Vyhlásili jsme povodňovou sbírku pro Bosnu a Hercegovinu i Srbsko a na pomoc uvolnili milion korun

Publikováno: 17. 5. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Vyhlásili jsme povodňovou sbírku pro Bosnu a Hercegovinu i Srbsko a na pomoc uvolnili milion korun
© Foto:

Praha (17. května 2014) - Člověk v tísni otevřel sbírkové konto na pomoc lidem zasaženým povodněmi v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Zároveň uvolnil jeden milion korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc v obou zemích.

Rozsáhlé záplavy si v obou balkánských zemích dosud vyžádaly nejméně 30 lidských životů a počet obětí ještě poroste. Povodně postihly na milion obyvatel a meteorologové je označují za nejhorší za posledních 120 let.

Desítky tisíc lidí musely být kvůli povodním evakuovány a stovky tisíc domácností jsou bez elektřiny či pitné vody. Podle BBC je téměř třetina Bosny a Hercegoviny pod vodou a pouze v Srbsku se škody odhadují na miliardu korun. 

Do Bělehradu v sobotu dorazila i jednotka českých hasičů s čerpadlem. Srbsko zároveň požádalo o Evropskou unii o humanitární pomoc. "Od sobotního rána se na nás obracejí lidé ze Srbska a Bosny i Hercegoviny, kde Člověk v tísni působí už bezmála 20 let, s tím, že při obnově budou potřebovat naše zkušenosti z českých povodní," říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Voda vyplavila například i město Maglaj ve střední části Bosny a Hercegoviny, kam za války v devadesátých letech směřovala pomoc od Čechů. Vytopena byla například škola pro 1000 žáků, kterou tu Češi pomohli postavit.

#~gallery-858~#

"Prozatím komunikujeme s kolegy v Bosně a Hercegovině i Srbsku a zvažujeme vyslání technických a stavebních expertů nebo odborníků, kteří mají zkušenosti s rozdělováním pomoci jednotlivým domácnostem," vysvětluje Šimon Pánek. "Doufáme, že Češi, kteří mají s pomocí po povodních vlastní zkušenosti, vyjádří solidaritu i s lidmi v Srbsku a Bosně a Hercegovině,“ dodává Pánek.

Člověk v tísni pomáhal při opakujících se povodních v České republice v letech 1997, 2002, 2006, 2009, 2010 a 2013. Díky darům poskytl poškozeným jednotlivců, firmám i institucím hlavně přímou materiální a finanční pomoc.

V 90. letech Člověk v tísni intenzivně pomáhal při humanitárních intervencích ve válkou postižených státech bývalé Jugoslávie a posléze při obnově těchto regionů. Proto také Srbsku dosud nabízí odbornou pomoc v oblastech, ve kterých má Česká republika kvalitní odborné zázemí. V zemi od počátku pomáhá v oblasti sociálních služeb, a to především s důrazem na poskytování služeb pro osoby s mentálním postižením.

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor