12 měsíců ruské invaze na Ukrajinu. Nepředstavitelné utrpení pokračuje

Publikováno: 22. 2. 2023 Doba čtení: 6 minut
Izjum, Charkovská oblast. Pomoc při mimořádných událostech bezprostředně po deokupaci.
///
Izium, Kharkiv oblast. Emergency assistance right after de-occupation.
© Foto: Alyona Budagovska

Dne 24. února 2022 si připomeneme smutné výročí od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Válka tak vstupuje do svého druhého roku a humanitární krize se po eskalaci již osm let trvajícího konfliktu na východě země stále zhoršuje. Pro lidi na Ukrajině válka především znamená:

12 měsíců destrukce a zmaru

12 měsíců plných smrti a umírání

12 měsíců strachu o své rodiny, útěků z vesnic, měst i země

12 měsíců omezeného přísunu potravin, vody, zdravotní péče, tepla a elektřiny

12 měsíců ničení domů a měst

12 měsíců leteckých útoků, sirén a skrývání se v provizorních krytech

12 měsíců obrovských psychických traumat, zejména pro děti

12 měsíců bez práce a stálého příjmu

ale také 12 měsíců neuvěřitelné solidarity a odolnosti.

"Odtud je to k frontové linii u Avdijivky asi 15 kilometrů. Ostřelovali nás, měli jsme mezi sebou zraněné a viděli jsmelidi umírat," říká Tetiana Poliaková z vesnice Zoria na východě Ukrajiny. "Jsme důchodci a žijeme tu bez plynu, bez vody. Žijeme z humanitární pomoci, protože je tu jen jeden obchod, a ten je daleko," dodává Kateryna Ulianivna z vesnice, v níž jsou boje pro 339 místních obyvatel každodenní realitou.

Toto je jen jeden příběh z mnoha. V současné době potřebuje na Ukrajině humanitární pomoc 17,7 milionů lidí, což odpovídá počtu obyvatel celého Nizozemska. "Konec ruské agrese proti Ukrajině je zatím v nedohlednu. Humanitární situace se nadále rychle zhoršuje, téměř každý druhý člověk na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc, každý čtvrtý člověk byl nucen opustit svůj domov a 5,4 milionů lidí je vnitřně vysídleno," říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán společnosti Člověk v tísni.

"Útoky na energetickou infrastrukturu způsobily krizi, která denně dopadá na desítky milionů lidí po celé Ukrajině. Cílem ruských náletů je způsobit chaos a utrpení mezi civilisty uprostřed zimy, kdy teploty obvykle klesají hluboko pod nulu," říká Petr Drbohlav.

Ještě horší situace je v Siversku, městě v Doněcké oblasti. "Všechno nám rozbili, rozstříleli střešní okna a zničili celý dvůr. Sebrala jsem si doklady, vzala vnučku, která je postižená, a odešla," vypráví obyvatelka Siversku Nadija Andriivna, jak kvůli ruské invazu musela ze Siversku utéct.

"Původně jsme si mysleli, že zůstaneme v Bachmutu a že to bude stačit. Ale přijeli jsme tam a po sedmi dnech nám došly léky. Vnučka má epilepsii a já se zotavuju z infarktu, takže léky nutně potřebujeme. Upřímně řečeno, měla jsem strach a začala jsem obvolávat různá místa. Volala jsem do Kirovohradu, Dněpropetrovska, Žytomyru a na místa v Čerkaské oblasti. Našla jsem úkryt v Poltavské oblasti," vypráví Nadija, jak nakonec s vnučkou našly útočiště v kolektivním centru.

Dál od frontové linie Rusko masivně a záměrně ničí civilní infrastrukturu, čímž decimuje základní služby, včetně dodávek energie, vody a tepla, které jsou pro přežití Ukrajinců v těchto chladných zimních měsících životně důležité. "Útoky na energetickou infrastrukturu způsobily krizi, která denně dopadá na desítky milionů lidí po celé Ukrajině. Cílem ruských náletů je způsobit chaos a utrpení mezi civilisty uprostřed zimy, kdy teploty obvykle klesají hluboko pod nulu," říká Petr Drbohlav.

Navzdory všem těžkostem spojeným s životem uprostřed války obyvatelé Ukrajiny neustále celému světu ukazují, jakou mají odolnost a smysl pro solidaritu. Spojili se, aby se navzájem podpořili, vytvořili rozsáhlé sítě dobrovolníků, doručili pomoc na frontovou linii, zajistili evakuaci a poskytli lékařskou pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Válka se týká všech

Ruská invaze se tak či onak dotýká každé ženy, muže i dítěte na Ukrajině. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) válka Ukrajincům v nejvíce postižených částech země značně zkomplikovala přístup k potravinám. Počet lidí, kteří potřebují pomoc ohledně potravin a zdrojů obživy, se v roce 2022 vyšplhal na 9,3 milionu, přičemž v předchozím roce jich bylo 1,1 milionu. Válka na Ukrajině zdevastovala vodovodní řady země, zejména v oblastech v blízkosti frontové linie; to má za následek, že miliony lidí mají jen omezený přístup k pitné vodě. V roce 2022 potřebovalo na Ukrajině pomoc ohledně vody, sanitace a hygieny přibližně 16 milionů lidí.

