězňů kvůli pokusu o svržení režimu.

Autor: Mai Nguyenová

Související články