Zatajit nemoc, nebo riskovat, že neuživím rodinu? Životu sociálně slabých během covidu se věnoval pořad 168 hodin

Publikováno: 23. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Zatajit nemoc, nebo riskovat, že neuživím rodinu? Životu sociálně slabých během covidu se věnoval pořad 168 hodin
© Foto: Iva Zímová

Pandemie covid-19 tvrdě dopadá na nejzranitelnější skupiny obyvatel České republiky. Částečná uzávěra země totiž mnohé připravila o poslední a tolik potřebnou možnost přivýdělku. Kvůli obavám, že nedokáží uživit rodinu nebo zaplatit nájemné za pokoje na ubytovnách, které je často zcela nepřiměřeně vysoké, se mnozí lidé zdráhají nahlásit pozitivní test. Za zcela nevyhovující podmínky v pokojích bez sociálního zařízení čtyřčlenná rodina běžně platí i více než 15 tisíc korun. Podmínkám a životu na ubytovnách během pandemie se věnovali reportéři 168 hodin. 

Počty žádostí o potravinovou pomoc jsou v poslední době rekordně vysoké. Polouzavřená ekonomika totiž výrazně omezila možnost přivýdělku, na kterém jsou mnohé rodiny závislé. Každodenní realitou nejchudších obyvatel České republiky je tak strach o ztrátu bydlení i obava z nedostatku potravin. „Abych vám řekla pravdu, na to živobytí toho moc nemáme, ale musíme si nějak stáhnout opasky,“ uvedla pro pořad 168 hodin obyvatelka jedné z kladenských ubytoven, která v důsledku epidemických opatření přichází měsíčně o pět až šest tisíc korun.

Pokles pracovních poptávek

Jana Odvárková, koordinátorka sociálních služeb Člověka v tísni, v reportáži 168 hodin uvedla, o jaké pracovní možnosti lidé přicházejí. „Většinou pracují na brigádách a nemají pracovní smlouvu. Jsou to většinou manuální práce, zedníci, dělníci, uklízení, pomoc v domácnostech. Pracovní poptávky teď hodně klesají. A zároveň, pokud se dostávají do karantén, tak nemají nárok na nemocenskou,“ uvedla Odvárková pro pořad České televize 168 hodin.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

V posledních týdnech byly zaznamenány případy ubytoven, ve kterých počet pozitivně testovaných na koronavirus dosáhl několika desítek. 

„Tím, že je nikdo netestuje, tak se to vlastně nedozví. A i často, když jsou pozitivní nebo by měli být v karanténě, tak mají strach, bojí se. Asi oprávněně se bojí i o to, že nebudou schopní uživit rodinu, a tak to pak zatají a do práce stejně chodí,“ vysvětluje Jana Odvárková možné příčiny obav, kvůli kterým se někteří lidé obávají nastoupit do karantény.

Pokuta za dítě na chodbě

Obyvatelé ubytoven často nedosáhnou na možnost žít v běžném nájmu. Hlavními příčinami jsou příliš vysoké kauce a neochota majitelů bytů vyjít nájemníkům vstříc. Pronajímatelé ubytoven si proto často mohou dovolit stanovovat různé zákazy i nesmyslná pravidla, jako je například pokuta až ve výši tisíc korun za dítě pohybující se na chodbě, následované vyhazovem z ubytovny. V neposlední řadě bývá nájemné na ubytovnách nepřiměřeně vysoké. Obchod s chudobou v Česku tak stále pokračuje.

Reportáž o životě na ubytovnách během pandemie koronaviru natočili reportéři pořadu 168 hodin. 

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články