Útoky na zdravotnická zařízení na Ukrajině v roce 2022 představovaly 70 % všech útoků na zdravotnická zařízení na celém světě, přičemž v některých částech na východě a jihu země bylo nefunkčních až 50 % zdravotnických zařízení. Válka na Ukrajině měla vážný dopad na děti a ztížila jejich vzdělávání, přičemž masivní ničení škol a vysídlování obyvatelstva představuje pro vzdělávací systém obrovské problémy. Válka vážně ovlivnila schopnost dětí se učit. Trvalé vystavování silným traumatickým zážitkům a psychickému stresu souvisejícímu s konfliktem způsobilo, že v roce 2022 potřebovalo podporu ve vzdělávání téměř 5 milionů lidí.

Na Ukrajině jsou stovky tisíc zničených domů a v roce 2022 potřebovalo podporu v podobě nouzového přístřeší a základních potřeb pro domácnost přibližně 11,2 milionu lidí. Počet kolektivních center na Ukrajině se zvýšil ze 160 v roce 2021 na 7 200 v roce 2022. Dohromady hostí přes půl milionu lidí a mnohá z nich nejsou dostatečně vybavena na to, aby se v nich dalo dlouhodobě bydlet.

Aktivní boje vyhnaly z domova téměř dvě třetiny ukrajinských dětí . Předpokládá se, že do konce roku 2022 bylo vnitřně vysídleno přibližně 2 miliony lidí. Toto vysídlení mělo dopad na vzdělávání, zvýšilo riziko rozdělení rodiny a zneužívání a vystavilo je obrovskému traumatu. Sociální izolace toto trauma ještě zhoršuje, protože mnoho dětí muselo zůstat kvůli výpadkům komunikačních kanálů bez kontaktu s přáteli a rodinou. Válka lidem rovněž způsobila obrovské psychické trauma. Úřady uvádějí, že v důsledku války a hrůzám bojů potřebuje psychosociální podporu přibližně 15 milionů Ukrajinců.

890 000 podpořených osob na Ukrajině

Člověk v tísni pomáhá na Ukrajině od roku 2014. Dne 24. února 2022 se však potřeby tamních lidí změnily a s nimi i naše pomoc. Za uplynulý rok jsme na Ukrajině pomohli více než 890 000 obětí války a poskytli jim pomoc v hodnotě 72,2 milionů eur. Náš tým čítal před rokem 100 lidí, ale od té doby se rozrostl na 296 zaměstnanců.

V uplynulém roce jsme po celé Ukrajině poskytli potravinovou pomoc 358 911 lidem a balenou vodu 213 555 lidem. Kromě toho jsme opravili vodovodní řady a dodali čistou vodu 27 151 lidem a 131 114 lidem jsme poskytli životně důležité hygienické balíčky. V neposlední řadě jsme 57 387 lidem dodali základní vybavení do domácnosti, jako jsou matrace, lůžkoviny a kamna, a 13 557 rodinám jsme poskytli materiál na nouzové opravy domů.

Abychom lidem pomohli přežít krutou zimu, začali jsme opravovat domy, jakmile to situace na místě dovolila. Podařilo se nám již pomoci 4 497 lidem s lehkými opravami domů, konkrétně s výměnou rozbitých oken a opravou poškozených kamen. Za poslední rok jsme finančně podpořili 67 815 lidí a přispěli k obnově místní ekonomiky. Stále finančně podporujeme 44 610 lidí, abychom jim pomohli přežít krutou zimu. 

Pomáháme zpříjemnit čas těm, který jsou nuceni pobývat mimo svůj domov. V kolektivních centrech jsme poskytli teplé jídlo 1 146 lidem, provedli 81 oprav a 31 lidem jsme dodali důležité vybavení. Naše týmy se také zaměřily na poskytování praktické psychosociální podpory. V roce 2022 jsme pomohli 12 682 lidem prostřednictvím naší psychosociální linky a 24 682 lidí využilo psychologickou podporu poskytovanou naším mobilním týmem.

Během jednoho roku pomoci jsme umožnili vzdělání 2 092 ukrajinským dětem a opravili šest škol. Na Ukrajině jsme otevřeli 10 center, kde si děti mohou bez obav hrát nebo dělat domácí úkoly. V uplynulém roce jsme pomohli 631 dětem najít na takových místech bezpečné útočiště.

To vše by nebylo možné bez podpory 200 místních nevládních organizací a občanských sdružení.


Autor: PIN

Související články