Výsledky Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Publikováno: 21. 9. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Výsledky Studentských voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
© Foto: Jakub Hlaváč

V pondělí 20. a úterý 21. září proběhly na středních školách po celé České republice Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli „nanečisto“ vyzkoušet volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v blížících se reálných volbách. 

Platný hlas odevzdalo 40 899 studentů. Do projektu se přihlásilo 335 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 312. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů uspořádal již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni.

Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty koalice Piráti a Starostové (30,4 %), za ní následovala koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 (29,4 %), na třetím místě se umístilo hnutí ANO 2011 (8,5 %) a na čtvrtém místě Strana zelených (7,1 %). Pouze tyto čtyři subjekty získaly více než 5 % hlasů.

„Po jedenácti letech pořádání Studentských voleb je zřejmé, že volební preference studentů naznačují, jak v dlouhodobější perspektivě dopadnou řádné volby. Strany, jejichž obliba u studentů trvale narůstala, se dostávají nahoru i ve skutečných volbách. A naopak, strany s opačnou trajektorií výsledků ve volbách nanečisto, jdou dolů ve volbách skutečných." uvádí ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor tzv. „voleb nanečisto“ v ČR Karel Strachota.

"Zároveň platí, že se značně liší volební preference studentů v různých typech škol. Gymnazisté volí výrazně jinak než jejich vrstevníci na středních odborných školách a ještě víc se liší výsledky na učilištích,“ dodává Karel Strachota.

Kompletní výsledky Studentských voleb 2021 jak za celou Českou republiku, tak v rozdělení podle krajů a typů škol (gymnázia, střední odborné školy a učiliště) a přehled výsledků všech uplynulých Studentských voleb najdete na webových stránkách JSNS

Jak volby probíhaly

Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jednotlivé politické strany, hnutí nebo koalice, které v reálných volbách kandidují. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga. Ten po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování. To zajišťovala výzkumná agentura Kantar Millward Brown.

Materiály pro učitele i studenty

  • Zapojené školy mají od organizátora k dispozici následující materiály:
  • publikaci s informační texty o volebním systému České republiky a jeho historickém vývoji,
  • manuál s instrukcemi, jak při realizaci voleb postupovat (pokyny pro voliče a volební komise),
  • tematické dokumenty zpřístupněné prostřednictvím výukového portálu JSNS.CZ,
  • doprovodné didaktické materiály,
  • plakáty k propagaci voleb na škole,
  • nálepku na volební urnu,
  • a hlasovací lístky.

Význam a cíle Studentských voleb

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem. Jejich cílem je přiblížit středoškolákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systém České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a jejich vyučujícími či rodiči. V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

Pro více info kontaktujte:


Autor: JSNS

Související články