Ztráta práce i bydlení, rozchod s přítelkyní, zdravotní problémy a alkohol. František to ale nevzdal

Publikováno: 22. 1. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Ztráta práce i bydlení, rozchod s přítelkyní, zdravotní problémy a alkohol. František to ale nevzdal
© Foto: pixabay.com

S příchodem podzimu loňského roku se František ocitl bez střechy nad hlavou. Po rozchodu s přítelkyní se z jejího bytu odstěhoval prakticky ze dne na den a i přesto, že se snažil od prvních chvil hledat alespoň ubytovnu, kde by mohl nějakou dobu pobýt, všechny hlásily beznadějně obsazenou kapacitu. Klesající teploty prvních podzimních dní a související opatření proti šíření nákazy covid-19 vyvolaly na ubytovny velký nápor.

Františkovo komplikovanou životní situaci mu zpočátku alespoň částečně usnadnil jeho zaměstnavatel, který vyšel vstříc jeho prosbě a nechal ho po přechodnou dobu přespávat v prostorách firmy, ve které František pracoval. Protože František rozchod s přítelkyní a celkově špatná osobní situace velmi zasáhla, začal hledat útěchu v alkoholu. To mu ale způsobilo jen další problémy, které vyústily tím, že nad Františkem zlomil zaměstnavatel hůl a dal mu okamžitou výpověď. František byl znovu bez domova.

Vyhazov, zlomená noha a blížící se zima

Problémy se začaly kupit. K vyhazovu z práce se přidala zlomenina holenní kosti a František skončil v nemocnici. Po operaci a nasazení nechodící sádry byl propuštěn k domácímu léčení. Pocit studu z vědomí, že nemá domov, mu ale zamezil v tom, aby řekl v nemocnici pravdu. Nahlásil proto adresu jeho bývalé přítelkyně. Ve skutečnosti ale znovu neměl kam jít. Jakožto bývalý poštovní doručovatel znal František poměrně dobře různá opuštěná zákoutí města i pusté prostory výrobních areálů. Uchýlil se proto do jednoho z polorozpadlých strážních domků, který, ač stál nedaleko od centra města, zůstával prakticky bez povšimnutí místních obyvatel. František moc dobře věděl, že si nemůže dovolit takhle žít déle, než pár dní. Rozhodl se zůstat jen nezbytně dlouhou dobu, dokud nevymyslí, co dál.

František si uvědomil, že s rychle se blížící zimou není na co čekat. Obrátil se proto na nás s prosbou o pomoc. Společně jsme dali dohromady priority, které je potřeba bezodkladně vyřešit. Začali jsme proto okamžitě hledat bydlení, které by ho zbavilo strachu z mrazivých nocí. Následně jsme se pustili do komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení, s ošetřujícím lékařem jsme vyřešili výplatu nemocenské a nahlásili skutečnou adresu pobytu.

Hledání bydlení se ukázalo být největší překážkou, všechny telefonáty totiž končily stejně neúspěšně. Ubytovny měly buďto zcela obsazeno, nebo byla jejich kapacita kvůli epidemickým opatřením omezená. Po usilovném hledání se nám podařilo pro Františka nakonec jedno místo na ubytovně nalézt. Hned na to jsme mu pomohli dořešit výplatu nemocenské a akutní krizi zažehnali balíčkem potravinové pomoci. Ve Františkově případě jsme museli myslet na to, že v té době neměl možnost si cokoliv uvařit, takže jsme do balíčku nemohli zařadit nic, co by potřebovalo tepelnou úpravu, kromě jídel, které vyžadují pouze zalití horkou vodou. František tak dostal především ovoce, zeleninu, pečivo, sýr a trochu uzenin, nechyběly ani cereálie či instantní polévky a další jídla.   

Konec dobrý, všechno dobré? Snad ano...

Stejně tak, jako se ještě před několika dny nabalovala jedna špatná událost na druhou, teď se kupí ty dobré. Františkův poslední zaměstnavatel se rozhodl dát mu ještě šanci. Od 1. ledna tak mohl nastoupit zpátky do práce. Protože se nám František svěřil s tím, že má velké exekuce, můžeme díky stabilnímu příjmu začít s přípravou oddlužení a zvýšit tak jeho naděje na lepší budoucnost. Ze zranění se František vyléčil a jeho celkový zdravotní stav je velmi dobrý. K lepšímu se věci obrací také v osobním životě. Přítelkyně, se kterou na podzim rozešel, se s ním v posledních týdnech několikrát sešla a podařilo se jim mnohé věci vyjasnit.

Momentálně si František spoří peníze na kauci, aby se mohl co nejdříve nastěhovat do vlastního bytu. Držíme Františkovi palce a věříme, že se brzy postaví na vlastní nohy. Do té doby tu pro něj budeme, připraveni mu pomoci.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

naše Potravinová pomoc v ČR

Během roku jsme v rámci potravinové pomoci pomohli 840 rodinám. Ze sbírky SOS Česko jsme uvolnili 300 000 Kč pro potřeby veřejných potravinových bank. Obsahem potravinových balíčků jsou základní potraviny, které vybíráme na základě konkrétní situace příjemce. Bereme v potaz, jestli si má na čem jídlo uvařit, zda je k dispozici lednice, či zda jde o rodinu s dětmi. Balíčky jsou sestavovány ve spolupráci s potravinovými bankami, chybějící věci jsou dokupovány z prostředků, které Člověk v tísni vybral v rámci sbírky SOS Česko. Na výdej balíčků je navázána další podpora tak, aby nešlo pouze o řešení momentální krize, ale aby se lidé dostali k dlouhodobější pomoci s trvalejšími výsledky.


Autor: Dagmar Růžičková, Martin Kovalčík

Související články