15 let v Arménii

Publikováno: 11. 12. 2018 Doba čtení: 3 minuty
15 let v Arménii
© Foto: Archiv Člověka v tísni

Letos je to přesně 30 let od devastujícího zemětřesení, které zasáhlo Arménii v roce 1988. Do země následně putovala pomoc z Česka, která souvisí s počátky mezinárodní humanitární pomoci České republiky i pozdějšího vzniku společnosti Člověk v tísni. Právě Člověk v tísni letos slaví navíc kulatých 15 let svého působení v Arménii v oblasti rozvojové spolupráce. 

Desetitisíce obětí ničivého zemětřesení

Když před třemi desetiletími postihlo severozápad Arménie zemětřesení, skupina pražských studentů zahájila kampaň zaměřenou na získání finančních prostředků na pomoc obětem této živelní katastrofy. Sbírka měla masivní odezvu veřejnosti a vyústila v nákup a dodávku 50 tun humanitární pomoci do Arménie. V následujících letech podobná skupina studentů založila ČvT, přičemž jeden ze zakládajících členů, Šimon Pánek, zůstává generálním ředitelem této humanitární, rozvojové, vzdělávací a lidskoprávní organizace dodnes.

"Začalo to základní lidskou potřebou pomáhat," říká Pánek. Situace v zemi se od té doby změnila a přinesla nové výzvy, ČvT ale i nadále v Arménii působí s touto základní lidskou potřebou pomáhat místním obyvatelům.

Pomoc ČvT v Arménii v číslech

9530 obyvatel dostalo odborné konzultace v oblasti práva, ekonomiky a sociálních otázek v rámci prevence odchodu lidí ze země za prací

136 nových pracovních míst bylo vytvořeno v rámci reintegračních projektů

504 učitelů z Jerevanu a dalších 10 regionů dostalo školení v oblasti problematiky obchodování s dětmi, na jejichž základě pak vzdělávali zhruba 40 000 žáků

150 dětí se zúčastnilo televizních osvětových debat na téma obchodování s dětmi

• Byla zřízena tísňová linka pro oběti obchodu s lidmi, která pomohla desítkám lidí

• Na 190 školách v Arménii i Gruzii byly zavedeny do výuky dokumentární filmy věnující se aktuálním tématům a otázce lidských práv. Do programu se zapojilo 300 učitelů a 9000 studentů 

Dnes se ČvT v Arménii zaměřuje především na zlepšení přístupu lidí k zaměstnání, podporu rozvoje komunitního a rurálního cestovního ruchu, repatriaci a znovu začlenění migrantů a budování kapacit mladých lidí (více ZDE). Věnuje se také prosazování dodržování lidských práv, ve spolupráci s lokálními partnery organizuje promítání dokumentárních filmů o lidských právech a zároveň podporuje místní obránce lidských práv (více ZDE). 

Zlepšování ekonomických a pracovních příležitostí

"Od založení kanceláře zde v Arménii v roce 2003 jsme vždy velmi úzce spolupracovali s místními komunitami, obcemi a lokálními partnery, abychom společně vytvářeli projekty, které jsou v daném kontextu smysluplné a dlouhodobě udržitelné," říká Varduhi Dadunts, vedoucí kanceláře programů ČvT v Arménii.

"Aktuálně se soustředíme především na posílení místní ekonomiky a lepší přístup k pracovním příležitostem. Za podpory místních komunit, podniků a institucí se snažíme oživit místní tradice a přispívat k rozvoji cestovního ruchu,“ popisuje Dadunts. „Například v regionu Shirak oživujeme a modernizujeme tradici zpracování vlny, abychom podpořili vznik nových pracovních míst a posílili rozvoj malých podniků," dodává.

Součástí projektu je budování kapacit malých a středních podniků i potenciálních zaměstnanců a založení továrny na zpracování vlny, což lidé v regionu velmi oceňují. "Školení na zpracování vlny a perspektiva zaměstnání v továrně nám nejen pomohou snížit nezaměstnanost, ale také nám dávají naději na dlouhodobě udržitelnou budoucnost," říká Tsoghik Grigoryan z vesnice Meghrashat ležící na severozápadě země.

Člověk v tísni v Arménii pomáhá díky podpoře Evropské komise (EuropeAid) a podpoře české veřejnosti. Děkujeme všem za jejich podporu.

Pro více informací kontaktujte:

Vladislav Vik, vedoucí programů ČvT pro Arménii, Balkán a Gruzii, vladislav.vik@peopleinneed.cz, +420 778 531 399

Autor: Člověk v tísni

Související články