Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000 lidí. Člověk v tísni uvolnil na pomoc obětem živelní katastrofy půl milionu korun
Publikováno: 23. 8. 2017 Doba čtení: 3 minutyKáthmándú (23. srpna 2017) – Následkem silných monzunových dešťů zasáhly Nepál, Indii a Bangladéš rozsáhlé záplavy, které podle údajů Červeného kříže (IFRC) postihly celkem 16 milionů lidí. Nejsilněji byl při tom zasažen jih Nepálu, kde přišlo o život minimálně 141 lidí a přes 20 osob se stále pohřešuje. Celkem bylo v Nepálu povodněmi zasaženo přes 336 000 lidí, kteří nyní naléhavě potřebují humanitární pomoc – především pitnou vodu a potraviny. Uvádí se, že tyto záplavy zcela zničily 65 000 domů a dalších 120 000 jich poškodily, přes 150 500 nepálských rodin tak přišlo o střechu nad hlavou. Člověk v tísni (ČvT) společně s partnery z Alliance2015, irským Concern Worldwide a německým Welthungerhilfe, pomáhá obyvatelům nejpostiženějších oblastí Nepálu. ČvT navíc na pomoc obětem těchto povodní uvolnil půl milionu korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.
„Na pomoc Nepálu postiženému povodněmi jsme již uvolnili půl milionu korun, od našich dárců z Klubu přátel Člověka v tísni. Na jihu země jsou ale stále tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavu a o veškerý svůj majetek. Nutně potřebují dodávky pitné vody, jídla a základního vybavení. Po ničivém zemětřesení z roku 2015 se ukázala solidárnost a podpora české veřejnosti, která přispěla na pomoc obětem zemětřesení významnou částkou. Rádi bychom proto lidi opět požádali o pomoc a o přispění na speciální konto SOS Nepál, jehož výtěžek půjde přímo na pomoc obětem letošních povodní v Nepálu,“ říká Tomáš Vyhnálek, vedoucí oddělení fundraisingu ČvT.
Přispějte přímo na konto sbírky
SOS NEPÁL 54333345/0300
Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde. Platbu kartou můžete provést ZDE.
Nebo darujte 90 korun odesláním SMS ve tvaru DMS NEPAL 90 na číslo 87777
Období pravidelných monzunových dešťů je velmi důležité pro nepálské zemědělství. Letní deště ale v Nepálu zároveň každoročně způsobují i škody, od sesuvů půdy v horských oblastech, po záplavy v nížinách. Letošní bouře, která udeřila 12. srpna a trvala několik dní, přinesla 70 – 80 % celkového ročního množství srážek během velmi krátké doby. Způsobila tak živelní katastrofu, která zasáhla často velmi chudé oblasti na jihu země. Například v oblastech Rautahat a Saptari bylo postiženo 79 % všech obyvatel. Sundra Devi Mandal Khatwe (57) žije sama se svým synem v oblasti Saptari ve vesnici Pauwa. Povodeň zničila její dům. „Zrovna jsem byla sama doma, když se začaly hrnout proudy vody. Spadla na mě bambusová stěna a zranila mě. Naštěstí byli na blízku sousedé, kteří mi přispěchali na pomoc,“ popisuje Sundra. „Dům byl až do poloviny zaplavený vodou, tak jsme zůstali stranou u silnice. Zničilo nám to většinu úrody. Navíc je teď mokré všechno dříví na zátop i veškeré oblečení,“ dodává.
Místní tým ČvT ve spolupráci s partnery z Alliance2015 okamžitě začal připravovat pomoc pro obyvatele oblastí Rautahat a Saptari. „Tyto dvě oblasti na jihu země byly povodněmi zasaženy nejsilněji. Místní obyvatelé při tom patří mezi nejchudší v zemi. Ostatní pomoc se k nim přitom dostávala jen velmi obtížně a pomalu, protože povodně zničily místní mosty a infrastrukturu,“ uvádí Daniel Coyle, vedoucí mise ČvT v Nepálu. V první fázi pracovníci humanitárních organizací doručili nejpotřebnější zásoby pro 250 rodin. Nyní pokračují s distribucí 11 600 potravinových balíčků a 10 000 balíčků s pitnou vodou a hygienickými potřebami. „Nadcházející dny teprve ukážou skutečný rozsah škod, se kterými se místní obyvatelé budou muset vypořádat. I nadále budeme koordinovat naši pomoc s partnery z Alliance2015 a s místní vládou tak, aby se potřebná pomoc opravdu dostala ke všem, kdo ji nutně potřebují,“ pokračuje Daniel Coyle z ČvT.
Mezi oběťmi letošních povodní byla také šedesátiletá Sita Devi. „Když jsme se vrátili domů z pole, našli jsme náš dům zcela zaplavený. Voda nám sahala po pás, zatímco mi syn s dcerou pomáhali dostat ven aspoň pár nejdůležitějších věcí,“ vypráví Sita. „Náš dům zůstal stát, ale přišli jsme o celou úrodu, o naše jediné živobytí. Na zemědělství jsme závislí, ale letošní monzun nám ho vzal,“ dodává.
Letošní monzunové deště, vedle záplav v nížinách, způsobily také silné sesuvy půdy v horských oblastech, které ničily místní infrastrukturu i domy. Nepálský tým ČvT proto pomáhá také obyvatelům na severu země. V oblastech Pahirebesi a Rasuwa díky finanční podpoře britské vlády poskytuje okamžitou materiální pomoc. ČvT působí v Nepálu od dubna 2015, kdy zemi zasáhlo nejničivější zemětřesení za 80 let. Ihned po katastrofě jsme poskytli humanitární pomoc těm nejvíce postiženým oblastem, a to včetně materiálu potřebného k vybudování dočasných úkrytů před zimou. Na začátku roku 2016 pak začal náš tým společně s postiženými komunitami pracovat na obnově infrastruktury ve vzdálených oblastech, které byly nejvíce poškozeny. V současné době se navíc věnujeme také tématu ochrany žen a dětí. Více zde.